کد خبر : ۳۴۷۴۴۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

صدور 70 مجوز بالینی برای تحقیقات درمان کرونا

رئیس کمیته علمی ستاد کرونا گفت: تاکنون بالغ بر 70 مجوز برای انجام مطالعات بالینی برای طرح های تحقیقاتی درمان کرونا صادر شده است.

صدور 70 مجوز بالینی برای تحقیقات درمان کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مصطفی قانعی رئیس کمیته علمی ستاد کرونا در نشست خبری آنلاین که با حضور تعدادی از خبرنگاران در حال برگزاری است گفت: با توجه به اینکه دارو و واکسن خاصی برای کرونا پیش بینی نشده است لازم است در سطح کشور هر کسی پیشنهاد درمانی برای بهبود بیماران داشت در کمیته ای بررسی می شد تا سپس در سطح ملی اجرا شود، برنامه ما در وزارت بهداشت از منظر علمی این است که ضمن اینکه بیماری را خوب کنترل کنیم از سوی دیگر استانداردهای بهداشت و درمان زیر پا گذاشته نشود. گاهی مسوولان درجه اول کشورهای بزرگ پیشنهاداتی می کنند که خلاف اصول علمی است اما در کشور ما همه پیشنهادها از کمیته علمی عبور کرد.

قانعی ادامه داد: این موضوع باعث شد که دانشمندان احساس کنند نکات علمی رعایت شده و مردم نیز احساس امنیت کنند، اگر کمیته تشکیل نمی شد داروهای شیمیایی مختلفی وارد بازار می شد و مصرف این داروها شایع می شد و عده ای سودجو از این فضا سو استفاده می کردند، برای مراقبت از مردم یکی از داروها که در لیست بود و قتی دیدیم روی بهبود کرونا تاثر ندارد از لیست خارج شد.

 رئیس کمیته علمی ستاد کرونا افزود: با وجود مشکلاتی که کرونا به وجود آورد کمترین کشوری را سرغ داریم که با ورود کرونا و نیاز به اقلام حفاظتی و کیت های تشخیصی ظرف دو ماه به کشور صادرکننده کیت و اقلام حفاظتی شود که این موضوع نوید بخش این است که در آینده نیز توسط دانشمندان حمایت می شوید.

وی گفت: تاکنون بالغ بر 70 مجوز برای انجام مطالعات بالینی صادر شده است و نتایج آنها به تدریج وارد کمیته علمی می شود و کمیته تصمیم می گیرد که نتیجه نهایی چه خواهد بود.

قانعی افزود: اقدامات و مطالعات برای واکسن در حال انجام است و اگر در در دنیا واکسن تولید شود ما از دنیا عقب نخواهیم بود، برخی تحقیقات در میزان کاهش زمان بستری بیمار اثر خوبی داشته است. در بخش تحقیقات اقدامالت پیشگیری کننده از پیشرفت بیماری در حال انجام است تحقیقاتی مانند سلول درمانی و پلاسما درمانی در کمیته علمی مطرح شد ولی هنوز برای وارد شدن به پروتکل کشوری نیاز به تحقیقات بیشتری هستیم.

وی خاطرنشان کرد: تحقیقاتی که روی کلروکین و آزیترومایسین شروع شد یک ماه دیرتر از ایران بود، تحقیقات پلاسما درمانی نیز در کشور ما زودتر آغاز شد و موارد جدید طی یک ماه آینده اطلاع رسانی می شود.

قانعی در پاسخ به سوالی درباره ادعاهای مختلف در زمینه تولید دارو یا روش درمانی برای کرونا بیان کرد: در هر استان حداقل یک دانشگاه علوم پزشکی وجود دارد و این دانشگاه تیمی با عنوان «کمیته اخلاق در پژوهش» دارد. ریاست این کمیته با دانشگاه علوم پزشکی است. تمام کدهای اخلاق در سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری وجود دارد و تخلف از این کدها، تخلف انتظامی است. از سال ۷۲ دارای کدهای اخلاقی هستیم. حتما کسی که می خواهد دارویی را روی فردی آزمایش کند باید همه مشخصات آن را اعلام کند. باید سلامت دارو تایید شود و سیستم پوشش بیمه ای هم مشخص شود که اگر بیمار خسارتی دید، چه کسی باید جبران خسارت کند. همه این موارد توسط کمیته اخلاق بررسی می شود و ممکن است ادعاهای متعددی باشد و کمیته اخلاق می تواند رد کند و اگر رد شد، فرد هیچ چاره ای ندارد که از طرح خود بگذرد.

وی ادامه داد: در مورد تشخیص بیماری کووید ۱۹ به خودکفایی کامل در زمینه کیت های تشخیصی رسیده ایم. جلسه ای که با وزیر بهداشت داشتیم نیز اجازه داده شد که اگر تا حد مشخصی رسیدیم اجازه صادرات داشته باشیم.

قانعی افزود: تست های مختلف در مورد داروهای انجام می شود و اگر در کمیته علمی نتایج ارائه شود، دارویی مورد بحث قرار می گیرد که باعث کاهش التهاب ریه شود. دسته دوم داروها، داروهایی هستند که جلوی تکثیر ویروس را می گیرند. برخی از این داروها وارد کشور شده و تست بالینی آن منتشر شد. به طور مثال داروی فاویپیراویر نسبت به کلترا هیچ مزیتی ندارد و از پروتکل درمان کرونا خارج شد. بخش دیگر مربوط به داروهایی مثل رمدسیویر است که همه این موارد در حال تحقیق و بررسی بوده و نتایج علمی آنها هنوز به کمیته علمی نرسیده است. داروی اسلتامیویر هم از پروتکل درمان خارج شد. انواع داروهای ضد التهاب هم که تست شده مسیربندی هایی مشخص کردیم که اگر طی شود می توانیم بگوییم در ماه های آینده نتیجه آن مشخص می شود.

رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در پاسخ  به سوالی درباره کمک های مالی انجام شده اظهار کرد: حدود ۴۰ میلیارد تومان برای تولید ونتیالتور به صورت وام قرض الحسنه کمک شد. حدود ۵۰۰ میلیارد تومان صندوق نوآوری و شکوفایی کمک کرد. معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت نیز برای پروژه های پژوهشی بودجه خوبی گذاشت و معاونت علمی ریاست جمهوری هم بالغ بر ۲۰ تا ۳۰ میلیارد تومان برای حمایت از پروژه ها هزینه کرده است. هم در حمایت مالی و هم در زمینه دارو و واکسن، مسیر خوبی در کشور طی شده است.

قانعی گفت: شرکت دانش بنیانی که برای ساخت واکسن آنفلوآنزا گام برداشته اعلام کرده که تا قبل از مهر ماه واکسن را وارد بازار می کند. کمبود شدیدی در دنیا در مورد واکسن آنفلوآنزا پیش آمده و حتی اگر بخواهیم از منشا خارجی تهیه کنیم نیز مشکلاتی وجود دارد. بنابراین امیدواریم با همت سازمان غذا و دارو، واکسن آنفلوآنزا را به روش نوترکیب داشته باشیم.

رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در پاسخ به سوالی درباره داروی رمدسیویر گفت: این دارو در پروتکل چند کشور وارد شده، اما شواهد خیلی قدرتمند نیستند که نشان بدهد این دارو را می توانیم وارد پروتکل درمانی کنیم. به هر حال شرکت سازنده تلاش می کند این دارو را وارد فهرست کند. این دارو تزریقی است و اگر بخواهیم از این دارو استفاده کنیم، فرد حتما باید برای ۱۰ روز در بیمارستان بستری شود. نکته دیگر این است که مشخص نیست این دارو برای کدام دسته از بیماران اثربخش است.

کلید واژه :

تحقیقات درمان کرونا

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha