کد خبر : ۳۴۷۴۳۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تداوم تولید روزانه ۹۰ تن پسماند بیمارستانی در تهران

درپی شیوع ویروس کرونا و افزایش تعداد مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ میزان تولید پسماند بیشتر شد اما با وجود کاهش تعداد بیماران بستری شده در بیمارستان ها و مراکز درمانی در اردیبهشت ماه، رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران می گوید: میزان تولید پسماند در اردیبهشت ماه با همان روند تولید در اواخر فروردین ماه ادامه داشت و شاید حدود یک تا دو تن تغییر کرد اما اختلاف آن با فروردین ماه معنادار نبود.

تداوم تولید روزانه ۹۰ تن پسماند بیمارستانی در تهران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، فاطمه اکبرپور افزود: پسماندهای بیمارستانی همچنان حدود ۹۰ تن در روز و پسماندهای عادی بین ۷۰۰۰ تا ۷۵۰۰ تن در روز است.

وی با اشاره به اینکه به دلیل شیوع ویروس کرونا عملیات تفکیک زباله از مبدا و تفکیک تفکیک پسماند شهری طی سه ماه گذشته یعنی از اوایل اسفند ماه، متوقف شده بود، اظهار کرد: عملیات تفکیک زباله در «مجتمع پردازش و دفع پسماند آرادکوه» با اعمال پروتکل های شدید بهداشتی آغاز شد.

اکبرپور ادامه داد: با توجه به اینکه برای دفن زباله در شهر تهران زمین به اندازه کافی وجود ندارد و برای دفن زباله محدودیت هایی وجود دارد، اگر روزانه ۷۵۰۰ تن پسماند به طور مستقیم دفن شود زمین درنظرگرفته شده برای این کار پر می شود بنابراین تصمیم بر این شد که عملیات تفکیک زباله از سر گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه قبل از شیوع بیماری کرونا توصیه می شد که مردم اجناسی را خریداری کنند که بسته بندی کمتری دارد و برخی مواد غذایی را به صورت فله ای خریداری کنند، اظهارکرد: با شیوع ویروس کرونا مردم بیشتر به سراغ خرید کالاهایی رفتند که بسته بندی دارد، یعنی اگر در گذشته پنج کیلو نخود یا لوبیا  به صورت فله ای خریداری می شد یک کیسه مورد استفاده قرار می گرفت اما اکنون باید پنج بسته یک کیلویی نخود یا لوبیا خریداری شود که پنج بسته بندی جداگانه دارد. از این رو این مساله باعث شد پسماند بیشتری تولید شود.

اکبرپور در پایان گفت: با شیوع ویروس کرونا و تعطیل شدن رستوران ها و کترینگ ها در سطح شهر تهران و ترجیح مردم به مصرف غذاهای خانگی، استفاده از ظروف یکبار مصرف کمتر و در نتیجه ظروف یکبار مصرف کمتری وارد چرخه پسماند شد اما از طرفی دیگر به دلیل رعایت مسائل بهداشتی پسماندهای مرتبط با تجهیزات بهداشتی مانند ماسک، دستکش و شیلد بیشتر شد بنابراین می توان گفت شیوع ویروس کرونا ترکیب زباله ها و تعادل آن را برهم زده است اما پاسخ به این پرسش که این تعادل همسان و مساوی است، نیاز به بررسی و آنالیز دارد.

کلید واژه :

پسماند بیمارستانی

،

تهران

ثبت نظرات
captcha