کد خبر : ۳۴۷۴۲۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آیا اختلالات تیروئید ریسک ابتلا به کروناویروس را افزایش می دهد

یک فوق تخصص غدد و متابولیسم بالغین با تاکید بر اینکه بیماران تیروئیدی جزو گروه نقص ایمنی محسوب نمی شوند، گفت: داروهای تیروئید به هیچ عنوان باعث تضعیف سیستم ایمنی نمی شود، بنابراین بیماران با خیال راحت داروهای خود را به طور منظم مصرف کنند.

آیا اختلالات تیروئید ریسک ابتلا به کروناویروس را افزایش می دهد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر خلیلی - عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه مهمترین فاکتور خطر در بیماری های تیروئید، سیگار است، اظهار کرد: در این راستا به تمامی بیماران تیروئیدی به خصوص بیماران مبتلا به پرکاری تیروئید و یا درگیری چشمی تیروئید توصیه می شود که هرچه سریع تر نسبت به ترک سیگار اقدام کنند.

وی با اشاره به بررسی رفتار کرونا ویروس طی چند ماه گذشته و سابقه ویروس های مختلف در برخورد  با تیروئید، اظهار کرد: ویروس ها احتمال ابتلا به تیروئید را افزایش نمی دهند و همچنین مبتلایان به اختلالات تیروئید ریسک بالاتری برای ابتلا به ویروس نداشته و در صورت ابتلا نیز بیماری شدیدتری نخواهند داشت.

وی با تاکید بر اینکه بیماران تیروئیدی جزو گروه نقص ایمنی محسوب نمی شوند، گفت: داروهای تیروئید به هیچ عنوان باعث تضعیف سیستم ایمنی نمی شود. بنابراین بیماران با خیال راحت داروهای خود را به طور منظم مصرف کنند.

خلیلی در رابطه با قرص لووتیروکسین نیز توصیه کرد: مصرف کنندگان این دارو حتما صبح ها ناشتا نیم ساعت قبل از صبحانه قرص را مصرف کنند و اگر کسی مکمل، جوشانده و یا قرص آهن مصرف می کند، حتما باید 5 یا 6 ساعت بعد از قرص لووتیروکسین باشد.

این عضو هیات علمی دانشگاه با بیان اینکه این روزها و به دنبال شیوع بیماری کووید 19، سطح استرس افراد بالاست، عنوان کرد: طی این روزها بیمارانی با احساس خفگی و نفس تنگی مراجعه می کنند که اکثرا نسبت به ابتلای کرونا نگرانند، بیشتر این حالت ها به دنبال استرس و دل نگرانی درباره کرونا اتفاق افتاده و این احساس خفگی غالبا کاذب است.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، این فوق تخصص غدد و متابولیسم بالغین در خاتمه با تاکید بر اینکه این حالت ها ارتباطی با کووید 19 ندارد، گفت: با این حال اگر این حالت ها همراه با سرفه های مکرر یعنی بیشتر از 3 اپیزود در طول روز و هر با بیشتر از یک ساعت و تب یا تنگی نفس شدید باشد، حتما باید به پزشک مراجعه کنند.

کلید واژه :

اختلالات تیروئید

،

ریسک ابتلا

،

کروناویروس

ثبت نظرات
captcha