کد خبر : ۳۴۷۴۱۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

سرکوب کروناویروس کووید-19 با آنتی بادی بیماران مبتلا به سارس

برای کنترل و مقابله با بیماری کووید-19 شاهد گزارش های زیادی ازجمله داروهای مختلف و واکسن ها بودیم و عملکرد برخی از آنها مفید و برخی دیگر تاثیری نداشتند. گروهی از محققان معتقدند آنتی بادی بیماران مبتلا به بیماری سارس (سندرم حاد تنفسی) در مقابله با کووید-19 نیز مفید خواهد بود.

سرکوب کروناویروس کووید-19 با آنتی بادی بیماران مبتلا به سارس

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به گزارش ساینس، یکی از مهمترین روش ها در بهبود بیماران مبتلا به کووید-19 استفاده از داروهای موجود با عوارض شناخته شده است. چنین داروهایی شامل رمدسیویر است که مدت زمان بهبودی را کاهش می دهد و رقیق کننده خون است و از عوارض مربوط به لخته شدن و بروز سکته مغزی، سکته قلبی و مرگ جلوگیری می کند.

یکی دیگر از روش های درمانی واکسن ها هستند که امید است تا اوایل ماه سپتامبر آماده شوند تا از ابتلا به عفونت جلوگیری کنند، هرچند ممکن است واکسن ها در مقابله با این ویروس موثر نباشند و هیچ تضمینی نیز وجود ندارد که آنها در اوایل سال آینده آماده شوند.

گزینه سوم شامل داروهای کاملا جدیدی است که برای جلوگیری از تکثیر ویروس در بدن و بهبود وضعیت بیمار تولیدشده اند. این موارد داروهای آنتی بادی هستند که دقیقا مانند انتقال پلاسما از بیماران مبتلا به کووید-19 دریافت می شود. برخی محققان معتقدند که این داروها می توانند ایمنی محدودی ارائه دهند.

در حال حاضر، گزارش های زیادی در مورد داروهای مختلف آنتی بادی مونوکلونال منتشر می شوند و بیانگر این است که این داروها در چین، کره و ایالات متحده درحال توسعه هستند. آخرین مطالعه یک کشف غیرمعمول اما جالب است؛ آنتی بادی بیماری که 17 سال پیش با بیماری سارس مقابله کرده بود در مسدود کردن کروناویروس کووید-19 نیز کارایی داشت.

بیماری سارس نوع دیگری بیماری ناشی از کروناویروس هاست که شیوع آن در سال 2003 بوده و جان 774 نفر از مجموع 8098 مبتلا را گرفت.

آنتی بادی مفید ایجادشده در این فرد که دانشمندان  آن را S309 نامیدند، توانایی زیادی در اتصال به پروتئین سنبله کروناویروس جدید نیز دارد. سنبله های کروناویروس این دو بیماری به ویروس اجازه می دهد تا خود را به سلول های میزبان متصل و به آنان حمله کند. بدون این فرآیند، ویروس قابلیت ورود به سلول برای تکثیر ندارد.

این تحقیق توسط پزشکان دانشگاه واشنگتن، انستیتوی پاستور فرانسه، دانشگاه della Svizzera سوئیس و ویر بیوتکنولوژی ایالات متحده انجام شده است.

نتایج آزمایشگاهی نشان می دهد که S309 می تواند خود را به پروتئین سنبله متصل کند و مانع تکثیر آن شود. البته برای صحت این عملکرد آزمایش های بالینی زیادی لازم است. S309 فقط یکی از 25 آنتی بادی مونوکلونال بیماری سارس است که در خون بیمار مشاهده می شود.

محققان S309 را به عنوان قوی ترین آنتی بادی خنثی کننده سارس شناسایی کردند که می تواند باعث جلوگیری از فعالیت کروناویروس جدید شود.

محققان خاطرنشان کردند: آنتی بادی های اضافی سارس که فعالیت ضعیف تری در برابر کروناویروس کووید-19 دارند را برای محافظت بیشتر با یکدیگر ترکیب می کنند.

دو دارو با نسخه ژنتیکی آنتی بادی S309 با همکاری شرکت داروسازی گلاکسواسمیت کلاین( GlaxoSmithKline) در آزمایش های بالینی با نام های VIR-7831 و VIR-7832 مورداستفاده قرار می گیرند.

مدیر علمی موسسه ویر بیوتکنولوژی گفت: " ما معتقدیم که S309 احتمالا کل خانواده کروناویروس ها را تحت تاثیر قرار می دهد .علاوه بر این  S309 عملکرد موثر در شرایط آزمایشگاهی را نشان می دهد و به طور بالقوه به آنتی بادی اجازه می دهد تا سیستم ایمنی بدن را درگیر و سلول های آلوده را از بین ببرد."

وی در ادامه افزود: ما در مدل های حیوانی سایر عفونت های تنفسی مانند آنفلوانزا نیز عملکرد موثر برای خنثی سازی عامل بیماری را شاهد بودیم.

کلید واژه :

کروناویروس

،

کووید

،

19

،

آنتی بادی

،

سارس

ثبت نظرات
captcha