کد خبر : ۳۴۷۴۱۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نانو پوشش ضدویروس کرونا در اراک تولید شد

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان مرکزی گفت: دانش تولید نانو پوشش ضدویروس برای سطوح در اراک حاصل شد که این نانو پوشش در مصون سازی محیط علیه ویروس ها…

نانو پوشش ضدویروس کرونا در اراک تولید شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر«مهدی رئوفی» افزود: این نانو پوشش به صورت مایع روی سطوح لایه نشانی شده و پس از گذشت ۲۴ ساعت باعث پاکیزگی سطح نسبت به ویروس می شود و تاثیر آن تا سه ماه  ماندگار است.

وی اظهار داشت: خاصیت این نانو پوشش به گونه ای است که می تواند در حوزه پیشگیری از انتقال ویروس ها به ویژه کووید۱۹ و آنفلوآنزا نقش آفرینی کند چرا که یکی از بزرگترین عوامل انتشار و انتقال ویروس ها سطوح، اشیا، دیوارها، کف ساختمان ها، میزهای خدمت، عابربانک ها، رایانه و ملزومات آن، اتوبوس و تجهیرات عمومی در متروها، مراکز تفریحی و تجاری، بیمارستان ها، آشپزخانه، رستوران ها است  و فرآیند فتوکاتالیستی ناشی از استفاده این نانو پوشش راهی اصولی در مهار این معضل است.

این عضو هیات علمی گروه مهندسی مواد و متالوژی دانشگاه اراک گفت: فرآیند فتوکاتالیستی نوعی فرآیند اکسایش پیشرفته است که در آن یک اکسیدانت یا کاتالیست در حضور و یا حتی نبود تابش فرابنفش برای تخریب مواد آلی به کار می رود در این فرآیند انرژی نور الکترون باند ظرفیت را برانگیخته و به باند هدایت انتقال می دهد و با انجام مجموعه ای از واکنش ها منجر به تشکیل رادیکال های هیدروکسیل می شود که این رادیکال ها به دلیل داشتن پتانسیل بالا با حمله به اکثر ترکیبات آلی از جمله غشا ویروس ها، موجب اکسایش آن ها می شوند.

دکتر رئوفی افزود: با جذب اشعه نور از سوی نانو پوشش قرار گرفته بر سطوح، مواد فتوکالیست موجود درآن فعال شده و توانایی از بین بردن آلاینده ها و مولکول های آلی را دارد و ویروس هایی چون کرونا و آنفلوآنزا که دارای غشاء آلی هستند با بودن لایه ای از این نانوپوشش روی اشیا غیرفعال می شوند.

وی گفت: این پوشش نانو شفاف و حاوی ذرات ۳۰ تا ۵۰ نانومتری است و حلال آن آب و اِتانول بوده و ضخامت پوشش بر روی سطوح در نهایت۱۰ تا ۱۰۰ نانومتر است.

عضو هیات علمی گروه مهندسی مواد و متالوژی دانشگاه اراک افزود: این نانو پوشش مقاومت مکانیکی خوبی دارد و نسبت به اشعه  UVمقاوم است.

دکتر رئوفی بیان کرد: نانو پوشش ضدویروس هیچ گونه بوی نامطبوع ندارد و سازگار با محیط زیست می باشد و به سرعت پس از قرار گرفتن روی هر سطحی خشک شده و قابلیت اجرای سریع آن بر سطوح غیرجذبی مثل شیشه، کاشی، سرامیک، فلزات، پلاستیک  و همچنین سطوح جذبی مثل پارچه، البسه، چوب، ام دی اف از ویژگی های خاص آن است.

وی بیان کرد: این نانوپوشش قابلیت استفاده در سطوح داخلی ساختمان ها، مراکز درمانی و بیمارستانی، شیرآلات بهداشتی، سرویس های بهداشتی، مطب ها و سایر اماکن عمومی که در معرض ویروس ها هستند را دارد.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی واحد استان مرکزی اظهار داشت: نمونه اولیه این طرح در سطح محدود موفقیت آمیز بود و این پژوهش  برای گرفتن مجوز تولید به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارجاع شده و در دست بررسی است.

دکتر رئوفی افزود: این پژوهش به همت «حسین نجف خانی» دانش آموخته مقطع ارشد دانشگاه صنعتی شریف و «مهدی رئوفی» در مدت ۶ ماه انجام شده است که فرآیند تحقیقات آن ۸۵۰ میلیون ریال هزینه در برداشته است.

وی با بیان اینکه ثبت این محصول نانو در  اداره ثبت اختراع و مالکیت معنوی ایران اختراعات در حال انجام است، گفت: آزمایشگاه زیست محصول پرشین، آزمایشگاه همکار معاونت غذا و دارو در تهران آزمایش های اولیه برای تایید این محصول نانو را انجام داده و اقدامات تکمیلی در دست انجام است.

کرونا، ویروس شایعی است که هرسال زمستان با علایم سرماخوردگی مشاهده می شد، اما از سال ۲۰۰۲ این ویروس جهش ژنتیکی داشته و ابتدا خود را با بیماری سارس، پس از آن مرس و در حال حاضر به شکل کووید ۱۹ نشان داده  که با دوره نهفتگی ۲ تا ۱۴ روز و با تظاهراتی نظیر تب بالا، سرفه، تنگی نفس، سردرد و گاهی با  اسهال و استفراغ همراه است.

کلید واژه :

نانو پوشش ضدویروس کرونا

،

اراک

،

ویروس کرونا

ثبت نظرات
captcha