کد خبر : ۳۴۷۴۱۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

استفاده از پرتوهای بسیار پرانرژی برای مشاهده پروتئین ها

محققان برای مشاهده گروهی از پروتئین ها از دستگاهی استفاده کردند که با تابش بسیار پرانرژی امکان تصویربرداری از این کارخانه های نانومقیاس را فراهم می کند.

استفاده از پرتوهای بسیار پرانرژی برای مشاهده پروتئین ها

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به گزارش روز چهارشنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، بسیاری از داروهایی که از آن ها استفاده می کنیم، محصولات طبیعی هستند که از میکروب ها نظیر باکتری یا قارچ ها استخراج می شود. درون این میکروب ها، دارو توسط ماشین های طبیعی ساخته می شود، به این ماشین ها NRPS یا سازنده پپتیدهای غیرریبوزومی گفته می شود.

یک گروه تحقیقاتی به رهبری دانشگاه مک گیل در کانادا برای درک بهتر ساختار  NRPS در فرایندها و آشنایی با عملکرد این ماشین ها اقدام به بررسی آن ها کردند. درک بهتر ساختار NRPS می تواند به بهره برداری بهتر از باکتری ها و قارچ ها کمک کند و به دانشمندان کمک کند تا در مسیر تولید ترکیبات دارویی جدید گام بردارند. این نتایج برای تولید آنتی بیوتیک های جدید و انواع سرکوب کننده های سیستم ایمنی بدن قابل استفاده است.

NRPSها آنزیم های بسیار جالبی هستند که قادرند مولکول های بسیار کوچک نظیر اسیدهای آمینه یا موادی با همین ابعاد را گرفته و از آن ها به عنوان واحدهای سازنده برای تولید دارو استفاده کنند.

مارتین اشمیت، استادیار گروه بیوشیمی دانشگاه مک گیل و از نویسندگان مقاله مربوط به این پروژه گفت: NRPS همانند کارخانه ای عمل می کند که یک خط تولید مونتاژگونه دارد که در آنجا بخش های روباتیک فعال هستند، هر ایستگاه دارای جریان کاری چند مرحله ای بوده و بازوهایی برای مونتاژ در این ایستگاه ها کار می کند. این بازوها با افزودن یا تغییر یک واحد سازنده به رشد مولکول و تولید محصول کمک می کنند.

در مقاله ای که این گروه تحقیقاتی در نشریه Nature Chemical Biology به چاپ رساندند، یک سامانه مکانیکی NRPS را به تصویر کشیدند، این کار با استفاده از پرتوی CMCF در مرکز CLS کانادا انجام شده است.

CLS یک آزمایشگاه ملی در کانادا است که با استفاده از تجهیزات خود می تواند پرتوهای بسیار شدید را برای تصویربرداری از پروتئین ها مورد استفاده قرار دهد. مگاآنزیم ها به حدی کوچک هستند که با استفاده از میکروسکوپ های نوری قابل مشاهده نیستند.

اشمیت افزود: دانشمندان مدت ها است که با شناسایی ترکیب های واحدهای سازنده و سامان دهی آن ها در ایستگاه های موجود در این آنزیم ها، اقدام به تولید داروهای جدید می کنند، اما بسیاری از این تلاش ها با موفقیت انجام نمی شود. این اولین بار است که چگونگی عملکرد این آنزیم ها و اتصال واحدهای سازنده به هم تصویربرداری شده است، این نتایج برای طراحی و تولید دارو بسیار مهم هستند.

کلید واژه :

پرتو

،

پرانرژی

،

پروتئین

ثبت نظرات
captcha