کد خبر : ۳۴۷۴۱۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

استفاده از نانولوله ها برای هدف گیری دقیق تومور سرطانی

محققان با عامل دار کردن نانولوله های نیترید بور به مواد شیمی درمانی و استفاده از نشانگر ویژه ای روی نانولوله، دارویی ساختند که تنها به تومور سرطان حمله می کند و سلول های سالم آسیب نمی بینند.

استفاده از نانولوله ها برای هدف گیری دقیق تومور سرطانی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یافته های اخیر محققان در حوزه درمان سرطان منجر به توسعه دارویی شده است که راهبرد جدیدی برای درمان انتخابی سرطان هم محسوب می شود. با این روش جدید میزان دوز مصرف داروی شیمی درمانی کاهش یافته و در نتیجه اثرات منفی جانبی به حداقل می رسد و در عین حال کارایی درمان نیز افزایش می یابد.

اشکال مختلف گلیوبلاستوما یکی از تهاجمی ترین نوع سرطان های مغز است که از نظر ژنتیکی تنوع زیادی دارد. همین تنوع ژنتیکی به این معنا است که تومور می تواند به شکل های مختلفی ظاهر شود. تومورهای مختلف در بیماران، ساختار مولکولی متفاوتی دارند.

به همین دلیل، یافتن یک زیست نشانگر مشترک برای رهگیری تمام انواع این نوع سرطان کار دشواری است. در نتیجه بسیار مهم است که بتوان یک مولکول مشترک را برای تمام زیرمجموعه های این نوع سرطان پیدا کرد.

در مقاله ای که محققان در نشریه Materials and Design به چاپ رساندند نشان دادند که می توان از نانولوله های کربنی نیترید بور برای هدف قرار دادن این تومورها استفاده کرد.

آنها راهبردی را اتخاذ کردند که با استفاده از آن می توان از روی مشابهت غشاء سلول های سرطانی را تشخیص و از سلول های سالم تفکیک کرد.

جیانی سیوفانی، از محققان گروه مواد اینترفیس زیستی هوشمند در موسسه فناوری ایتالیا می گوید: «ما روی نانولوله های نیترید بور را با استفاده از دوسکوروبیسین پوشش دادیم، ماده ای قوی که برای شیمی درمانی استفاده می شود. سپس این نانولوله ها را غشاء سلول های گلیوبلاستوما عامل دار کردیم. در آزمایش های انجام شده در زیست راکتور سیالی ما نشان دادیم که این ماده شیمی درمانی به صورت ویژه می تواند درون سلول های گلیوبلاستوما رهاسازی شده و موجب مرگ سلولی شود.»

وی گفت: از همه مهمتر این که دوکسوروبیسین یک ماده شیمی درمانی تهاجمی است، با این حال این داروی جدید هیچ اثر منفی و سمی روی سلول های سالم ندارد که این موضوع نشان دهنده انتخاب گری بالای این روش درمانی است.

به گفته محققان این پروژه، این فناوری همانند یک گلوله جادویی عمل می کند که تنها دشمن را از پا در می آورد و به افراد غیرنظامی بی گناه کاری ندارد.

کلید واژه :

نانولوله

،

تومور سرطانی

ثبت نظرات
captcha