کد خبر : ۳۴۷۴۰۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بازتاب کشف واکسن کرونا بر بازار جهانی طلا

رئیس اتحادیه طلا و جواهر اصفهان با اشاره به بازتاب کشف واکسن کرونا بر بازار جهانی طلا، گفت: توقف معاملات سکه در بورس کالا موجب کاهش تلاطم قیمت سکه در بازار خواهد شد.

بازتاب کشف واکسن کرونا بر بازار جهانی طلا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، هوشنگ شیشه بران با تحلیل بازارهای جهانی، اظهار کرد: خوش بینی ها به آزمایش واکسن جدید کرونا موجب شد، در معاملات امروز بازارهای آسیایی ارزش دلار آمریکا کاهش و تقاضا برای دارایی های پرریسک افزایش یابد.

وی افزود: تشدید تنش های تجاری میان آمریکا و چین موجب رشد ۰.۲ درصدی قیمت طلا شده است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر اصفهان با بیان اینکه با انتشار گزارش هایی مبنی بر مثبت بودن نتایج اولیه آزمایش یک نوع واکسن جدید برای مقابله با کرونا، ارزش دلار آمریکا امروز در برابر بیشتر ارزها افت کرد، گفت: شاخص دلار که نرخ برابری آن را در مقابل سبدی از ارزهای جهانی اندازه گیری می کند، در معاملات امروز سه شنبه در سطح ۹۹.۶۸ قرار گرفت.

وی افزود: خوش بینی ها به کشف واکسن برای بیماری کووید-۱۹ و همچنین برداشته شدن محدودیت ها در بیشتر کشورهای غربی و شرقی، بهبود بازارهای سرمایه در وال استریت، بازارهای نوظهور و همچنین رشد قیمت کامودیتی ها را به دنبال داشته است.

شیشه بران اضافه کرد: شیوع ویروس کرونا و افزایش عدم قطعیت موجب شده، قیمت جهانی طلا از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون رشد ۱۴ درصدی را تجربه کند.

وی با بیان اینکه صبح روز گذشته (دوشنبه) بهای اونس طلا بر فراز سطح ۱۷۶۰ دلاری قرار گرفت و رکورد ۹۱ ماهه را جابه جا کرد، گفت: کمتر کسی تصور می کرد که تا عصر، اونس تا ۱۷۳۰ دلار نیز عقب بنشیند و خبر کشف واکسن کافی بود تا اطمینان به آینده اقتصاد، حداقل به شکل مقطعی و هیجانی افزایش یابد و همین اطمینان، سبزپوشی دسته جمعی بازارهای سهام و سقوط اونس را رقم زد.

وی همچنین یادآور شد: یک ماه پیش نیز بازارهای سهام به کشف داروهای کرونا از سوی شرکت گیلیاد واکنش های مقطعی نشان داده بودند، البته این واکنش ها تداوم نیافت و پس از چند هفته خوش بینی ها کاهش یافت، بنابراین باید منتظر ماند و دید که آیا کشف واکسن جدید مدرنا هم به همان سرنوشت دچار می شود یا بازگشایی سریع ترکسب وکارها را به دنبال خواهد داشت.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر اصفهان با اشاره به اینکه هر یورو با ۰.۹ درصد رشد، امروز به ازای ۱.۰۹۱۷ دلار مبادله شد، افزود: هر اونس فلز زرد امروز سه شنبه با قیمت ۱۷۳۵ دلار معامله شد.

وی به بازار نفت اشاره کرد و گفت: قیمت نفت با امید به افزایش تقاضا و همچنین کاهش مازاد عرضه در بازارهای جهانی امروز و برای چهارمین روز متوالی با رشد قیمت همراه شد، قیمت نفت برنت ۰.۳ درصد بالا رفته و به قیمت ۳۴ دلار و ۹۲ سنت برسد.

شیشه بران افزود: نفت آمریکا نیز با رشدی ۲.۳ درصدی فاصله خود با برنت را کاهش داد و ۳۲ دلار و ۵۵ سنت در هر بشکه قیمت خورد.

وی با تحلیل بازار ایران نیز، گفت: در بازار ایران نرخ ارز در صرافی ملی امروز سه شنبه اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار نسبت به دیروز ۵۰ تومان کاهش یافت و به ۱۷ هزار و ۱۵۰ تومان رسید.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر اصفهان با بیان اینکه قیمت دلار امروز برای فروش در صرافی ملی، ۱۷۱۵۰ تومان اعلام شد، افزود: این صرافی ها دلار را از مردم با قیمت ۱۷۰۵۰ تومان خریداری می کنند.

وی ادامه داد: قیمت یورو نیز برای فروش در صرافی ملی ۱۸۶۰۰ تومان اعلام شد و قیمت خرید یورو نیز در این صرافی ها ۱۸۵۰۰ تومان است.

شیشه بران همچنین افزود: شاخص کل بورس در شروع معاملات امروز (سه شنبه) با رشد ۱۰ هزار واحدی و با غلبه خریداران بر فروشندگان دوباره وارد کانال یک میلیون واحدی شد و شاخص کل این بازار با ۵۷۹۷ واحد صعود رقم یک میلیون واحدی را ثبت کرد.

وی یادآور شد: با شیوع ویروس کرونا در جهان، قیمت اونس طلا در بازارهای جهانی در شرایطی که حدود ۱۰۰ روز در دامنه ۱۵۰۰ دلار باقی مانده بود، از اواخر بهمن ماه روند صعودی به خود گرفت و به تدریج وارد دامنه ۱۶۰۰ دلار شد و در چند روز اخیر از مرز ۱۷۰۰ دلار گذشته است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر اصفهان گفت: در واقع در مدت ۹۲ روز معادل ۱۸۱ دلار افزایش یافته است، به عبارت دیگر اونس طلا در این مدت ۱۱.۴ درصد افزایش یافته است.

وی اظهار کرد: بهای دلار به نرخ صرافی های بانکی نیز از حدود ۱۳ هزار و ۸۵۰ تومان ۲۶ بهمن ۹۸ به ۱۷ هزار و ۲۰۰ تومان در ۲۹ اردیبهشت ماه رسیده است که نشان دهنده رشد ۲۴ درصدی ارز است.

شیشه بران گفت: با شروع کسب و کارها بعد از رفع محدودیت های کرونا تقاضای فعلی ارز در ایران را به سطح قبل از شیوع این ویروس نزدیک کرده، بنابراین تقاضای ارز از عرضه آن به طور موقت پیشی گرفته و موجب رشد بهای ارز شده است.

وی با تاکید بر اینکه شرایط کشورهای خارجی موجب کاهش تقاضای واردات از سوی آن کشورها و به تبع، کاهش موقتی صادرات غیرنفتی ایران شده است، افزود: این در حالیست که تقاضای فعلی ارز در ایران به سطح قبل از دوران شروع کرونا نزدیک شده است، بنابراین تقاضای واقعی ارز از عرضه به طور موقت پیشی گرفته و موجب رشد بهای ارز شده است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر اصفهان گفت: قیمت سکه که متاثر از بهای ارز و طلای جهانی است، رشدی بیش از اونس و ارز داشته است.

وی ادامه داد: بهای سکه از ۵ میلیون و ۱۹۹ هزار تومان در ۲۶ بهمن ماه با ۴۳.۵ درصد افزایش به ۷ میلیون و ۴۹۰ هزار تومان در ۲۹ اردیبهشت ماه ۹۹ رسیده است.

شیشه بران با بیان اینکه از روز گذشته توقف معاملات سکه در بورس موجب شد تا تقاضای کاذب در بازار از بین برود و اکنون حباب سکه حدود ۲۴۵ هزار تومان شده است، تاکید کرد: بعد از توقف معاملات سکه در بورس، عرضه و تقاضا تا حدودی متعادل شد و این امر سبب شد تا تقاضای کاذب در بازار سکه از بین برود.

وی گفت: طی دو روز گذشته ناظر بورس اعلام کرد نمادهای معاملاتی گواهی سپرده کالایی سکه طلا به دلیل وجود قیمت های نامتعارف در تابلوی معاملات تا اطلاع ثانوی در مرحله پیش گشایش باقی خواهد ماند.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر اصفهان با اشاره به اینکه روند قیمت طلا وسکه در بازار امروز اندکی کاهش داشته است، گفت: امروز سه شنبه در لحظه تنظیم این خبر هر گرم طلای ۱۸ عیار ۷۳۵ هزار تومان، سکه طرح قدیم ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، سکه امامی ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، نیم سکه ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، ربع سکه ۲ میلیون و ۲۲۰ هزار تومان و سکه یک گرمی یک میلیون و ۸۰ هزار تومان در بازار اصفهان قیمت گذاری شد.

کلید واژه :

کشف واکسن کرونا

،

بازار جهانی طلا

،

نوسانات سکه

ثبت نظرات
captcha