کد خبر : ۳۴۷۳۹۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

چند توصیه پزشکی برای سالم ماندن کلیه ها

کلیه یکی از ارگان های مهم بدن است که وظیفه دفع مواد زائد را بر عهده دارد، اگر دریافت مایعات از حد معینی کمتر باشد، سلول های تشکیل دهنده کلیه دچار آسیب می شوند.

چند توصیه پزشکی برای سالم ماندن کلیه ها

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مهم ترین وظیفه کلیه ها برداشت مواد زائد از خون و بازگرداندن خون تصفیه شده به بدن است، هر دقیقه حدود یک لیتر خون (یک پنجم خونی که توسط قلب پمپ شده) از طریق سرخرگ کلیوی وارد کلیه ها می شود. پس از اینکه خون تصفیه شد از طریق سیاهرگ های کلیوی به بدن باز می گردد.

داخل هر کلیه متجاوز از یک میلیون واحد بسیار ریز عملکردی به نام نفرون وجود دارد. هر نفرون از یک صافی بسیار کوچک به نام کلافه که به یک لوله(توبول) متصل است تشکیل می شود، آب و مواد زائد توسط این صافی از خون جدا شده و به داخل لوله های کوچک جریان پیدا می کنند. قسمت عمده این آب توسط لوله های کوچک باز جذب شده و مواد زائد به صورت غلیظ وارد ادرار می شوند تا دفع گردند.

انور محمدی امروز در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به عملکرد کلیه ها، اظهار کرد: هر انسان سالمی قاعدتاً داری دو کلیه است که در حفظ سلامتی آن فرد نقش اساسی دارد.

وی افزود: بزرگ ترین و مهم ترین عملکرد کلیه حفظ تعادل آب و مایعات بدن است که بتواند یک سری مواد اضافی و زائد را از کلیه دفع کند.

فوق تخصص کلیه در کردستان در ادامه به مشکل کلیه اشاره و بیان کرد: زمانی که مواد زائد در بدن جمع شود در داخل تک تک سلول ها و ارگان های بدن می تواند اثرات مخرب بگذارد و منجر به وجود آوردن عوارض شود که برای فرد بیمار بسیار خطرناک است.

محمدی ذکر کرد: تعادل آب و مایعات بدن در کلیه از حفظ تعدادی مواد در داخل خون که به عنوان الکترولیت نام برده شده در تلاش است اسید خون را تنظیم کند و نگذارد از آن حد مشخص که در خون به صورت نرمال و طبیعی بوده از طریق دفع و جذب در کلیه نگه داری کند.

وی افزود: تنظیم آب و الکترولیت های بدن نقش بسیار مهمی در عملکرد صحیح سلول ها دارد و اختلالات آن ها می تواند بسیار خطرناک و حتی کشنده باشد.

فوق تخصص کلیه در کردستان عنوان کرد: تولید تعداد هورمون در کلیه یکی دیگر از عواملی است که نقش اساسی بر روی کلیه هر فرد می گذارد، این هورمون ها از ایجاد خون در بدن نقش به سزایی دارند لذا افرادی هستند که با مبتلا شدن به مشکلات هورمونی دچار کمبود خون در بدن نیز می شوند که این نیز می تواند مشکلات بعدی را به وجود آورد.

محمدی با اشاره به نقش ویتامین D در راستای حفظ کلیه، بیان کرد: این ویتامین نقش مهم و مؤثری در تمام ارگان های بدن ازجمله قلب، کلیه، فشارخون، مغز و تمام قسمت های بدن دارد و از این طریق سعی کرده این ارگان ها را در تنظیم و ارتباطی خاص نگهداری کند.

به گفته وی بااین وجود اگر کلیه مشکل داشته باشد نمی تواند نقش ویتامینD  را نیز دریافت کند و کمبود این ویتامین هم نیز مشکل آفرین است و نبود آن بر روی استخوان ها، فشارخون و قلب تأثیر می گذارد.

این فوق تخصص در کردستان گفت: روزانه تعدادی مواد زائد ازجمله افرادی که به طور مکرر دارو مصرف کرده وارد بدنشان می شود و قاعدتاً این مواد زائد و دارو از طریق کلیه مازاد آن دفع شده در این راستا اگر کلیه دچار مشکل شود این مواد نیز در داخل بدن می ماند و نهایتاً منجر به عوارض برای فرد می شود.

محمدی ادامه داد: کلیه بسیار وابسته به مایعاتی است که به بدن می رسد درواقع مایعات کم وزیاد بر روی عملکرد آن بسیار می تواند تأثیرگذار باشد لذا در ماه رمضان افرادی که روزه می گیرند چنانچه در طول روز مایعات به بدنشان نرسد باوجود هرگونه بیماری مشکلاتی را به وجود می آورد.

وی به نارسایی کلیه نیز اشاره کرد و گفت: همان طور که از اسمش پیداست نارسایی کلیه یعنی عملکرد اصلی کلیه، هر زمان که مشکلی ایجاد شود و نتوانست کار خود را به درستی انجام دهد قطعاً منجر به نارسایی کلیه شده که به دو دسته نارسایی حاد و مزمن تقسیم می شود؛ نارسایی حاد به این معنی است که کلیه به مدت چند روز تا چند هفته و کمتر از سه ماه دچار یک سری مشکلات شود که نمی تواند به درستی عمل کند.

فوق تخصص کلیه در کردستان، در ادامه ذکر کرد: نارسایی حاد کلیه می تواند به شیوه های مختلف ازجمله فشارخون بالا، ورم دست وپا و پلک چشم، تغییر رنگ ادرار و خون در ادرار خود را نشان دهد و عوارضی را برای فرد به وجود می آورد.

محمدی بیان کرد: افرادی که نارسایی حاد کلیه دارند در بیمارستان جهت درمان بستری خواهند شد و چون مواد زائد در بدنشان دفع نشده دچار علائم تهوع، استفراغ، بی اشتهایی، کم حوصلگی، خواب آلودگی، کاهش سطح هوشیاری و تشنج می شوند. لذا این افراد به هیچ عنوان نباید روزه بگیرند چراکه باید به صورت مرتب در بیمارستان آمپول و سرم دریافت کنند.

وی با اشاره به اینکه افراد مبتلابه نارسایی حاد کلیه دچار تغییر در ریتم قلب می شوند، بیان کرد: در موارد حاد برای فرد مبتلا جهت درمان دیالیز خونی تجویز می کنیم.

این متخصص، به افراد مبتلا به نارسایی مزمن کلیه نیز اشاره کرد و گفت: افرادی که بیماری دیابت، سنگ و کیست کلیه و فشارخون دارند بیشتر در معرض نارسایی مزمن کلیه هستند.

محمدی خاطرنشان کرد: افرادی که ۲۰ تا ۳۰ درصد فشارخون بالایی دارند باید به طور مداوم تحت نظر پزشک متخصص باشند که با تنظیم مصرف قرص فشار بتوانند فشارخون خود را پایین بیاورند لذا این افراد چون نوسانات فشارخون دارند و در طول روز باید دارو مصرف کنند پیشنهاد نمی دهیم که روزه بگیرند.

وی در پایان یادآور شد: افرادی که سنگ کلیه دارند باید در طول روز ۱۰ الی ۱۲ لیوان آب بنوشند و از مصرف نمک، گوشت، حبوبات، آجیل، تنقلات و نوشابه خودداری کنند.

کلید واژه :

بیماران پیوند کلیه

،

ریسک

،

کووید ۱۹

ثبت نظرات
captcha