کد خبر : ۳۴۷۳۸۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

موج جدید اپیدمی کرونا در تهران

محدودیت های اجتماعی ناشی از شیوع ویروس کرونا در کشور از اوایل اردیبهشت به تدریج در حال برداشته شدن است؛ با این تصور که کشور نقطه اوج یا پیک بحران را از سر گذرانده و گسترش کرونا و بیماری کووید۱۹ تحت کنترل درآمده است.

موج جدید اپیدمی کرونا در تهران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محدودیت های اجتماعی ناشی از شیوع ویروس کرونا در کشور از اوایل اردیبهشت به تدریج در حال برداشته شدن است؛ با این تصور که کشور نقطه اوج یا پیک بحران را از سر گذرانده و گسترش کرونا و بیماری کووید۱۹ تحت کنترل درآمده است.

اما برخی از مسئولان حوزه بهداشتی کشور می گویند برخلاف این تصور کرونا هنوز تمام نشده و عادی تلقی کردن آن از سوی بسیاری از مردم باعث شده شیوع کرونا در برخی شهرها و از جمله پایتخت برقرار باشد و حتی دوباره روند افزایشی پیدا کند. اگر چه این روزها استان خوزستان از حیث شیوع کرونا در صدر اخبار قرار دارد و نگاه ها را به سمت خود جذب کرده است، اما اپیدمی کرونا در تهران نه تنها به قوت خود باقی است، بلکه این ویروس آرام و چراغ خاموش در حال پیشروی است؛ به نحوی که برخی به دلیل روند صعودی کرونا در تهران پیشنهاد قرنطینه شدیدتری می دهند.

روند افزایشی مبتلایان کرونا

چند روز پیش، یک مقام ستاد مدیریت کرونا درباره روند افزایشی ابتلا به این ویروس در برخی شهرها و از جمله تهران هشدار داد. او گفت آمار در بسیاری شهرها از جمله تهران در حال بازگشت به نقطه اوج است و باید به سمت شرایط قرنطینه ای شدیدتر پیش رفت.

علی ماهر  گفت، بسیاری از مردم علی رغم هشدارها، این بیماری را نادیده گرفته اند و آمار در بسیاری شهرها در حال بازگشت به نقطه اوج است. او نسبت به اوج گیری آمار فوتی ها طی هفته های آتی هشدار داده و گفته است: «اگر با رعایت ۸۶ پروتکل ابلاغی کار می کردیم، طبیعتا میزان ابتلا نباید افزوده می شد، ولی احتمالا پروتکل ها غیرقابل اجراست. این پروتکل ها در محدوده های شهری نظیر مترو جواب نمی دهد و مردم باز هم در فضای بسیار نزدیک به یکدیگر تردد می کنند.»

بازگشت به قبل از کرونا زود بود

با آغاز فعالیت بسیاری از کسب وکارها از اوایل اردیبهشت، قرار بر این شد رفع محدودیت ها همراه با اجرای پروتکل های بهداشتی مانند حفظ فاصله و اجباری شدن ماسک در مترو و رعایت برخی دستورالعمل های بهداشتی دیگر باشد.

اما مشاهدات میدانی و گزارش رسانه ها از سطح جامعه نشان می داد که این دستورالعمل ها یا رعایت نمی شوند یا رعایت آنها به ویژه در مترو و اتوبوس اساسا غیرممکن است. شیوع مجدد کرونا در پایتخت به حدی رسیده است که اکنون برخی می گویند شاید نباید مردم به این زودی به شرایط قبل از کرونا برمی گشتند. علی ماهر در تشریح وضعیت بغرنج تهران از حیث شیوع کرونا گفت:«شاید برای بازگشت مردم به جامعه اندکی زود بود.»

معاون برنامه ریزی ستاد فرماندهی مدیریت بحران کرونا در تهران با اعلام اینکه «به نظر می رسد که باید به سمت شرایط قرنطینه ای شدیدتر پیش رویم»، افزود: «وضعیت فعلی به هیچ وجه مطلوب نیست. کاهش هزار نفر بستری به کمتر از ۳۰۰ مورد در روز، ناشی از قرنطینه، سخت گیری ها و رعایت مردم بود که تا ۲۳ فروردین ادامه داشت.با ابلاغ پروتکل ها و باز شدن اصناف، مردم پروتکل ها را به دست فراموشی سپردند.»

خطر کووید-۱۹ در پایتخت

حسین عرفانی، رئیس اداره مراقبت بیماری های واگیر وزارت بهداشت نیز سه روز پیش به وضعیت نامطلوب پایتخت از حیث شیوع کرونا خبر داد. وی با تاکید بر اینکه همچنان موج اپیدمی کروناویروس در تهران برقرار است، به ایسنا گفت:

در مناطق مختلف تهران الگوی ثابتی وجود ندارد و چیزی که مشخص است این است که خطر بیماری کووید ۱۹ را در اقصی نقاط کشور به ویژه در پایتخت شاهد هستیم. عرفانی گفت: علی رغم تمام زحماتی که کشیده شده و همکاری هایی که مردم داشتند، باید بدانیم خطر کاملا برطرف نشده و همچنان موج اپیدمی کروناویروس در تهران برقرار است، از این رو باز هم رعایت نکات بهداشتی را توصیه می کنیم.

رئیس اداره مراقبت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، در خصوص مدیریت کرونا در کلانشهر تهران، اظهار کرد: این که همه گیری را در این شهر پشت سر گذاشته باشیم دور از ذهن به نظر می رسد؛ چراکه مطالعه شاخص های همه گیری شناسی این موضوع را نشان نمی دهد.

تهران در وضعیت قرمز شیوع کرونا

چند روز پیش یک متخصص عفونی نیز نسبت به شیوع کرونا در تهران هشدار داد و گفت شهر تهران از حیث شروع کرونا در وضعیت قرمز قرار دارد.مسعود مردانی با بیان اینکه برخی از مردم تصور می کنند کرونا تمام شده است، گفت: متاسفانه علی رغم روند کاهشی بیماری در کل کشور، اما در چند استان از جمله استان های تهران، خوزستان، سمنان و حتی مازندران و گیلان دوباره موارد جدید بیماری رو به افزایش است. مردم باید بدانند کرونا تمام نشده است و در برخی از استان ها بیداد می کند.

وی با تاکید بر اینکه انتظار داشتیم در تهران روند رو به تزاید بیماری کاهش پیدا کند، گفت: اما مشاهدات فعلی خلاف این انتظار است. قسمت عمده این موضوع مربوط به بازگشایی هایی است که صورت گرفته و مردم به خرید، بیرون و... می روند. از سوی دیگر عده ای از افراد اقدام به سفر می کنند تا جایی که ورودی شهرهای شمالی در تعطیلات آخر هفته بالا است.

مردانی با اشاره به همه گیری کرونا و کمبود امکانات بیمارستانی گفت؛ اکثر افراد تا آخر سال بعد به بیماری کووید۱۹ مبتلا خواهند شد، اما اگر بیماری به طور ناگهان در نقطه ای اپیدمی شود، ممکن است سیستم بهداشت و درمان و ارائه خدمات را دچار مشکل کند؛ این در حالی است که هنوز برای دارو، تجهیزات حفاظتی و تخت ICU دچار اشکال هستیم و نباید خودمان را از چاله به چاه بیندازیم.

تهران و خوزستان در شرایط نامطلوب کرونا

وضعیت نامطلوب تهران از دید کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداست نیز پنهان نماند. او نیز چند روز پیش با اعلام این که کنترل کرونا در بسیاری از شهرها موفقیت آمیز بوده است، شرایط تهران و خوزستان را از لحاظ شیوع کرونا شرایط مطلوبی ندانست. وی به رسانه ها گفت:«در استان خوزستان و همچنین تهران وضعیت بغرنجی را شاهد هستیم و در این استان ها بویژه در خوزستان نیازمند مشارکت مردم هستیم تا در روزهای آتی به مدیریت بیماری در این استان ها نیز نزدیک شویم.» همزمان با این هشدارها سعید نمکی، وزیر بهداشت، در گفت وگویی با یک برنامه تلویزیونی از مردم دعوت کرد که مراقب باشند، زیرا او نمی داند ویروس کرونا به چه سمت و سویی حرکت می کند. نمکی گفت: «نه من و نه هیچ کس در دنیا نمی تواند پاسخ دهد که این ویروس چه خواهد کرد.ما هر روز شرایط جدیدی را از این ویروس مشاهده می کنیم و نمی دانیم ویروس به چه سمت و سویی حرکت می کند. مردم باید مراقب باشند ولی نه با شرایطی که در آنها ایجاد هراس و وحشت کنیم؛ همواره سعی کرده ام ضمن در خواست رعایت نکات بهداشتی، به مردم امیدواری دهم.»

کلید واژه :

موج اپیدمی کرونا

،

تهران

ثبت نظرات
captcha