کد خبر : ۳۴۷۳۸۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ورزش محافظ خوبی در مقابل کرونا است

کارشناس نظارت بر موادغذایی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه عنوان کرد: براساس یک تحقیق جدید ورزش ممکن است با تحریک آنتی اکسیدان های مشخص افراد…

ورزش محافظ خوبی در مقابل کرونا است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، لاله مظفری با اشاره به اینکه سندروم دیسترس تنفسی حاد (ARDS) علت اصلی مرگ و میر در مبتلایان به ویروس کرونا است، به خبرنگار ایرنا گفت: براساس یک تحقیق جدید ورزش می تواند منجر به تحریک آنتی اکسیدان ها شود.

کارشناس نظارت بر موادغذایی معاونت غذا و دارو اظهارداشت: ورزش نه بخاطر فوائدش برای ریه ها، سیستم ایمنی و خلق و خو، بلکه به این دلیل که آنتی اکسیدانی به نام «دیسموتاز سوپراکسید اکستراسلولار» (EcSOD) تولید می کند که از ابتلا به بیماری حاد ریوی و بیماری های دیگر محافظت می کند.

مظفری افزود: سوپراکسیددیسموتاز (SOD) مهمترین و اولین آنزیم آنتی اکسیدان در تمام ارگانیسم های هوازی می باشد که در کاهش مستقیم متابولیت های اکسیژن فعال نقش دارند.

به گفته وی، این آنزیم به عنوان آنتی کارسینوژن (ضد سرطان) عمل کرده و مانع شروع و تبدیل مراحل کارسینوژنز می شود. سوپراکسید یکی از اصلی ترین گونه های اکسیژن فعال در سلول هاست، این آنزیم می تواند باعث تبدیل رادیکال سوپراکسید (-O۲) به هیدروژن پراکسید (H۲O۲) و اکسیژن (O۲) شود.

 مظفری عنوان کرد: داشتن فعالیت بدنی (حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته و باشدت متوسط) باعث افزایش آنزیم دیسموتاز سوپراکسید اکستراسلولار (EcSOD) و همچنین افزایش حجم اکسیژن در خون و در نتیجه تقویت دیواره های سیستم عروقی بدن، تقویت سیستم ریوی بدن و افزایش گردش خون می شود و مجموع این عملکرد ها باعث تقویت کل سیستم ایمنی بدن فرد و محافظت در مقابل بیماری ها بخصوص بیماری هایی مانند کرونا می شود.

رییس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۱۲۰ هزار و ۱۹۸ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۵۱ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۶ هزار و ۹۸۸ نفر رسید.

کیانوش جهانپور روز یکشنبه درباره آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از آن در کشور افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۲۸ اردیبهشت) براساس گزارش آزمایشگاه ها و دانشگاه های علوم پزشکی هزار و ۸۰۶ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شد که از بین مبتلایان جدید، ۳۴۰ مورد بستری (۱۸ درصد) و هزار و ۴۶۶ مورد سرپایی و از افراد در تماس با مبتلایان بودند که شناسایی شدند و با در نظر گرفتن موارد جدید، مجموع بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ در کشور به  ۱۲۰ هزار و ۱۹۸ نفر رسید.

کلید واژه :

ورزش

،

کرونا

ثبت نظرات
captcha