کد خبر : ۳۴۷۳۸۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تجربه مالزی در جلوگیری از ابتلای بیماران سرطانی به کرونا

استاد مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه پوترای مالزی درباره تجربیات مالزی برای جلوگیری از ابتلای بیماران سرطانی به کرونا، گفت: خدمات و مشاوره های درمانی را در این بیماران به شکل برخط و تلفنی و غیرحضوری ارائه دادیم تا از ابتلای این بیماران به کرونا جلوگیری شود.

تجربه مالزی در جلوگیری از ابتلای بیماران سرطانی به کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از ستاد ارتباطات و اطلاع رسانی بنیاد مصطفی(ص)، شرینا مهد سیدیک، استاد مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه پوترای مالزی در نخستین روز از هفتمین نشست برنامه تبادل تجربیات علم و فناوری در کشورهای اسلامی که امروز (دوشنبه، ۲۹ اردیبهشت) به صورت مجازی برگزار شد، گفت: کرونا همانطور که چالش جدیدی برای کل دنیا بود، مشکلات بیشتری برای بیماران سرطانی ایجاد کرد.

وی ادامه داد: بیماران سرطانی جزء گروه های پرخطر به شمار می آیند.

شرینا مهد سیدیک ادامه داد: بعد از آغاز همه گیری کرونا شماری از بیماران سرطانی که در بیمارستان در حال شیمی درمانی بودند، مرخص و مجبور شدند درمان خود را به شکل درمان دارویی در منزل ادامه دهند.

وی با ارائه مثال های دیگری از شیوه درمان این بیماران گفت: بعضی از بیماران هم که از شهری برای درمان به شهر دیگری می رفتند با سختی و چالش های جدیدی روبرو بودند، زیرا بر اساس قوانین جدید سفر و حرکت در مالزی محدودیت هایی در این دوره وجود داشت . خانواده ها نمی توانستند بیمار را همراهی کنند و در هر وسیله نقلیه فقط باید یک نفر می نشست.

ارائه مشاوره های برخط و تلفنی

استاد مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه پوترای مالزی گفت: وزارت بهداشت مالزی سعی کرد با ارائه مشاوره های تلفنی، مجازی و خدمات برخط و همچنین برگزاری وبینار، این خلا را جبران کند.

وی به دیگر اقدامات اشاره کرد و گفت: گروه ها و نهادهای مردمی حامیان بیماران سرطانی نیز بیکار ننشستد و ضمن حمایت های مالی از این بیماران توصیه ها و پیشنهادات لازم را به آنها ارائه دادند.

شرینا مهد سیدیک گفت: به این بیماران توصیه شد تا حد ممکن در خانه بمانند، سبک زندگی و رژیم غذایی سالمی داشته باشند، شیوه نامه های بهداشتی را رعایت کنند. حتی از آنها خواسته شد تا احساسات و استرس خود را مدیریت کنند زیرا بر جلوگیری از ابتلا به بیماری کمک می کند.

وی افزود: اطلاعات زیادی روی سایت های مختلف و به شکل برخط در مورد همه جنبه های زندگی به بیماران سرطانی و حتی از آنها خواسته شد اگر احساس بیماری می کنند یا علائم کرونا را دارند، پیش از اینکه به بیمارستان بروند ابتدا با پزشک خود مشورت کنند.

وی گفت: این اقدامات و ارائه خدمات غیرحضوری، برخط، تلفنی و حمایت های مختلف از این بیماران از ابتلای آنها به کرونا تا حد زیادی جلوگیری کرد.

هفتمین برنامه نشست تبادل تجربیات علم و فناوری در دو روز و به صورت مجازی در ۱۸ و ۲۸ ماه مه (۲۹ اردیبهشت و ۸ خرداد) برگزار می شود.

این دوره از نشست استپ با توجه به شیوع بیماری کرونا از ماه دسامبر (آذر ۱۳۹۸) در چین و ابتلای بیش از چهار میلیون نفر در جهان و مرگ بیش از سیصد هزار نفر به دلیل ابتلا به آن در اولین جلسه به نام تبادل تجربیات و مشاهدات نیروی درمان در کشورهای اسلامی روز ۲۹ اردیبهشت میزبان مقالات و سخنرانی های علمی شماری از پژوهشگران و پزشکان است.

این نشست ها با هدف همکاری های علمی و فناورانه برای مبارزه با کرونا در کشورهای مختلف و مدیریت بحران ناشی از آن و استفاده از دستاوردهای یکدیگر، هم افزایی توانایی ها و ظرفیت های دانشمندان و متخصصان و مشاهدات نیروهای درمان در کشورهای اسلامی و با حضور شماری از پژوهشگران جوان، نیروهای درمان و مقامات برگزار می شود.

در این دوره از نشست استپ کارشناسان ایرانی بیماری های عفونی و اساتید دانشگاه و متخصصان همراه با اساتیدی از کشورهای هند، ترکیه، ژاپن، چین، اندونزی، مالزی و آذربایجان تجربیات خود را در درمان این بیماری به اطلاع یکدیگر می رسانند.

تاکنون مراکز مختلفی در جهان اسلام شامل دانشگاه های ایران سه دوره، دانشگاه پوترای مالزی (دوره دوم)، دانشگاه سلطان قابوس عمان (دوره چهارم) و دانشگاه کراچی پاکستان (دوره پنجم) میزبان نشست های استپ بوده اند.

نشست های استپ با هدف ایجاد فضای همکاری و تعامل بین دانشمندان کشورهای اسلامی در دستور کار بنیاد مصطفی(ص) قرار گرفت. طرحی که ضمن تبیین گفتمان علم و فناوری و توسعه شبکه ارتباطات دانشمندان جهان اسلام، به زمینه سازی برای ایجاد هم افزایی و توسعه همکاری های علمی می پردازد و زمینه توسعه فعالیت های علمی و فناورانه را در کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی مهیا خواهد کرد.

کلید واژه :

تجربه مالزی

،

بیماران سرطانی

،

کرونا

ثبت نظرات
captcha