کد خبر : ۳۴۷۳۸۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

انجام اقدامات موثر کشور ایران در درمان بیماری کرونا

معاون وزیر بهداشت گفت: در درمان ویروس کرونا اقدامات خوبی انجام شده است اما بسیاری از داروهایی که تبلیغ می شدند، خاصیت ضدویروسی نداشتند، براین اساس ستاد ملی کرونا وارد میدان شد.

انجام اقدامات موثر کشور ایران در درمان بیماری کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از ستاد ارتباطات و اطلاع رسانی بنیاد مصطفی(ص)، ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت در نخستین روز از هفتمین نشست برنامه تبادل تجربیات علم و فناوری در کشورهای اسلامی که امروز (دوشنبه، ۲۹ اردیبهشت) به صورت مجازی برگزار شد، گفت: از روز اولی که ورود این ویروس به کشور اعلام شد، باتوجه به اقدامات انجام شده، شاهد روند نزولی این بیماری بوده ایم.

وی در ادامه گفت: غربالگری در افراد کم علامت و بی علامت نسبت به قبل افزایش پیدا کرده است؛ مرگ و میر از ۱۵۸ نفر در  ۱۰ روز اخیر به زیر ۵۰ رسید. همچنین حدود ۷۰ درصد مرگ و میرها و حدود ۷۵ درصد بستری در بیمارستان ها کاهش یافته است .

معاون وزیر بهداشت عنوان کرد: ایران بعد از کشور چین دومین کشوری بود که به این بیماری مبتلا شد و برداشت های غلطی نیز ایجاد شد. کشورهایی مانند قطر، بحرین، امارات وعربستان بیماران بیشتری نسبت به کشور ایران دارند و کشورهایی مانند سوئد، امریکا، کانادا به مراتب میزان مرگ و میر بیشتری از ایران دارند.

وی همچنین گفت: در کشور ایران، بلافاصله بعد از اعلام بیماری، ستاد ملی کرونا را تشکیل دادیم و خوشبختانه حکومت و دولت نیز با همکاری کرده اند و اختیار ات کامل به وزارت بهداشت داده شد و دستورات وزارت بهداشت نیز مورد قبول واقع شده است.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه در سالهای اخیر درگیر تحریم ها بوده ایم، اظهار کرد: باتوجه به اینکه در سال های اخیر تحت تحریم ها قرار داریم، این ویروس اثر مستقیمی در مرگ و میر و اثر اقتصادی داشته است؛ همچنین در سال ۲۰۱۸و ۲۰۱۹ با رشد منفی روبه رو بوده ایم .

وی در ادامه بیان کرد: باتوجه به اینکه دیگر کشورها فرصتی برای آماده سازی خود در برابر این بیماری داشتند توانستند اقدامات خوبی انجام دهند؛ ما نیز در روزهای اول با وجود امکانات کم با این بیماری مقابله کردیم . بعد از این بیماری سرمایه های اجتماعی در کل کشور و میزان اعتماد مردم به بالاترین نقطه خود رسید.

حریرچی گفت: در درمان این بیماری اقدامات خوبی انجام شده اما بسیاری از داروهایی که تبلیغ می شدند خاصیت ضدویروسی نداشتند؛ براین اساس ستاد ملی کرونا وارد میدان شد. ۵۰ درصد تخت های بیمارستانی به بیماری کووید ۱۹ اختصاص داده شد و نکته قابل توجه این است که ما در درمان بیماران هیچ تبعیضی قائل نبودیم و طبق گفته رییس جمهوری حتی برادران و خواهران افغان نیز به صورت رایگان درمان شدند درحالی که از بیماران ایرانی هزینه دریافت می شد.

 معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه کشور ایران غربالگری و بیماریابی را به صورت وسیعی انجام داد، خاطرنشان  کرد: وزارت بهداشت در روستاها ۹۸ درصد و شهرها ۹۳ درصد از مردم را تحت پوشش قرار داد. در مرحله اول از ۸۳ میلیون نفر جمعیت با  ۷۸  میلیون نفر تماس برقرار و علائم آنان نیز بررسی شد؛ نکته مهم این است که ما در تهیه ماسک و لوازم بهداشتی به خودکفایی رسیدیم و در حال حاضر به دیگر کشورها نیز این وسایل را صادر می کنیم .

به گفته حریرچی، زمانی که وزارت بهداشت تصمیم بر تعطیلی اماکن عمومی داشت، مردم و دولت نیز همکاری بسیار خوبی داشته اند؛ در حال حاضر طی چند روز اخیر مدارس و دانشگاه ها باز شدند و نکته قابل توجه این بود که در تاریخ این گونه تعطیلی بی سابقه بوده است.

وی در ادامه گفت: مراجع و رهبر معظم انقلاب نیز با ما همکاری بسیاری داشته اند و رهبری نیز فرمودند که ما تابع فرمان ستاد ملی کرونا هستیم؛ همچنین با تدابیر موجود از لحاظ اقتصادی مشکل خاصی نداریم و سازمان های مردم نهاد نیز کمک های معیشتی تهیه می کنند.

هفتمین نشست برنامه تبادل تجربیات علم و فناوری در دو روز و به صورت مجازی در ۱۸ و ۲۸ ماه مه (۲۹ اردیبهشت و ۸ خرداد) برگزار می شود.

این دوره از نشست استپ با توجه به شیوع بیماری کرونا از ماه دسامبر (آذر ۱۳۹۸) در چین و ابتلای بیش از چهار میلیون نفر در جهان و مرگ بیش از سیصد هزار نفر به دلیل ابتلا به آن در اولین جلسه به نام تبادل تجربیات و مشاهدات نیروی درمان در کشورهای اسلامی روز 29 اردیبهشت میزبان مقالات و سخنرانی های علمی شماری از پژوهشگران و پزشکان است.

این نشست ها با هدف همکاری های علمی و فناورانه برای مبارزه با کرونا در کشورهای مختلف و مدیریت بحران ناشی از آن و استفاده از دستاوردهای یکدیگر، هم افزایی توانایی ها و ظرفیت های دانشمندان و متخصصان و مشاهدات نیروهای درمان در کشورهای اسلامی و با حضور شماری از پژوهشگران جوان، نیروهای درمان و مقامات برگزار می شود.

در این دوره از نشست استپ کارشناسان ایرانی بیماری های عفونی و اساتید دانشگاه و متخصصان همراه با اساتیدی از کشورهای هند، ترکیه، ژاپن، چین، اندونزی، مالزی و آذربایجان تجربیات خود را در درمان این بیماری به اطلاع یکدیگر می رسانند.

تاکنون مراکز مختلفی در جهان اسلام شامل دانشگاه های ایران سه دوره، دانشگاه پوترای مالزی (دوره دوم)، دانشگاه سلطان قابوس عمان (دوره چهارم) و دانشگاه کراچی پاکستان (دوره پنجم) میزبان نشست های استپ بوده اند.

نشست های استپ با هدف ایجاد فضای همکاری و تعامل بین دانشمندان کشورهای اسلامی در دستور کار بنیاد مصطفی(ص) قرار گرفت. طرحی که ضمن تبیین گفتمان علم و فناوری و توسعه شبکه ارتباطات دانشمندان جهان اسلام، به زمینه سازی برای ایجاد هم افزایی و توسعه همکاری های علمی می پردازد و زمینه توسعه فعالیت های علمی و فناورانه را در کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی مهیا خواهد کرد.

کلید واژه :

ایران

،

درمان بیماری کرونا

ثبت نظرات
captcha