کد خبر : ۳۴۷۳۷۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

موج دوم کرونا کم خطرتر خواهد بود

حسین قناعتی، رئیس اتاق فکر ستاد کرونای استان تهران پیش بینی کرد موج دوم شیوع کرونا در ایران کم خطرتر و آرام تر طی می شود؛ زیرا ما با رفتار ویروس بهتر آشنا شده ایم.

موج دوم کرونا کم خطرتر خواهد بود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، حسین قناعتی امروز در هفتمین نشست برنامه تبادل تجربیات علم و فناوری در کشورهای اسلامی، گفت: امروز نسبت به آغاز شیوع کرونا تجهیزات بیشتر و بهتری داریم، آموزش رفتارهای بهداشت فردی داده شده و مردم بیشتر رعایت می کنند. بنابراین انتظار داریم موج بعدی شیوع ویروس کرونا کم خطرتر باشد و آرام تر طی شود.

حسین قناعتی با اشاره به جهانی بودن همه گیری ویروس کرونا و علائم گفت: دولت ما و بعضی دولت ها این فرضیه را داشتند که حتی نجات یک نفر مهم است و هیچ بیماری نباید بدون درمان رها شود.

وی در ادامه به راهکارهای جلوگیری از شیوع کرونا اشاره کرد و افزود: قرنطینه فرصتی به ما داد تا تعداد افراد مبتلا کاهش یابد. تجهیزاتی مانند ماسک و دستکش نیز تا حد ۶۰ تا ۷۰ درصد از انتقال بیماری جلوگیری کردند؛ کشورهایی که سابقه مبارزه با بیماری های همه گیر مانند سارس را داشتند بهتر عمل کردند؛ مانند چین و کره جنوبی که پیش از این با بیماری سارس مقابله کرده بودند.

پزشک بیمارستان امام خمینی(ره) با اشاره به وضعیت ویروس کرونا در ایران گفت: پیش بینی های متفاوتی از ۱۴ هزار تا ۵۶ هزار مرگ و میر بر اثر بیماری در ایران انجام شد که هیچ کدام به دلیل اقدامات پیشگیرانه محقق نشد.

وی افزود: در ابتدا تصویری از مشکل در کشورهای مختلف از جمله ایران نداشتیم؛ سازمان های زیادی مسئول هستند ولی نمی دانستیم چه کسی باید این وضع را مدیریت کند تا اینکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی متولی شد. تحریمها نیز نقش مهمی در کاستن از توانایی ما در مبارزه با کرونا داشتند؛ با وجود این، اقدامات خوبی توسط دولت و مردم صورت گرفت و امروز میزان ماسک هایی که در خانه ها دوخته شده از مجموع ماسکهای تولیدشده در کارخانه ها بیشتر است.

قناعتی به آسیب های ویروس کرونا در بخش اقتصاد اشاره کرد و افزود: صنایع مختلف از این بیماری آسیب دیده اند و حتی کسب وکارهای کوچک بیشتر ضرر کرده اند؛ سبک زندگی تغییر کرده و در دوران پساکرونا بیشتر هم تغییر می کند.

وی به نقش فناوری اطلاعات در زمان ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: فناوری اطلاعات در آموزش، بررسی و به دست آوردن اطلاعات بسیار مفید بود. نرم افزارهای بیماریابی یا کمک به بیماران نیز از طریق فناوری اطلاعات توسعه یافته و ارائه شدند. نقشه ردیابی تماس از دیگر دستاوردهای فناوری اطلاعات است که میزان ارتباط بیمار را با افراد مختلف نشان می دهد.

رئیس اتاق فکر ستاد کرونای استان تهران جلوگیری از مراجعات حضوری را یکی از مولفه های درمان کرونا دانست و گفت: درمان ویروس کرونا و آموزش برای جلوگیری از ابتلا به آن با آموزش های برخط و انواع اپلیکیشن ها ممکن است.

قناعتی با وجود محاسن فناوری اطلاعات، انتشار بیش از حد اخبار را در فضای مجازی مضر دانست و گفت: البته فناوری اطلاعات می تواند ضررهایی داشته باشد و در زمان کرونا اخبار زیادی در مورد راه های جلوگیری از کرونا منتشر شد که بسیاری درست نبودند و در حد شایعه بودند.

کلید واژه :

کرونا ویروس

،

موج دوم کرونا ویروس

ثبت نظرات
captcha