کد خبر : ۳۴۷۳۶۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کرونا چطور افراد فقیر را فقیرتر می کند

مطالعه جدید صندوق بین المللی پول، نشان می دهد که بعد از هر دوره پاندمی یا همه گیری بیماری، ضریب جینی ۱.۵ درصد افزایش می یابد. نرخ اشتغال افرادی با تحصیلات بالا…

کرونا چطور افراد فقیر را فقیرتر می کند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، بحران کووید-۱۹ اکنون به عنوان بزرگترین فاجعه اقتصادی جهان از زمان رکود بزرگ در سال ۱۹۳۰ شناخته می شود. در ماه ژانویه، صندوق بین الملی پول(IMF) پیش بینی می کرد که درآمد جهانی ۳ درصد رشد کند. حالا اما پیش بینی می شود که ۳ درصد سقوط داشته باشد؛ وضعیتی بسیار بدتر از بحران مالی جهانی سال ۲۰۰۸-۲۰۰۹. 

    در تفسیر این آمار می نویسد:«IMFدر پس این اعداد شوم و ترسناک، یک احتمال ترسناک تر وجود دارد؛ اگر پاندمی های گذشته را معیار قرار دهیم، عوارض و هزینه این اوضاع برای افراد فقیر و آسیب پذیر جامعه به مراتب بدتر از همه خواهد بود. در واقع، یک نظرسنجی از اقتصاددانان نشان می دهد که عالم گیری ویروس کرونا، وضعیت نابرابری را بدتر خواهد کرد و بیشترین تاثیر آن روی کارگرانی با مهارت کم خواهد بود. ما دریافته ایم که تمام پاندمی های بزرگ قرن اخیر، نابرابری درآمدی را افزایش داده و به اشتغال کسانی که تحصیلات ابتدایی دارند، بیشتر از همه آسیب زده اند.» 

صندوق بین المللی پول مطالعه خود را با تمرکز روی پنج همه گیری بزرگ -«سارس ۲۰۰۳»، «H1N1 2009»، «مرس ۲۰۱۲»، «ابولا ۲۰۱۴» و «زیکا ۲۰۱۶»- انجام داده و وضعیت ناشی از هر کدام را در ۵ سال پس از فراگیری بیماری، بررسی کرده است. 

به طور میانگین ضریب جینی، که نشان دهنده وضعیت نابرابری در جوامع است، پس از این وقایع افزایش چشم گیری داشته است. IMF، ضریب جینی را بر اساس درآمد خالص افراد پس از پرداخت مالیات بررسی می کند. نتایج مطالعه آن، نشان می دهد که بر خلاف تلاش دولت ها برای توزیع مجدد درآمد از سمت ثروتمندان به سمت فقرا، نابرابری به عنوان یکی از تبعات پاندمی ها، گسترش پیدا می کند. 

در هر دوره از همه گیری بیماری، ضریب جینی نزدیک به ۱.۵ درصد بالا می رود. با توجه به اینکه ضریب جینی با سرعت آهسته ای در طی زمان حرکت می کند، این عدد نشان دهنده تاثیر بزرگی بر وضعیت نابرابری است.

نمودار زیر که از پایگاه اینترنتی صندوق بین المللی پول به فارسی برگردانده شده، نشان می دهد که نابرابری چطور از پاندمی ها تاثیر می پذیرد: 

آثار بلندمدت پاندمی ها، روی وضعیت بیکاری و شوک درآمدی خود را نشان می دهد. حالا بررسی های صندوق بین الملی پول نشان می دهد که سطح تحصیلی افراد با اثرپذیری شغل آن ها در پاندمی ها، همبستگی دارد. به عبارتی دیگر، اثر همه گیری بیماری ها روی افراد در سطوح تحصیلی مختلف که یکی از شاخص های سطح مهارت است، متفاوت است. 

صندوق بین المللی پول می نویسد:«نابرابری عیان است: بسته به جمعیت، نرخ اشتغال افراد در سطوح پیشرفته تحصیلی، به ندرت آسیب می بیند. درحالیکه نرخ اشتغال آن هایی که تنها تحصیلات ابتدایی دارند، در طول ۵ سال بیش از ۵ درصد کاهش می یابد.» 

نمودار زیر که از پایگاه اینترنتی صندوق بین المللی پول به فارسی برگردانده شده، نشان می دهد که نرخ اشتغال در افرادی با تحصیلات متفاوت چطور از پاندمی ها تاثیر می پذیرد: 

کلید واژه :

کرونا

،

فقیر

ثبت نظرات
captcha