کد خبر : ۳۴۷۳۵۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آیا آب و هوای گرم قاتل ویروس کرونا می شود

محققان در سراسر دنیا مدام از خود می پرسند که فارغ از روش های تولید دارو و واکسن چه روش های محیطی و اجتماعی می تواند در کنترل کرونا مفید باشد. یکی از فرضیه های مهمی که در این روز ها مطرح می شود این است که شاید آب و هوای گرم بتواند در کنترل همه گیری کرونا موثر باشد، اما حتی این فرضیه نیز با توجه به ناشناخته بودن بسیاری از مدل های رفتاری این ویروس قابل اتکا نیست.

آیا آب و هوای گرم قاتل ویروس کرونا می شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محققان در سراسر دنیا مدام از خود می پرسند که فارغ از روش های تولید دارو و واکسن چه روش های محیطی و اجتماعی می تواند در کنترل کرونا مفید باشد. یکی از فرضیه های مهمی که در این روز ها مطرح می شود این است که شاید آب و هوای گرم بتواند در کنترل همه گیری کرونا موثر باشد، اما حتی این فرضیه نیز با توجه به ناشناخته بودن بسیاری از مدل های رفتاری این ویروس قابل اتکا نیست.

 به گزارش سرویس خواندنی های انتخاب، علی مکداد، کارشناس بهداشت عمومی در این خصوص گفت: «به ازای هر یک درجه سانتیگراد افزایش دما (معادل ۱.۸ درجه فارنهایت)، ما شاهد کاهش ۲ درصدی انتقال کرونا هستیم. برای اندازه گیری های بهداشتی و ارزیابی شرایط ما این اطلاعات را در داده های جدید خود بررسی می کنیم، اما احتمالاً همزمان با افزایش دما شاهد کشته شدن ویروس خواهیم بود.»بسیاری از دولتمردان در سراسر جهان امیدوارند گرمای هوا بتواند روند شیوع کرونا را کند تر کند، اما این موضوع هنوز اثبات شده نیست و در حالی که هنوز هم اجماع نظری وجود ندارد، محققان معتقدند که دمای بالای محیط بیرون از خانه و احتمالاً رطوبت، در کنترل گسترش ویروس نقش دارد. 

دکتر جان براونشتین، متخصص بیماری های عفونی و استاد دانشکده پزشکی کودکان بوستون، که نظارت بر روند ویروس کرونا را در دستور کار خود دارد در این خصوص گفت: «ما نمی توانیم به طور مشخص بگوییم، اما تغییراتی را که مشاهده می کنیم می تواند تا حدودی به تفاوت در آب و هوا مرتبط باشد.»

براونشتین در این خصوص گفت: «آب و هوا عامل مهمی برای کنترل فصلی بیماری های عفونی است و ممکن است کروناویروس ها نیز از این الگو پیروی کنند. ترکیبی از آب و هوای سرد، تراکم بالای جمعیت و استفاده بیشتر از وسایل حمل و نقل عمومی احتمالاً یک محیط مناسب برای رشد ویروس تنفسی جدید ایجاد کرده تا بتواند از طریق جمعیت به طور موثر حرکت کند.»

پزشکان معتقدند که افزایش خشکی هوا و تماس نزدیک در داخل خانه به علت فرار از سرما می تواند دو عامل مهمی باشد که باعث انتقال عفونت ها در طول سرمای زمستان می شود. از سوی دیگر، آب و هوای گرم تر، نور بیشتر خورشید، رطوبت بیشتر و تمایل طبیعی انسان برای گذراندن زمان بیشتر در خارج خانه و هوای آزاد (البته با رعایت فاصله اجتماعی) می تواند باعث کنترل شرایط ابتلا شود. محققان از داده های هواشناسی در طی دوره های ۱۰ روزه بین ۲۲ ژانویه و ۲۱ مارس استفاده کردند و نتیجه گرفتند که تعداد کمتری از موارد ابتلا به COVID-۱۹ در کشور های گرمسیری ممکن است به دلیل "شرایط گرم و مرطوب باشد که تحت آن ممکن است شیوع ویروس کندتر از دیگر نقاط جهان باشد.

نویسندگان این مطالعه، در نامه ای به ای بی سی نیوز، یافته های اصلی خود را منتشر کردند که مهمترین آن ها به نقش رطوبت اشاره می کند. با این حال آن ها تأکید کردند که حتی در مرطوب ترین نقاط روی زمین نیز موارد کرونا یافت شده است، بنابراین تنها راه جلوگیری از گسترش کرونا اقدامات پیشگیرانه است.

کلید واژه :

آب و هوای گرم

،

ویروس کرونا

ثبت نظرات
captcha