کد خبر : ۳۴۷۳۵۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

شهادت ۱۰۷ نفر از کادر درمان در جبهه مبارزه با کرونا

هشتاد و هفت روز پس از شیوع کرونا در کشور بر اساس اعلام وزارت بهداشت ۱۱۶۶۳۵ نفر به این بیماری مبتلا شده اند که از این تعداد ۶۹۰۲ نفر فوت شده و ۹۱۸۳۶ نفر بهبود یافته اند.

شهادت ۱۰۷ نفر از کادر درمان در جبهه مبارزه با کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، هشتاد و هفت روز پس از شیوع کرونا در کشور بر اساس اعلام وزارت بهداشت ۱۱۶۶۳۵ نفر به این بیماری مبتلا شده اند که از این تعداد ۶۹۰۲ نفر فوت شده و ۹۱۸۳۶ نفر بهبود یافته اند.

هشتاد و هفت روز پس از شیوع کرونا در کشور بر اساس اعلام وزارت بهداشت ۱۱۶۶۳۵ نفر به این بیماری مبتلا شده اند که از این تعداد ۶۹۰۲ نفر فوت شده و ۹۱۸۳۶ نفر بهبود یافته اند. به گفته سخنگوی وزارت بهداشت در استان خوزستان با اقدامات انجام شده و اعمال محدودیت های شکل گرفته، این امیدواری ایجاد شده که در روزهای آتی کاهش موارد بستری و سرپایی را شاهد باشیم، اما کماکان وضعیت در این استان قرمز است. وی با هشدار به افزایش موارد بروز و بستری در چند استان طی روزهای آتی اعلام کرده است؛ در مورد استان های لرستان، سیستان و بلوچستان و آذربایجان شرقی این گمان وجود دارد که در روزهای آتی شاهد افزایش موارد ابتلای جدید و بستری باشیم؛ بر همین اساس تقاضا داریم مردم دقت و جدیت بیشتری در رعایت نکات بهداشت فردی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی را داشته باشند.همچنین رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به درخواست کشورهای متعدد برای واردات اقلام و ملزومات مبارزه با کرونا ساخت ایران، گفته است؛ با در نظر گرفتن نیاز کشور و افزایش قابل توجه ظرفیت تولید این اقلام در داخل، صادرات برخی اقلام مانند ماسک N۹۵، لباس های ایزوله، مانیتور ماسک سه لایه، محلول ژل های ضدعفونی کننده، با همکاری وزارت صمت تسهیل می شود.

۱۰۷ نفر از کادر درمان در جبهه مبارزه با کرونا به مقام رفیع شهادت نائل شدند

تشکیل کمیته «کرونا روایت» برای ثبت رشادت ها و همدلی ها

«مسعود حبیبی» معاون پارلمانی سازمان نظام پزشکی ایران در گفت وگو با خبرنگارما در ارتباط با خدمات خیرین و بسیج شدن ارگان ها، مردم و دانشجویان در مقابله با کرونا گفت: برخوردی که از سوی مردم و نهادهای گوناگون در بسیج مقابله با کرونا شد، نادر بود و تلاش هایی که باید از آن سپاسگذاری شود. وقتی که ابتلا به کووید ۱۹ در کشور ما شناسایی شد، وزارت بهداشت با تمام توان وارد کارزار شد و تمام کادر درمان بسیج شدند.

حبیبی در ادامه گفت: به جرات می توانم بگویم که تاکنون چنین همدلی و بسیجی را در مقابله با یک بیماری در کشور نداشتیم. هرگز سابقه نداشت که تمام امکانات، تجهیزات و نیروهای کشور برای درمان یک بیماری به کار گرفته شوند.

وی افزود: ما پزشکان زیادی داشتیم که در زمان جنگ در جبهه ها حاضر بودند و رشادت می کردند. آنها اذعان دارند که در آن سال ها چنین بار زیادی از بیماری وجود نداشت. آنها می گویند که هرگز بیمارستان های ما در جنگ، در یک مقطع این تعداد بیمار را پذیرش نکرده بودند.
معاون پارلمانی سازمان نظام پزشکی ایران بیان کرد: با این تلاش و همیت همگانی بود که ما توانتسیم به تمام بیماران خدمات درمانی قابلی ارائه بدهیم. این ثمره جانفشانی جامعه پزشکی و دیگر نیروهایی بود که به آنها پیوستند.تا همین الان ۱۰۷ نفر از کادر درمان اعم از پزشک، پرستار، ماما، تکنسین های آزمایشگاه، کارشناسان و دیگر همکاران گروه های درمانی ما در جبهه مبارزه با کرونا به مقام رفیع شهادت رسیده اند و این نشان از وسعت حضور کادر درمان ما در سنگر مقابله با کرونا دارد.

وی اشاره کرد: چنان این رشادت ها پررنگ بود که رهبر انقلاب اسلامی ایران، چندین بار از زحمات کادر درمان شخصا تقدیر کرد. این نگاه ویژه رهبر نیز، افتخاری برای تلاشگران است و در ذهن ها باقی خواهد ماند.
حبیبی ضمن تاکید بر اینکه این رشادت نه تنها از سمت جامعه پزشکی و کادر درمان بود، بلکه این وفاق به دلیل حضور تمام دستگاه های کشور و همدلی بالای مردم بود، گفت: مردم در رعایت اصول توصیه شده همکاری چشمگیری داشتند. خانواده هایی بودند که در مباحثی مانند قرنطینه و ایزولاسیون بیماران مجدانه تلاش کردند. مردم بسیار قدرشناسانه نسبت به گروه پزشکی و کادر درمان رفتار کردند.
وی ضمن تقدیر از مردم خیر گفت: گروه هایی از مردم به بیمارستان ها مراجعه می کنند و بسته های ملزومات قابل استفاده برای پزشکان را اهدا می کردند. تنها، بالغ بر چند ده هزار بسته مواد غذائی مورد استفاده (آب میوه ها و اغذیه های بسته بندی شده) اهدا شد. محصولات خوراکی که ما می توانستیم در گروه های بیمارستانی توزیع کنیم.

حبیبی افزود: از تلاش گروه های جهادی نمی توانیم چشم پوشی کنیم. جمعیت های مختلفی از بسیجیان، دانشجویان و حتی روحانیون در کنار کادر درمان قرار گرفتند. این افراد در خط مقدم مقابله با کرونا حضور پیدا کردند. این همدلی و حضور بسیار ارزشمند است. این همدلی را با کشورهائی قیاس کنید که نه تنها این همدلی را نداشتند، بلکه بسیار متفاوت رفتار کردند. کشورهایی که در آنجا هر فردی تنها نگران وضعیت خود بود.

معاون پارلمانی سازمان نظام پزشکی ایران گفت: در سازمان برای ثبت یکایک این رشادت ها و همدلی ها، کمیته ای به نام «کرونا روایت» ایجاد شده است، تا لحظه های ماندگار محفوظ بمانند. باید این افتخارات برای آیندگان الگو باشد و باید آنها از این رشادت ها باخبر شوند. در راستای ثبت کرونا روایت، نهادهایی مانند وزارت بهداشت، شبکه سلامت صدا و سیما، کتابخانه ملی، شهرداری تهران اعلام همکاری کرده اند. این روایت ها درس و آموخته هایی برای فرزندان ما است تا با بحران های مشابه مقابله کنند.

حبیبی با تاکید بر اینکه باید به این همدلی و رشادت ها افتخار کنیم، گفت: ما به مردم خود، کادر درمان، تلاش شبانه روزی مسئولان و نیروهای نظامی همیار؛ سپاه و ارتش و از همه مهمتر و در راس رهبر فقیه انقلاب مفتخر هستیم. پیشوایی رهبر فقید انقلاب قوت قلبی برای ما و همه تلاشگران بود.

پلمپ ۳۰ قهوه خانه غیرمجاز
همکاری بیش از ۹۵ درصد اصناف پرریسک با پلیس
«سرهنگ نادر مرادی» معاون نظارت بر اماکن عمومی پلیس امنیت عمومی پایتخت درباره میزان رعایت طرح فاصله گذاری اجتماعی از سوی اصناف و کسبه و در خصوص عدم فعالیت مشاغل پرریسک گفت: در راستای دستور ستاد ملی مقابله با کرونا مشاغل پرریسک مانند هتل ها، اماکن اقامتی، قهوه خانه ها، چای خانه ها، کافی شاپ ها، مراکز سونا و ماساژ، باشگاه های بدنسازی و سینماها همچنان بسته هستند.
وی ادامه داد: همکاری این اصناف با ما خوب بوده، البته نمی توان گفت به صورت صددرصدی و قطعی بوده است، اما بیش از ۹۵ درصد اصناف رعایت لازم را در این زمینه داشته اند.

معاون نظارت بر اماکن عمومی پلیس امنیت عمومی پایتخت تصریح کرد: بیشترین مشکلات و چالش های ما در خصوص فعالیت قهوه خانه های سنتی است که به صورت زیرزمینی فعالیت دارند. یعنی بعضا این قهوه خانه ها از مراکز مجوزدار نیستند. قهوه خانه هایی که دارای مجوز هستند، همکاری لازم را با ما داشته اند، اما همانطور که گفتم برخی از این قهوه خانه ها که به صورت غیرقانونی و بدون مجوز فعالیت می کنند، در این ایام نیز به فعالیت خود ادامه داده اند.
سرهنگ مرادی خاطرنشان کرد: همکاران ما در تیم های نظارتی این قهوه خانه ها را شناسایی و با آنها در این مدت برخورد شده است. در هفته گذشته حدود ۲۰ الی ۳۰ مورد از این قهوه خانه ها شناسایی و پلمپ شده اند.

وی ادامه داد: دیگر مشاغل پرخطر نیز تا این لحظه همکاری لازم را با ما داشته اند و همانطور که گفته ام تا حدود ۹۵ درصد از این اصناف همکاری داشته اند و بعضا هیچ گونه تخلفی نداشته اند و امکان دارد همانطور که رییس جمهور نیز گفته اند در این هفته برای این نوع مشاغل تصمیم گیری شود و این مشاغل نیز بازگشایی شوند.

معاون نظارت بر اماکن عمومی پلیس امنیت عمومی پایتخت درباره فعالیت آرایشگا ه های غیرمجاز گفت: در هفته گذشته نیز بازرسان اتحادیه آرایشگاه های زنانه و مردانه جلسه ای در این خصوص برگزار کردند. لازمه شناسایی این آرایشگاه های زیرزمینی و یا آرایشگاه هایی که بدون هیچ گونه تابلو و مشخصاتی بدون مجوز فعالیت می کنند، همکاری خود اتحادیه و شناسایی این اماکن توسط بازرسان اتحادیه است.

سرهنگ مرادی خاطرنشان کرد: ما همکاری لازم را با بازرسان اتحادیه ها داریم و به عنوان نیروی انتظامی در کنار آن ها هستیم تا چنانچه نتوانستند بازرسان با این اماکن برخورد کنند، ما به عنوان انتظامات در کنار آنها هستیم و برخورد لازم را با آنها خواهیم داشت. البته ما خودمان هم آرایشگاه هایی که بدون مجوز فعالیت می کنند را شناسایی و با آنها برخورد می کنیم.

وی با بیان اینکه مردم نیز می توانند، فعالیت این آرایشگاه های غیرمجاز و اصنافی که برخلاف دستور ستاد ملی مقابله با کرونا فعالیت می کنند را به سامانه ۱۱۰ اطلاع دهند، گفت: برابر نامه ای که برای اتاق اصناف ارسال شده، به اتحادیه ها اعلام شده است که اغذیه فروشی ها و رستوران ها می توانند یک ساعت قبل از مغرب فعالیت خود را آغاز کنند و تا یک ساعت قبل از اذان صبح نیز این فعالیت ادامه داشته باشد، البته در این مدت نمی توانند پذیرای مشتری در داخل رستوران باشند و باید به صورت بیرون بر فعالیت کنند. برخی نیز رعایت نکرده بودند و پذیرش داشتند که به برخی از آنها تذکر داده شده است و این رستوران ها نیز همکاری لازم را داشته اند. یکی الی دو مورد نیز بعد از چندین بار تذکر همکاری نداشته و پلمپ شده اند.

وی ادامه داد: در ماه مبارک رمضان نیز بسیاری از کسبه، رستوران ها و اغذیه فروشی ها همکاری لازم را دارند. البته در صنف آبمیوه فروشی ها چند موردی رعایت نشده بود که تیم های نظارتی ما تذکراتی به آنها دادند و چند مورد نیز منتج به پلمپ شد. البته همانطور که گفتم ۹۹ درصد رعایت کرده اند و انتظار داریم این روزهای باقی مانده را نیز رعایت کنند تا مشکلی ایجاد نشود.

کاهش ۶۰ درصدی درآمد راننده های تاکسی
دیگر توانایی پاسخگویی به مشکلات تاکسیران ها را نداریم
"علیرضا قنادان" مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری تهران با اشاره به اینکه نصب کاور محافظ برای تاکسی ها ادامه دارد، گفت: این مساله توسعه خواهد یافت و علاوه بر ظرفیتی که خود سازمان تاکسیرانی در دست اجرا دارد، شهرداری برخی مناطق تهران نیز در سطح منطقه خود تعدادی کاور تامین و توزیع کرده اند. رانندگان تاکسی که تاکنون کاور محافظ دریافت نکرده اند با مراجعه به سایت باشگاه رفاه تاکسیرانان به آدرس taxiclub.tehran.ir می توانند ثبت درخواست کرده و با انتخاب محل توزیع کاور، آن را دریافت و نصب کنند.

او ادامه داد: برنامه ما تامین ۱۵ هزار کاور نصب بوده که ادامه دارد و مطمئنا تا هفته آینده بیشتر هم خواهد شد.
قنادان در خصوص اضافه شدن بار مسافر به تاکسی ها در پی اجرای طرح ترافیک از هفته آینده گفت: میزان مسافر حمل شده توسط تاکسی ها بر اساس آمار موجود هنوز به طور چشمگیری نسبت به دوره مشابه سال گذشته کاهش نشان می دهد. برای مثال مسافران تاکسی در هفته سوم اردیبهشت ماه ۹۹ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۵۸ درصد کمتر است. به طور متوسط نسبت حمل مسافر همچنان حدود ۶۰ درصد کمتر از تعداد سال گذشته است و به نظر می رسد، حتی اگر در حدود پیشنهادی که در بسته ترافیکی جدید مطرح شده تقاضا افزایش یابد، همچنان توانایی پاسخگویی را داریم، چرا که ظرفیت خالی در ناوگان تاکسیرانی همچنان زیاد است.

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی همچنین در خصوص کرایه های تاکسی با بیان اینکه اجرای نرخ های کرایه تاکسی روال اجرایی مشخصی دارد، گفت: رانندگان ملزم به رعایت نرخ کرایه درج شده بر روی برچسب ها هستند، اما در سال ۹۹ با شرایط خاص و پیچیده ای مواجه شده ایم. از یک طرف ابلاغ کرایه سال ۹۹ به دلیل مساله کرونا و شرایط اقتصادی مردم به تعویق افتاد و از طرف دیگر هم مساله معیشت تاکسیرانان مطرح است که در این مدت واقعا آسیب دیده اند. در حال حاضر کرایه های تاکسی بر مبنای نرخ سال گذشته است، اما به طور غیررسمی بعضی از شهروندان با درک شرایط خاص تاکسیرانان خودشان کرایه نفر چهارم را بین ۳ مسافر دیگر تقسیم و آن را تقبل می کنند، اما در هر حال ما به تمام تاکسیران ها ابلاغ کرده ایم که اگر شهروندی به این کار راضی نبود اجبار به پرداخت مازاد نداشته باشند. جالب آن است که امسال میزان شکایات مردمی ثبت شده در سامانه ۱۸۸۸ شهرداری تهران از دریافت کرایه مازاد تاکسی ها نسبت به سال گذشته بیش از ۵۰ درصد کاهش داشته است.

او با بیان اینکه برای اجرای نرخ سال ۹۹ منتظر ابلاغ معاونت حمل و نقل و ترافیک هستیم، گفت: همیشه تغییر کرایه های حمل ونقل شهری از مسایل مهم و اثرگذار در زندگی شهروندان است و به همین دلیل می بایست با هماهنگی شهرداری و دولت انجام شود. تاخیر امسال بیشتر به دلیل آن بوده است که مراعاتی در مورد مردم لحاظ شود، اما هر زمانی که به ما ابلاغ شود، آمادگی اجرای آن را داریم.

قنادان در خصوص مساله حمایت های دولت از تاکسیران ها گفت: بر اساس پیگیری های مداومی که از دستگاه های دولتی در این زمینه داریم، برنامه هایی در دست اقدام است، اما هنوز برای تاکسیران ها برنامه ای عملیاتی نشده است. البته ظرف هفته های اخیر اقداماتی از محل منابع سازمان تاکسیرانی و شهرداری تهران انجام شده، اما منابع شهرداری برای حل مسایل تاکسیران ها به هیچ وجه کافی نیست. تاکنون تنها در یک مرحله به رانندگان تاکسی همان کمک معیشتی یارانه ای که برای سایر شهروندان در نظر گرفته شده بود، پرداخت شده اما برنامه حمایتی دیگری مازاد بر آن تاکنون اتفاق نیفتاده است.

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران در خصوص اقدام برخی رانندگان برای فروش تاکسی و گذراندن زندگی گفت: در این مدت مراجعات خیلی زیادی درباره افزایش مشکلات معیشتی تاکسیران ها داشته ایم. شهرداری تهران منابع خود را از سوی شهروندان تهرانی و برای ارایه خدمات شهری به آنها تامین می کند و در مدیریت ناوگان تاکسیرانی نیز این منابع بسیار محدود هستند.

او ادامه داد: حفظ اشتغال و حمایت از کسب و کارها و صنوف منابعی می طلبد که در اختیار دولت و در چارچوب اختیارات و امکانات دولت است. تاکسیرانی در حد وسع و در راستای مسئولیت های اجتماعی خود کمک کرده و حداکثر تلاش خود را به کار گرفته است، اما برای حل مشکلاتی که در طی این مدت پیش آمده نیازمند کمک های جدی تری از سوی دولت هستیم.

قنادان با اشاره به اینکه شهرداری تهران در تامین منابع برای عملیات پایه ای خود نیز دچار مشکل شده است، افزود: دولت اگر می خواهد کمک خاصی به قشر تاکسیران ها داشته باشد، آن را اجرایی کند، چرا که آمار ما نشان می دهد حجم حمل مسافر ۶۰ درصد کمتر از سال گذشته است و این بدان معنی است که درآمد یک تاکسیران ۶۰ درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل است، در حالی که تورم در همین مدت مشابه نیز در جامعه رشد داشته، اما درآمد تاکسیران ها نه تنها ثابت نمانده، بلکه کاهش نیز داشته است.

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری تهران ادامه داد: دیگر توانایی پاسخگویی به مشکلات تاکسیران ها را نداریم. شاید اجرای هرچه سریعتر نرخ کرایه سال ۹۹ در تاکسی ها مقدار کمی مساله معیشتی رانندگان را حل کند.

قنادان ضمن انتقاد از تاخیر در اجرای نرخ جدید کرایه ها که مشکلات آنها را در این شرایط دوچندان کرده است، گفت: امسال که تاکسیرانان به دلیل کرونا آسیب بیشتری دیده اند، حتی با افزایش نرخ کرایه هم به این زودی به درآمد سال گذشته برنخواهند گشت.

او در خصوص اجرایی شدن زمان افزایش کرایه ها گفت: سازمان تاکسیرانی امکان تصمیم گیری مستقل در این زمینه را ندارد و باید با هماهنگی تمامی حوزه ها با توجه به تاثیرگذاری اجتماعی این مساله را اجرا کند، اما اکنون از منظر قانونی نیز تمام مقدمات قانونی برای اجرای نرخ سال ۹۹ انجام شده و تنها مساله این است که به دلیل شیوع کرونا به تاخیر افتاده تا به مردم فشار کمتری وارد شود، اما این مساله باید هرچه سریعتر برطرف شود تا رانندگان نیز بیشتر از این متضرر نشوند.

قنادان همچنین درخصوص آمار ابتلا به کرونا و فوتی ها در بین رانندگان تاکسی گفت: خوشبختانه با توجه به اقدامات بهداشتی که از سوی خود رانندگان صورت می گیرد و آموزش ها و توزیع اقلام بهداشتی تا حدود زیادی جلوی روند بیماری در بین رانندگان گرفته و کنترل شده و ظرف روزهای اخیر گزارشاتی مبنی بر افزایش چشمگیر مبتلایان و یا فوت تاکسیران ها در اثر این بیماری به دست ما نرسیده است.

کلید واژه :

شهادت

،

کادر درمان

،

جبهه مبارزه با کرونا

ثبت نظرات
captcha