کد خبر : ۳۴۷۳۵۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بیماران دیابتی در چه شرایطی نباید روزه بگیرند

کارشناس تغذیه مرکز بهداشت خوزستان گفت: بیماران دیابتی که روزه می گیرند باید با تنظیم داروهای مصرفی خود زیر نظر پزشک، در وعده های سحر و افطار، رژیم غذایی مخصوص خود را در این دو وعده رعایت کنند.

بیماران دیابتی در چه شرایطی نباید روزه بگیرند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ندا فرحبخش در خصوص تغذیه افراد مبتلا به دیابت در روزهای کرونایی، اظهار کرد: بر اساس نظر اجماعی پزشکان متخصص و موسسه موضوع شناسی فقهی، بیماران دیابتی که سن کمتر از ۶۵ سال داشته و تحت درمان و مراقبت پزشکی هستند، همراه با رعایت رژیم غذایی خود مجبور به استفاده از داروهای متفورمین، آکاربوز، گلوتازون و گروه گلیپتین ها هستند، در صورتی که قند خون ناشتای آنان کمتر از ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر و همچنین هموگلوبین A۱c کمتر از ۷ باشد، در صورتی که آموزش پذیر و متعهد به پایش منظم قندخون باشند و اصول حفاظتی و پیشگیری توصیه شده ستاد بحران کرونای کشوری را به دقت رعایت کنند، می توانند روزه بگیرند.

وی افزود: روزه داری برای بیماران دیابتی نوع ۲ که دیابت آنان با رژیم غذایی کنترل شده، مفید است و نه تنها بیماری آنان را تشدید نمی کند بلکه کاهش وزن را نیز به همراه دارد که برای مبتلایان به دیابت دارای اضافه وزن یا چاقی موثر است اما افرادی که برای کنترل دیابت خود از قرص استفاده می کنند، اگر علائم افت قند خون را در طول روز داشتند باید فورا روزه خود را باطل کنند.

کارشناس تغذیه مرکز بهداشت خوزستان بیان کرد: بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ با نظر پزشک معالج و کارشناس تغذیه و به شرط اینکه به سایر بیماری ها مبتلا نباشند، به راحتی می توانند در این ماه روزه بگیرند و از اثرات مفید آن بهره کافی ببرند.

فرحبخش گفت: بیماران دیابتی که روزه می گیرند باید با تنظیم داروهای مصرفی خود زیر نظر پزشک در وعده های سحر و افطار، رژیم غذایی مخصوص خود را در افطار و سحر رعایت کنند و در مصرف غذاهای شیرین که در ماه مبارک رمضان در وعده افطار استفاده می شود دقت کرده و مقدار و میزان توصیه شده توسط مشاوران تغذیه را رعایت کنند.

وی افزود: برای کنترل بهتر قند خون توصیه می شود که این بیماران در صورت امکان، قند خون قبل از سحر و بعد از افطار خود را کنترل کنند.

کارشناس تغذیه مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به شرایطی که در آن به بیماران دیابتی روزه داری توصیه نمی شود یا بهتر است در آن شرایط روزه نگیرند، گفت: اگر قند خون قبل از سحری بالاتر از ۳۵۰ میلی گرم بر دسی لیتر باشد یا بیمار دیابتی سحری نخورده باشد، بهتر است روزه نگیرند.

فرحبخش ادامه داد: اگر بیماران دیابتی برای کنترل دیابت، قرص مصرف می کنند و لازم است در طول روز نیز برای کنترل قند خون مصرف شود و همچنین اگر انسولین تزریق می کنند و در طول روز باید تزریق داشته باشند، نباید روزه بگیرند.

وی بیان کرد: اگر عوارض دیابت نمایان شده باشد، یعنی بیمار عوارض کلیوی و چشمی داشته باشد، بهتر است جهت ممانعت از توسعه عوارض، روزه نگیرد و یا با پزشک خود مشورت کند.

کلید واژه :

بیماران دیابتی

،

روزه

،

دیابت

ثبت نظرات
captcha