کد خبر : ۳۴۷۳۳۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کدام متغیرها در پایداری ویروس کرونا موثر هستند

یک ویروس شناس گفت: ویروس کرونا ارتباط مستقیمی با دما ندارد و میزان ماندگاری و پایداری آن بر روی سطوح به مؤلفه ها و متغیرهای مختلفی بستگی دارد.

کدام متغیرها در پایداری ویروس کرونا موثر هستند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، یک ویروس شناس گفت: ویروس کرونا ارتباط مستقیمی با دما ندارد و میزان ماندگاری و پایداری آن بر روی سطوح به مؤلفه ها و متغیرهای مختلفی بستگی دارد.

 امیر قائمی در خصوص تنوع محیطی و پایداری ویروس ها گفت: در خصوص پایدرای ویروس ها صرف اینکه بگوییم یک ویروس در زمان مشخصی بر روی سطحی باقی می ماند، نمی تواند معنای لازم را برای ما داشته باشد، چون مولفه های زیادی در پایداری ویروس تاثیرگذار هستند.

وی افزود: برای فرد آلوده چند نکته وجود دارد؛ یکی اینکه چه میزان ویروس از این فرد آلوده بر سطح انتقال پیدا می کند، این موارد تابعی از فاز عفونتی است که فرد دارد؛ یعنی فرد در چه فازی از عفونت است و چه میزانی از ویروس را می تواند از خود انتشار دهد. نکته دوم نحوه انتشار است؛ اینکه فقط دست فرد بیمار با سطح تماس پیدا کرده یا از طریق عطسه و سرفه حجمی از ویروس منتقل شده است. حجم ویروسی که در اثر این روش های مختلف می تواند به سطوح انتقال پیدا کند تحت شرایط مختلف خیلی متفاوت است.

دبیر انجمن ویروس شناسی در ادامه بیان کرد: متغیرهای ثانویه ما نیز این است که سطحی که در مورد آن صحبت می کنیم در چه میزان از رطوبت و خشکی قرار دارد و در واقع دمای سطح چه دمایی است. در نهایت نوع بستر و سطحی که درمورد آن صحبت می کنیم به چه شکلی است. همه این موارد متغیرهایی است که می تواند در میزان پایداری ویروس اثر داشته باشد.

او همچنین در خصوص تاثیر دما بر روی ویروس ها اظهار کرد: سرد شدن و کاهش دما ارتباط مستقیمی با میزان نگهداری و حفظ قابلیت انتقال پذیری ویروس ها دارد؛ حتی ویروس هایی داریم که در دماهای منفی می توان چندین سال آنها را نگهداری کرد، لذا سرد شدن و دمای پایین یک عامل مثبت برای نگهداری ویروس هاست.

اینویروس شناس اظهار کرد: انتظار ما این است که افزایش دما از میزان قابلیت عفونت پذیری ویروس ها بکاهد کما اینکه در مورد ویروس آنفلوانزا اینگونه است. در ابتدای شیوع ویروس کرونا مطرح شد که به نظر می رسد این ویروس ارتباط مستقیمی با دما نداشته باشد، یعنی افزایش دما خیلی نتواند از میزان شدت ویروس بکاهد که دقیقا امروز این مورد را می بینیم.

وی که در یک برنامه رادیویی صحبت می کرد، افزود: ضمن اینکه چند وقت پیش نیز در نیمکره جنوبی و در کشورهایی مثل برزیل یا حتی بعضی از ایالت های چین که دما بالاتر بود افزایش شیوع را می دیدیم. امروز نیز در استان خوزستان شاهدیم که با افزایش دما به سمت افزایش مبتلایان میل پیدا می کنیم. البته نسبت به زمستان و فصل های سرد کاهش موارد بیماری را شاهد خواهیم بود، ولی اینکه از بین برود چنین چیزی مطرح نیست.

کلید واژه :

پایداری ویروس کرونا

،

ویروس کرونا

ثبت نظرات
captcha