کد خبر : ۳۴۷۳۳۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کورتون درمانی را به دلیل ترس از تضعیف سیستم ایمنی قطع نکنید

متخصص ریه گفت: مصرف ویتامین ها به غیر از مواردی خاص، تأثیری در جلوگیری از ابتلای افراد به کروناویروس ندارد و مردم باید نکات بهداشتی و ایمنی را رعایت کرده و از دستورالعمل های بهداشتی پیروی کنند.

کورتون درمانی را به دلیل ترس از تضعیف سیستم ایمنی قطع نکنید

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سامان توانا متخصص ریه در پاسخ به یکی از سؤالات پرتکرار این روزها در رابطه با کارهایی که برای پیشگیری یا کاهش احتمال ابتلا به بیماری کووید-19 باید انجام دهیم، اظهار کرد: در درجه اول رعایت فاصله گذاری اجتماعی یعنی حفظ فاصله یک و نیم تا دو متر است که اهمیت زیادی دارد و متأسفانه شاید مردم این روزها نسبت به این مسأله کمی بی توجه شده اند.

وی ادامه داد: مسأله دوم رعایت بهداشت یعنی شستن مرتب دست هاست البته نه به صورت افراطی؛ عدم تماس دست با مخاط بدن اهمیت زیادی دارد و باعث جلوگیری از انتقال بیماری می شود چون انتقال این بیماری خیلی سریع صورت می گیرد و میزان سرایت خیلی بالاست و هر نفر می تواند بین 2.2 تا 3.3 نفر را آلوده کند.

توانا تأکید کرد: استفاده از ماسک در زمان های ضروری بسیار مهم است؛ چراکه می تواند از انتقال قطرات مخاطی حاوی ویروس به دیگران در زمان عطسه و سرفه جلوگیری کند.

این متخصص ریه به افزایش مصرف بی رویه ویتامین ها در بین مردم اشاره کرد و گفت: متاسفانه این روزها شاهد استفاده بی رویه انواع و اقسام ویتامین ها در بین مردم هستیم، مصرف ویتامین ها در واقع جایی در پیشگیری از این بیماری به جز مواردی که فرد دچار کمبود ویتامین D است، ندارد.

وی با تأکید بر اینکه کسانی که دچار کمبود ویتامین D هستند سیستم ایمنی ضعیف تری دارند، ادامه داد: رعایت کردن سطح نرمال ویتامین D در بدن لازم است. یعنی ویتامین باید در حدی مصرف شود که کمبود کاهش یافته و سطح ویتامین در بدن به حد نرمال برسد، مصرف ویتامین های دیگر معنایی ندارد.

توانا راجع به مصرف دارو در بیمارانی که دارای بیماری های زمینه ای هستند، تصریح کرد: گفته می شد مصرف داروهایی مثل کاپتوپریل در شخصی که مبتلا به پرفشاری خون است، ریسک بیماری را بالا می برد، ولی واقعیت این است که چنین مسأله ای وجود ندارد و بیمار باید داروهای خود را مصرف کند.

وی با تاکید بر اینکه بیماران دارای مشکلات مزمن ریوی باید اسپری های استنشاقی و داروهایی شان را مصرف کنند، افزود: در مواردی شبیه به اپیدمی کرونا، دیده شده بیمار به خاطر ترس از وجود کورتون در داروها که می تواند سیستم ایمنی را ضعیف کند، میزان مصرف دارو را کاهش می دهد؛ در حالی که وقتی این کاهش اعمال می شود بیمار تحت حملات بیماری ناچاراً مصرف دوزهای بالاتر و حتی داروهای خوراکی کورتون را آغاز می کند که این خود ریسک بیماری را بالاتر می برد.

توانا در پایان تصریح کرد: بنابراین داروها باید طبق روال سابق مصرف و اگر قرار است تغییری در دوز داروها داده شود، حتماً باید با پزشک مشاوره صورت بگیرد.

کلید واژه :

کورتون درمانی

،

تضعیف سیستم ایمنی

ثبت نظرات
captcha