کد خبر : ۳۴۷۳۲۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

احیای شب قدر با رعایت فاصله گذاری اجتماعی

از یک طرف مؤمنان در انتظار برگزاری مراسم عزاداری و احیا در شب های قدر هستند و از طرفی قدرت بالای انتشار ویروس کرونا موجب شده تا این مراسم نسبت به سال های قبل متفاوت تر برگزار شود.

احیای شب قدر با رعایت فاصله گذاری اجتماعی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مینو محرز، عضو کمیته کشوری بیماری های عفونی وزارت بهداشت، در یادداشتی در روزنامه ایران نوشت: «امسال بحران همه گیری ویروس کرونا با شب های قدر همزمان شده است. از یک طرف مؤمنان در انتظار برگزاری مراسم عزاداری و احیا در شب های قدر هستند و از طرفی قدرت بالای انتشار ویروس کرونا موجب شده تا این مراسم نسبت به سال های قبل متفاوت تر برگزار شود. مسأله اصلی در رابطه با چنین مراسمی ایجاد تجمع است که احتمال ابتلا به بیماری کووید۱۹ را بسیار افزایش می دهد. بنابراین بهترین راه حل رعایت فاصله ها، کاهش ارتباط و تماس های بین مردم است و مهم ترین کار این که پروتکل های بهداشتی در برگزاری چنین مراسم هایی رعایت شود؛ چرا که به هر حال افراد زیادی در شب های قدر حضور پیدا می کنند.

اینجا روی سخن ما با کسانی است که قصد شرکت در مراسم شب قدر را دارند. توصیه می کنیم اگر مشاهده کردند جمعیت زیادی در مساجد یا حتی فضای باز تجمع کرده اند حتماً لازم نیست در مساجد عزاداری کنند بلکه بهتر است در منزل شان قرآن بخوانند و مراسم شب های احیا را اجرا کنند در غیر این صورت باید برای حفظ سلامتی فاصله یک متر و نیم را رعایت کنند. حتی می توانند در خانه وضو بگیرند و به مسجد بروند. در محل وضوگیری بیش از یک و نیم متر به هم نزدیک نشوند و ماسک بزنند.

به طور کلی همه این هشدارها و نکات بهداشتی توصیه شده برای پرهیز از ایجاد تجمع است و حتی الامکان نباید هیچ گونه تجمعی در این مراسم ها ایجاد شود. البته مردم پروتکل های ابلاغی وزارت بهداشت را در شبکه های اجتماعی و رسانه ها می خوانند اما با این حال باید در عمل نیز به این پروتکل ها پایبند باشند و مراقبت کنند. اگر حتی یک نفر هم توجهی نکند موجب ابتلای شمار زیادی از جمعیت شرکت کننده به ویروس کرونا می شود. امیدوارم با وجود ناظران مساجد و کارشناسان حوزه سلامت همه اصول بهداشتی رعایت شود و اجازه ندهند همه در یک نقطه تجمع کنند. هرچ ند خواندن قرآن با ماسک برای نمازگزاران سخت است اما آنها باید به محض این که قصد دارند از محل خارج شوند باید حتماً ماسک بزنند و هنگام خروج از مسجد هم فاصله را با دیگران رعایت کنند.

خطر تجمع از این لحاظ مطرح می شود که عده ای بدون علامت ابتلا به ویروس کرونا ممکن است بستری برای شیوع ویروس کرونا در داخل آن جمعیت باشند. حالا که به گفته وزیر بهداشت به مرز کنترل بیماری رسیده ایم نگذاریم این بیماری از مسیر کنترل خارج شود. جوانان و نوجوانان عامل انتقال ویروس به افراد مسن اند و براحتی ویروس را به آنها انتقال می دهند. اگر ناظران اجرای طرح می توانند نسبت به پوشیدن ماسک و رعایت فاصله یک ونیم متری از سوی شرکت کننده ها نظارت کنند ممکن است ریسک ابتلا به بیماری در این تجمع ها کمتر شود.

کلید واژه :

احیای شب قدر

،

فاصله گذاری اجتماعی

ثبت نظرات
captcha