کد خبر : ۳۴۷۳۲۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آنزیم خونی عامل شدت بیشتر بیماری کووید ۱۹ در مردان

از زمان شیوع کروناویروس، نرخ بستری شدن در بیمارستان و مرگ ناشی از کووید۱۹ در مردان به مراتب بیش از زنان بوده است.

آنزیم خونی عامل شدت بیشتر بیماری کووید ۱۹ در مردان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، تحقیق جدید محققان هلندی نشان می دهد در مقایسه با زنان، مردان دارای غلظت بالاتر یک آنزیم خونی هستند که منجر به آلوده شدن سلول های انسانی به کروناویروس جدید می شود.

این آنزیم ACE۲ (آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین ۲) نام دارد.

دکتر «آدریان وورس»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه گرونینگن هلند، در این باره می گوید: «ACE۲ گیرنده ای بر روی سطح سلول ها است. این آنزیم با کروناویروس پیوند برقرار کرده و اجازه ورود به سلول های سالم و آلوده کردن آنها را می دهد.»

وی در ادامه می افزاید: «میزان بالا ACE۲ در ریه ها وجود دارد و از اینرو تصور می شود که نقش اساسی در روند پیشروی اختلالات ریوی مرتبط با بیماری کووید ۱۹ دارد.»

به دلیل اهمیت ACE۲ در نارسایی قلبی، محققان هلندی از مدت ها قبل از ظهور کروناویروس جدید، در حال بررسی نقش این آنزیم در سلامت قلبی و عروقی بودند.

محققان در مطالعه خود، غلظت ACE۲ را در خون حدود ۱۵۰۰ مرد و بیش از ۵۰۰ زن بررسی کردند. همه افراد، سالمندان درمان شده به خاطر نارسایی قلبی در ۱۱ کشور اروپایی بودند.

به گفته محققان، در فهرست طویل فاکتورهای احتمالی تأثیرگذاری غلظت ACE۲ در خون، مردان دارای قوی ترین فاکتور در این زمینه بودند.

محققان علت میزان بالا ACE۲ در مردان نسبت به زنان را این مورد می دانند که این آنزیم در آلت تناسلی مردان تنظیم می شود از اینرو غلظت بالاتر در مردان دارد.

محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه تاکید دارند.

کلید واژه :

آنزیم خونی

،

بیماری کووید ۱۹

،

مردان

ثبت نظرات
captcha