کد خبر : ۳۴۷۳۱۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ماسکی که با شناسایی ویروس کرونا روشن می شود

مهندسان در دانشگاه هاروارد و ام آی تی بر روی ساخت ماسکی حاوی حسگر کار می کنند که با توانایی شناسایی ویروس ها از جمله ویروس کرونا را داشته باشد.

ماسکی که با شناسایی ویروس کرونا روشن می شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از بیزنس اینسایدر آزمایشگاه مهندسی زیستی در ام آی تی (انستیتو مهندسی ماساچوست) در سال ۲۰۱۴ شروع به تولید حسگر هایی کرد که بتوانند ویروس ابولا را پس از انجماد خشک روی یک قطعه کاغذ شناسایی کند.

گروهی کوچکی از دانشمندان ام آی تی و هاروارد برای نخستین بار نتایج پژوهششان در این باره در سال ۲۰۱۶ منتشر کردند. از آن هنگام به بعد این دانشمندان این تکنولوژی برای تهدید فزاینده ویروس زیکا تطبیق دادند.

اکنون آن ها می خواهند این ابزار را دوباره برای شناسایی ویروس کرونا تطبیق دهند.

این گروه در حال ساختن ماسک هایی هستند که هنگامی که شخص دچار ویروس کرونا تنفس، سرفه یا عطسه کند، پیام های نورانی ایجاد کند. اگر این تکنولوژی موفق باشد، می تواند خطا های سایر روش های غربالگری مانند اندازه گیری دما را تصحیح کند.

این دانشمندان می گویند چنین ماسک هایی می توانند در فرودگاه ها و سایر محل های ترانزیت و نیز در اتاق انتظار بیمارستان ها به عنوان شیوه ای برای غربالگری مقدماتی افراد به کار روند.

حتی ممکن است افرادی که به این شیوه شناسایی می شوند، با فرستادن فوری نمونه از لحاظ وجود ویروس آزمایش کرد. در شرایطی که مشکلات ناشی از کمبود آزمایش های تشخیصی و تاخیر در اعلام نتایج آن کار بسیاری از کشور ها را در کنترل شیوع بیماری مشکل کرده است، ابزار هایی که به سرعت بیماران را شناسایی کنند، از اهمیت حیاتی برخوردارند.

این حسگر ها از مواد ژنتیکی- DNA و RNA – تشکیل شده اند که به ویروس متصل می شوند. این مواد ژنتیکی با استفاده از روش انجماد خشک با دستگاهی به نام «لیوفیلایزر» که رطوبت آن ها را جذب می کند، بدون اینکه آن ها را غیرفعال کند، به درون پارچه وارد می شوند.

این مواد در این شکل می توانند در دمای اتاق برای چندین هفته پایدار بمانند، بنابراین ماسک های حاوی آن ها ماندگاری بالایی دارند.

این حسگر ها برای فعال شدن به دو چیز نیاز دارند، یکی رطوبت که از ذرات تنفسی ایجاد شده از ترشحات مخاطی یا بزاق به دست می آید و دوم توالی ژنتیکی ویروسی که قرار است آن را شناسایی کنند.

وقتی این حسگر ها فعال شدند، در طول یک تا سه ساعت نور فلورسانسی را از خود بیرون می دهند. این نور برای چشم عادی قابل دیدن نیست، اما با دستگاهی به نام فلوریمتر که نور فلورسانس را اندازه می گیرد، قابل تشخیص است.

این پژوهشگران از قبل حسگر هایی را ساخته اند که هنگام حضور ویروس از زرد به ارغوانی تغییر رنگ می دهند، بنایران تغییر رنگ حسگر ها هم می تواند یک گزینه باشد.

هدف این دانشمندان این است که تا پایان تابستان این ماسک های خاص برای توزیع عمومی به مرحله تولید برسانند.

کلید واژه :

ماسکی

،

شناسایی ویروس کرونا

،

ویروس کرونا

ثبت نظرات
captcha