کد خبر : ۳۴۷۳۰۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

قرارداد انتقال پساب فاضلاب بندرعباس به منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس

عضو هیات مدیره منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس گفت: بزودی به زودی قرارداد انتقال پساب فاضلاب بندرعباس به منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس منعقد می شود و عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

قرارداد انتقال پساب فاضلاب بندرعباس به منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس، شهروز شجاعی گفت: براساس بند دو صورتجلسه شورای حفاظت از منابع آب استان هرمزگان مقرر شد انتقال پساب فاضلاب بندرعباس به منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس برای استفاده صنایع غرب و پالایشگاه بندرعباس در دستور کار   منطقه ویژه قرار گیرد که در حال حاضر با پیگیری مسرانه این مهم در حال رصد است که می تواند علاوه بر مزیت هایی که برای منطقه ویژه به همراه دارد، برای شهر بندرعباس نیز بسیار حائز اهمیت باشد.

وی افزود: مشکل ورود پساب فاضلاب بندرعباس به دریا سالیان طولانی یکی از پر چالش ترین معضلات شهری بود که بوی نامطبوع آن در اطراف خورهای شهر به ویژه خور گورسوزان و همچنین چهره نازیبایی که به ساحل بندرعباس داده بود باعث نارضایتی شهروندان و یکی از اساسی ترین مطالبات آن ها در سال های متمادی بوده است.

عضو هیات مدیره منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس اذعان داشت: می توان گفت ورود این فاضلاب ها به ساحل و خورهای سطح شهر یکی از مشکلات اساسی و  ریشه دار شهر بندرعباس  بوده است که امید است با رویکرد مثبتی که استاندار هرمزگان و ریاست هیات عامل سازمان ایمیدرو در این راستا دارند، شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه باشیم که در حال حاضر نیز پیگیری ها در حال انجام و اقدامات موثری صورت گرفته است  و به زودی شاهد انعقاد قرارداد و شروع عملیات اجرایی خواهیم بود.

وی  با بیان اینکه چالش های زیست محیطی این پروژه حل خواهد شد و این آب به چرخه تولید خواهد آمد، اظهار داشت  پساب جمع آوری شده در شبکه فاضلاب بندرعباس تا سقف 80 هزار متر مکعب در روز می رسد که خط انتقالی حدود 22 کیلومتر برای آن در نظر گرفته شده است؛ ایستگاه پمپاژی که در تصفیه خانه بندرعباس قرار گرفته پساپ را به مخزن 10 هزار متر مکعبی پمپاژ می کند و از آنجا به صورت صقلی به سمت منطقه ویژه خواهد رسید.

شجاعی اضافه کرد: منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس امید دارد بتواند این پروژه را با شرکت  سرمایه گذاری که در سال 94 با آبفای استان قرارداد تضمینی انعقاد کرده و با ارائه یک پکیج یک پارچه که شامل تصفیه مقدماتی، انتقال، تصفیه تکمیلی و شیرین سازی این پساب، به بهره برداری برساند و آب مورد نیاز صنایع غرب بندرعباس را تامین کند.

مشاور ارشد اجرایی منطقه ویژه خلیج فارس ادامه داد: حدود 600 میلیارد تومان برای پروژه انتقال پساب فاضلاب بندرعباس با کیفیت استاندارد تخلیه به آبهای سطحی  منطقه ویژه سرمایه گذاری خواهد شد که این عدد سرمایه گذاری نهایی بر پروژه نیست چرا که برای بررسی دقیق این مسئله باید طرح مالی سرمایه گذار توسط مشاوران مورد بازبینی قرار گیرد که مسئولیت این پروژه به شرکت «تلاش گران ژرف اندیش» که به صوزت تخصصی در زمینه طراحی مالی پروژه های تامین آب فعالیت و در این زمینه روزمه درخشانی دارند، سپرده شده است.

وی افزود: این بودجه 600 میلیارد تومانی شامل مرحله تصفیه مقدماتی و شیرین سازی تکمیلی نیست و این مبلغ برای ارتقا تصفیه خانه بندرعباس، توسعه شبکه فاضلاب شهری، هزینه های نگهداری، خط انتقال، تکمیل ایستگاه پمپاژ  و مخزن 10 هزار متر مکعبی صرف خواهد شد. 

شهروز شجاعی خاطرنشان کرد: پروژه انتقال پساب فاضلاب بندرعباس با بازخورد بسیار خوبی از طرف اذهان عمومی و فعالین محیط زیستی همراه شد و امیدی در دل مردم خونگرم و نجیب بندرعباس  برای حل این مشکل به وجود آمد که با اجرای این پروژه بخش عمده ای از مشکلات فاضلاب بندرعباس حل خواهد شد.

کلید واژه :

قرارداد انتقال پساب فاضلاب

،

بندرعباس

،

خلیج فارس

ثبت نظرات
captcha