کد خبر : ۳۴۷۳۰۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ساعت هوشمندی که با عرق بدن کار می کند

محققان دانشگاه گلاسگوی اسکاتلند موفق به ابداع ساعت هوشمندی شده اند که از عرق بدن کاربر نیرو می گیرد.

ساعت هوشمندی که با عرق بدن کار می کند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به نقل از تک رادار، هنگامی که مردم در مورد انرژی تجدیدپذیر صحبت می کنند، عرق بدن چیزی نیست که به ذهن خطور کند، اما به نظر می رسد که این فرآیند طبیعی بدن در واقع قادر به تامین انرژی دستگاه های ردیابی تناسب اندام و حتی شاید ساعت های هوشمند نیز باشد.

محققان دانشگاه گلاسگو در اسکاتلند یک فناوری ابداع کرده اند که می تواند از عرق بدن به جای باتری های سنتی در دستگاه ها استفاده کند.

این فناوری با جمع آوری عرقی که بدن به طور طبیعی تولید می کند، کار می کند و باعث می شود یون های موجود در آن با پلیمرهای موجود در این فناوری واکنش دهند و در نتیجه واکنشی ایجاد می شود که برق تولید می کند.

محققان این فناوری را با بستن یک نسخه کوچک از این سلول به دونده های در حال دویدن آزمایش کردند و دیدند که این سلول توانست چند لامپ LED را روشن کند که نشان داد این فناوری کار می کند و از لحاظ تئوری می تواند در مقیاس بزرگتر نیز کار کند.

اما آیا این فناوری می تواند در زندگی واقعی به شکل مناسب کار کند؟ با توجه به نتایج آزمایش اولیه، این فناوری مبتنی بر عرق کار می کند، اما به نظر نمی رسد که به اندازه کافی نیرو تولید کند تا به کاربر امکان دهد شارژ دستگاه پوشیدنی خود را به روش سنتی کنار بگذارد.

در عوض این فناوری می تواند مکمل شارژ استاندارد باشد، به این معنی که می توان با وجود آن، ردیاب تناسب اندام یا ساعت هوشمند را به مراتب کمتر از آنچه در حال حاضر مجبور هستیم، شارژ کنیم.

به نظر می رسد این فناوری برای ردیاب های تناسب اندام مناسب است، چرا که به طور معمول هنگام انجام فعالیت ورزشی که با تولید عرق همراه است، پوشیده می شوند، اما این امکان وجود دارد که این فناوری در ساعت های هوشمند نیز کار کند.

هنوز مشخص نیست که این فناوری را در دستگاه های پوشیدنی واقعی خواهیم دید یا نه، اما احتمالاً این کار چند سال طول خواهد کشید. ما غالباً می شنویم دانشمندان در حال ابداع فناوری هایی مانند دوربین هوشمند فوق العاده نازک، لنزها یا باتری های گرافنی با ماندگاری فوق العاده طولانی هستند که می توانند محصولات موجود را متحول کنند، اما همیشه به بازار راه پیدا نمی کنند.

با توجه به اینکه ساعت های هوشمند و ردیاب های تناسب اندامی که از عرق بدن نیرو بگیرند، می توانند هم برای استفاده روزانه و هم برای صرفه جویی در شارژ دستگاه ها و هم با کاهش مصرف انرژی برای محیط زیست بسیار مفید باشند، امیدواریم که به زودی این فناوری را در بازار ببینیم.

کلید واژه :

ساعت هوشمند

،

عرق بدن

ثبت نظرات
captcha