کد خبر : ۳۴۷۳۰۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

انرژی هایی که چندان پاک نیستند

همواره باورهای مثبتی درباره انرژی های تجدیدپذیر وجود دارد که تازه ترین یافته ها نشان می دهد این انرژی ها چندان بی عیب و نقص نیستند.

انرژی هایی که چندان پاک نیستند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، در گزارش «شیرین سازی آب تکنولوژی گرانقیمتی است؟»مربوط به انرژی مطرح شد که امنیت آب و کاهش دست اندازی به محیط زیست در آینده بر اساس انرژِی رایگان و ارزان امکان پذیر خواهد شد. اما در این گزارش قصد داریم از نظر اقتصادی گونه های مختلف انرژی مثل هسته ای، سولار (خورشیدی) و بادی و البته برقابی را نقد کنیم. انواع مختلف انرژی ها نیز موجود است که به دلیل عدم سرمایه گذاری عمده در جهان از وارد کردن آنها در این گزارش جلوگیری می کنیم.

انرژی خورشیدی

انرژی خورشیدی در حال حاضر بیشترین تبلیغات توسعه در آینده را به خود اختصاص داده است حال آنکه به گفته کارشناسان واقعیات در خصوص این گونه انرژی بسیار تحریف شده و ناقص برای مخاطبانش عرضه می شود. انرژی خورشیدی با اختلاف گران ترین گونه انرژی است.

نمودار مربوط به قیمت انرژی بر اساس توان تولیدی (میزان انرژی که در مقایسه با هزینه انجام شده تولید می شود)

با توجه به نمودار بالا از نظر عمر مفید نیروگاه های خورشیدی نیز باید گفت کمترین عمر مفید برای نیروگاه های خورشیدی است. طبق اعلام یکی از سایت های اطلاعات انرژی ( Informative energy) کاهش بازده سولارها به شکل تصاعدی ۰.۵ درصد در هر سال است. این یعنی سال اول بهره برداری ۰.۵ درصد کاهش و در سال بعد ۰.۷۵ درصد کاهش خواهد داشت. بدین طریق حدود ۲۰ تا ۳۰ سال عمر مفید سولار پنل ها گزارش می شود.

آسیب پنل های خورشیدی به محیط زیست چقدر است؟

از طرفی از نظر محیط زیستی نیز باید گفت کارنامه سولار پنل ها بسیار بدتر از گونه های دیگر انرژی است. به اذعان دانشمندان ایالات متحده به مرکزیت دانشگاه ماساچوست از سه جهت سولار پنل ها دچار آسیب هستند.

اول مصرف آب بالا نسبت به دیگر گونه های انرژی جهت تمیز کردن و خنک کردن سطح پنل های فتوولتائیک به طوری که در آمریکا برای تولید هر مگاوات ساعت انرژِی سولار باید ۶۰۰ تا ۶۵۰ گالون آب مصرف شود.

دوم مواد سمی مصرفی برای تولید سولار پنل ها که از انواع مواد نیمه هادی هستند. مواد نظیر سولفوریک اسید، هیدروکلریک اسید، نیتریک اسید، تری کلروتان و استون گالیوم آرسنیک و کادمیوم تلوراید نیز در انواع باریک تر آنها (سلول خورشیدی) موجود است.

سوم بی تأثیری در کاهش تولید کربن دی اکسید؛ با توجه به تولید کربن در فرآیند تولید خود پنل ها و همین طور عمر پایین آنها، در واقع سولار پنل ها در مجموع هیچ تأثیری در کاهش دی اکسید کربن نسبت به برق تولیدی ندارند. به طور کلی هر سولار پنل برای نصب و راه اندازی ۰.۲ پوند کربن دی اکسید برای هر کیلووات ساعت انرژی تولید می کند. در قیاس با گاز طبیعی برای تولید هر کیلووات ساعت انرژی ۰.۶ پوند دی اکسید کربن تولید می شود.

بازده تولیدی در سولارپنل ها طبق اعلام مؤسسه گرین متچ در بازده تولیدی سولار فارم ها (مزارع پنل های خورشیدی) بین ۱۲ تا ۲۰ درصد متغیر است.

انرژی بادی؛ مساحت زیادی، تولید انرژی کم و ناپایدار

به گزارش خبرنگار مهر، انرژی بادی گونه دیگر انرژی های تجدیدپذیر است و طبق گفته متخصصین می توان ادعا کرد از گونه سولار شرایط بهتری دارد. انرژی بادی مواد سمی ندارد و می تواند بدون تولید دی اکسید کربن و مصرف آب در دوران خدمت کارایی مورد انتظار را داشته باشد. از جمله مشکلات محیط زیستی مربوط به نیروگاه های بادی اشغال زمین توسط این توربین ها است.

طبق اعلام لابراتوار انرژی های تجدیدپذیر بادی برای تولید هر مگاوات توان نیاز به ۳۰ تا ۱۴۰ هکتار زمین است. یعنی یک نیروگاه باید مشابه واحد شماره یک نیروگاه بادی مشابه واحد شماره یک نیروگاه اتمی بوشهر نیاز به ۳۰۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰۰ هکتار زمین است. این در مقابل سطح اشغال شده هر واحد نیروگاه اتمی که معادل ۲۰ تا ۳۰ هکتار است بسیار بزرگ تر است.

تأثیر منفی توربین های بادی بر انقراض پرندگان

به گزارش خبرنگار مهر، از طرفی کمیته هماهنگی ملی بادی ( NWCC) در ایالات متحده تحقیقاتی در خصوص کشته شدن پرندگان و خفاش ها در اثر برخورد با پره ها و همین طور توربلانت ایجاد شده تحت تأثیر حرکت پره ها شده است. طبق گزارشی از مجله ژیو در کشور آلمان توربین های بادی نزدیک به ۲۸ گونه پرنده را در معرض انقراض قرار داده است.

به هر حال این گونه انرژی با تولید ۰.۰۴ تا ۰.۰۶ پوند کربن برای هر کیلووات توان تولیدی عملکرد قابل قبولی دارد.

از طرفی انرژی های بادی جزو گونه های ارزان انرژی هستند. از طرفی عمر توربین های بادی طبق اعلام سایت خبری اینساید انرژی ( inside energy) حدود ۲۰ تا ۲۵ سال است. از طرفی طبق اعلام مؤسسه دولتی انرژی، بازده انرژی تولیدی این توربین ها بین ۳۵ تا ۴۵ درصد است. نیروگاه بادی گانسو در چین با ۲۰۰۰۰ مگاوات توان تولیدی بزرگترین نیروگاه بادی جهان محسوب می شود.

برقابی یا هیدروپاور

به گزارش خبرنگار مهر، در خصوص انرژی هیدرو ما اینجا سدهای جریانی و عملکرد آنها را ملاک ارزیابی قرار می دهیم. در واقع سدهای دیگر چند منظوره محل ارزیابی ما نیستند. در واقع این گونه از انرژی بدون وجود هیچ مخزنی یا با مخزنی ناچیز نسبت به رودخانه مورد نظر تعریف می شوند.

این سدها بدون تنظیم یا تغییر در جریان تنها از طریق عبور جریان طبیعی رودخانه انرژی تولید می کنند و توانایی تولید انرژی حتی با وجود کاهش جریان آب برخلاف سدهای مخزنی دارند. این نوع نیروگاه ها و سدها از انواع میکرو و مینی با توان کمتر از یک مگاوات تا ۵۰ مگاوات برای نیروگاه های کوچک طبقه بندی شده اند.

سد مسجد سلیمان

سد مسجدسلیمان به عنوان تنها سد جریانی ساخته شده در کشور باوجود ناچیز بودن تولید دی اکسید کربن در این گونه انرژی اما اثرات دیگر محیط زیستی توسط این گونه ها موجود است که باید مورد بررسی قرار گیرد. به طور کلی تغییر منفی در اکوسیستم رودخانه ها از اثرات مربوط به این گونه سدها و پروژه ها است البته راهکارهای متنوعی در سطح بین المللی برای کاهش اثرات ناشی از سدهای جریانی به کار گرفته شده است. مجموع سدهای جریانی باعث ایجاد مشکلاتی در اکوسیستم رودخانه ها می شود. عمر مفید پروژه های جریانی طبق اعلام سازمان تکنولوژِی آب و هوایی زیر مجموعه سازمان ملل ۸۰ سال است که می تواند بیشتر از این مقدار هم باشد.

از طرفی بازده پروژه های جریانی نیز حدود ۸۵ تا ۸۹ درصد طبق اعلام سایت energybc.org که زیر مجموعه دانشگاه ویکتوریا کانادا به شمار می رود، است.

انرژی هسته ای؛ مزایایی که زیر سایه سیاسی کاری ماند

به گزارش خبرنگار مهر، در حال حاضر نزدیک به ۴۵۰ رآکتور هسته ای در حال تولید انرژی در ۳۰ کشور جهان موجود است. در مورد انرژی هسته ای باید گفت میزان دی اکسید کربن تولیدی در روند استخراج اورانیوم و ساخت راکتور بسیار بالاست اما نسبت به مجموع انرژی تولیدی کمترین میزان تولید دی اکسید کربن در قیاس با دیگر گونه های انرژی پس از هیدروپاور و زمین گرمایی دارد.

از نظر بازده انرژی هسته ای با ۱۰۰ درصد بازده بهترین عملکرد نسبت به گونه های دیگر انرژی را دارد. عمر مفید راکتورهای نسل قدیم توریکال ۴۰ سال است اما راکتورهای نسل جدید تا ۶۰ سال تئوریکال عمر مفید دارند. از طرفی از نسل قدیم راکتورهای قدیمی نیز با عمر بالای ۴۵ سال نیز موجود است. هزینه ساخت هر کیلووات انرژی تولیدی بر اساس دیگر گونه ها برای انرژی هسته ای به شکل بین المللی آمارهای متفاوتی دارد.

برای مثال طبق نمودار بالا از سازمان همکاری هسته جهانی، انرژی هسته ای در سه کشور نسبت به ایالات متحده ارزان تر است اما در هر حال می توان ادعا کرد انرژی هسته ای جزو ارزان ترین گونه های انرژی است.

تشعشعات ۲۰ برابری رادیواکتیو در رامسر

به گزارش خبرنگار مهر، در خصوص آسیب های محیط زیستی انرژی هسته ای مطالب خلاف واقع و جانب دارانه بسیار گفته می شود اما در هر حال باید گفت نیروگاه های هسته ای تا حدودی تشعشعات رادیو اکتیو دارند اما این تشعشعات بسیار کمتر از تشعشعات طبیعی است، برای مثال رامسر ۲۰ برابر تشعشعات رادیواکتیو نسبت به تمام محیط تمام نیروگاه های هسته ای در سطح جهان دارد. وجود آب پرتوزا در طبیعت پدیده عجیبی نیست.

کل زباله های هسته ای تولیدی یک نیروگاه هسته ای را می توان در یک محیط بسیار محدود حفظ کرد. کارشناسان معتقدند در مورد تأمین برق هسته ای به دلایلی سیاسی تبلیغات منفی انجام می شود. در هر حال بر اساس آنچه به اثبات رسیده می توان ادعا کرد انرژی هسته ای کمترین آسیب محیط زیستی و کمترین دخالت در زیست بوم را نسبت به دیگر گونه های انرژی دارد.

کلید واژه :

انرژی های تجدیدپذیر

،

انرژی هسته ای

ثبت نظرات
captcha