کد خبر : ۳۴۷۲۹۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ساخت دریچه های آب و فاضلاب ضد سرقت با فناوری نانو

محققان کشور موفق به طراحی و ساخت دریچه های آب و فاضلاب شدند که قابل سرقت نبوده و ویژگی های متمایزی نسبت به نمونه های موجود دارد.

ساخت دریچه های آب و فاضلاب ضد سرقت با فناوری نانو

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، سرقت دریچه های فلزی یکی از چالش های شرکت آب و فاضلاب طی سال های گذشته بوده است. یک شرکت دانش بنیان دریچه های بتنی تقویت شده با نانوذرات ساخته و در اختیار شرکت آب و فاضلاب قرار داده است.

علی شفیعیون، مدیرعامل شرکت گفت: دریچه های آب و فاضلاب تهران مدت هاست با مشکل سرقت دریچه های فلزی روبرو بود که این مشکل با دانشگاه صنعتی شریف مطرح شد. پس از طرح مسئله، کار روی ساخت دریچه های بتنی در این دانشگاه آغاز شد که در نهایت دریچه های بتنی سبک و مقاوم تقویت شده با نانوذرات تجاری سازی شد.

وی گفت: با تولید این محصول، دریچه های بتنی سرقت نمی شوند و در نتیجه مشکل اولیه شرکت آب و فاضلاب حل شد. ما برای توسعه این دریچه ها باید چند مورد را درنظر می گرفتیم. اول این که دریچه ها باید سبک باشند، نسبت به تابش نور خورشید مقاوم بوده و در برابر  نفوذ آب و گاز نیز بتوانند مقاومت بالایی داشته باشند. چرا که نفوذ آب و گازها به دلیل ایجاد یون هایی در بتن موجب زوال ساختاری دریچه می شود. از این رو از نانوذرات استفاده کردیم به طوری که نفوذپذیری دریچه ها نسبت به آب و گاز تقریبا به صفر نزدیک شده است.

مدیرعامل شرکت درباره عرضه این محصولات به بازار گفت:در یکی از قراردادها ۵ هزار دریچه در مدت ۵ ماه تولید و در اختیار شرکت فاضلاب تهران قرار داده شد.

شفیعیون از به کارگیری نانوذرات در تقریبا تمام محصولات تولیدی این شرکت خبر داد و افزود: این امکان وجود دارد که دریچه ها را بر اساس سفارش مشتری تولید کنیم. افزودن نانوذرات به دریچه ها تغییر چندانی در قیمت محصول به وجود نیاورده ولی کارایی دریچه ها به شکل قابل توجهی بهبود یافته است.

مدیرعامل شرکت از مذاکره با چند کشور خارجی خبر داد و گفت: با وزارت ساختمان نیجریه و همچنین عراق مذاکراتی انجام شده تا این محصول به این کشورها صادر شود. البته برای صادرات با مشکلاتی روبه رو هستیم. برای مثال برای صادرات باید تاییدیه فنی و مهندسی کشور مقصد را دریافت کنیم و ادارات آن ها باید ما را پذیرفته و تایید کنند. در این مسیر نیاز به همکاری مسئولان داریم تا بتوانیم تعامل موفقی با این کشورها داشته باشیم.

وی گفت: ظرفیت تولید فعلی این شرکت ماهانه در حدود ۱۰ هزار دریچه است.

کلید واژه :

دریچه های آب و فاضلاب

،

فناوری نانو

ثبت نظرات
captcha