کد خبر : ۳۴۷۲۹۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کاهش درد آرتروز زانو با کفش بیومکانیکی

دانشگاه و آموزش > پژوهش های پزشکیتهران - ایرنا- مطالعات محققان دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون نشان می دهد پوشیدن کفش های بیومکانیکی جدید درد ناشی از آرتروز زانو را تا ۶۰ درصد کاهش می دهد.

کاهش درد آرتروز زانو با کفش بیومکانیکی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری یونایتدپرس، این مطالعه با بررسی ۲۲۰ شرکت کننده مبتلا به آرتروز شدید زانو نشان می دهد کفش های بیومکانیکی جدید که با کفی خاصی طراحی شده اند، نقش مهمی در کاهش درد آرتروز زانو دارند.
بین مفاصل به طور طبیعی نوعی روان کننده وجود دارد، زمانی که در بیماری آرتروز میزان تولید این روان کننده کاهش می یابد، مفاصل و غضروف ها به هم ساییده می شوند و علاوه بر ایجاد درد، باعث می شود بیمار در انجام فعالیت های عادی مانند راه رفتن و نشستن با مشکل مواجه شود.
از طرفی بیماری آرتروز عامل از بین رفتن غضروف بین مفاصل است، در این حالت مفاصل و استخوان ها هنگام حرکت ساییده می شوند که با علایمی مانند درد، تورم و سفتی همراه هستند.
کفش های بیومکانیکی جدید به گونه ای طراحی شده اند که فشار وارد بر مفاصل زانو را کاهش می دهند. کفی این کفش ها دارای دو لاستیک محدب قابل تنظیم است و کاربر می تواند آنان را به گونه ای تنظیم کند که فشار وارد بر مفاصل زانو به حداقل کاهش یابد. محققان احتمال می دهند کفش های بیومکانیکی با ترمیم و تقویت عضلات پا در کاهش درد نقش دارند.
این روش می تواند در کاهش درد ناشی از آرتروز لگن و کمر نیز موثر باشد و به تحقیقاتی بیشتری در این زمینه نیاز است.
آرتریت (التهاب مفاصل) به التهاب دردناک در ناحیه مفاصل گفته می شود که یکی از بزرگ ترین معضلاتی است که افراد به مرور زمان و با گذشت سن با آن مواجه می شوند.

شایع ترین دردهای ناشی از آرتروز در نواحی زانو، لگن، ستون فقرات و دست دیده می شود. استئوآرتریت (آرتروز)، آرتریت روماتویید، آرتریت عفونی، ورم مفاصل پسوریاتیک و نقرس، پنج گروه عمده آرتریت هستند. سه عامل اضافه وزن، سن و آسیب دیدگی مفاصل، مهمترین دلیل بروز آرتروز هستند.

بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت حدود ۲۷۵ میلیون نفر در سراسر جهان به آرتروز زانو مبتلا بودند. استامینوفن، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و انواع مسکن، داروهای رایجی هستند که این افراد برای کاهش درد استفاده می کنند که هیچ نقشی در درمان بیماری ندارند.
مطالعات بنیاد آرتریت آمریکا نشان می دهد غذاهای سالم شامل انواع غلات سبوس دار، میوه ها و سبزیجات تازه و آجیل منجر به کاهش التهاب و درد ناشی از آتریت می شوند. از طرفی ادامه این مطالعات نشان می دهد وزن تاثیر مستقیمی بر شدت آرتریت دارد. هر یک پاوند کاهش وزن (معادل ۰.۴۵ کیلوگرم)، فشار بار اضافی وارد شده به زانو را حدود ۴ پاوند کاهش می دهد.
بنابراین کاهش وزن و دستیابی به سایز متعادل قدم مهمی برای کاهش درد ناشی از آرتروز و آرتریت است.
نتایج این مطالعه در نشریه آنلاین JAMA منتشر شده است.

کلید واژه :

درد آرتروز

،

زانو

،

کفش بیومکانیکی

ثبت نظرات
captcha