کد خبر : ۳۴۷۲۹۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

درمان بیماران کووید-19 با سلول های بنیادی بند ناف موفقیت آمیز است

نتایج تحقیقات جهانی نشان می دهد که استفاده از سلول های بنیادی مزانشیمی جمع آوری شده از خون و بافت بند ناف یک روش ایمن و موثر در کاهش علایم کروناویروس و بهبود سریع بیماران است.

درمان بیماران کووید-19 با سلول های بنیادی بند ناف موفقیت آمیز است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به گزارش گاورنمنت نیوز، همه گیری جهانی  کووید-19بر همه جنبه های زندگی ما ازجمله سلامتی، اقتصاد و معیشت تاثیر گذاشته است و بیشتر کشورها تلاش می کنند روش درمانی و دارویی برای مقابله با این بیماری بیابند.

بر اساس نتایج تحقیقات مختلف جهانی، درمان با سلول های بنیادی روشی موثر در معالجه بیماران مبتلا به کووید-19 است.

به تازگی، سلول های بنیادی مزانشیمی (MSC) که از خون بند ناف گرفته شده به دلیل خاصیت ایمنی و احیاکنندگی آنها در آزمایش های بالینی کووید-19 توجه بسیاری از محققان را به خود جلب کرده است.

با ابتلا به کووید-19 واکنش بیش ازحد ایمنی به همراه عوامل التهابی در بدن ایجاد می شود و همزمان سلول های اساسی زیادی از بین می روند. این روند منجر به تولید بیش ازحد سلول های ایمنی و سیتوکین ها می شود.

ایده استفاده از سلول های بنیادی مزانشیمی در درمان بیماران مبتلا به کووید-19 به منظور جلوگیری از انتشار طوفان سیتوکین ها توسط سیستم ایمنی بدن و تقویت ترمیم بافت ها توسط خواص ترمیم کنندگی سلول های بنیادی ارائه شده است.

این سلول های بنیادی مزانشیمی به دلیل وجود خاصیت سیتوکین های خاص که باعث بهبود کیفیت سایتوکاین ها می شوند با عفونت های ویروسی مخالف هستند. آنها می توانند با خنثی کردن طوفان سیتوکین از طریق عملکرد سیستم ایمنی و توانایی تمایز در بازسازی بافت آسیب دیده، از آسیب بافت ریه جلوگیری می کنند. نتایج آزمایش ها نشان داد که این سلول ها خطر ابتلا به پنومونی کووید-19و نارسایی تنفسی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند.

بر اساس نتایج ارائه شده در نشریه پیری و بیماری، کاربرد این سلول های بنیادی در درمان بیماران با علایم شدید موثر بوده است. در این تحقیق هفت بیمار مبتلا به کووید-19 با علایم شدید تحت درمان سلول های بنیادی مزانشیمی قرار گرفتند و بعد از گذشت دو روز درمان با این سلول ها، عملکرد ریوی و علایم بیماری بدون عوارض جانبی به طور قابل توجهی بهبود یافتند.

در تحقیق دیگری درمان با این سلول های بنیادی بر روی یک زن 65 ساله که علایم حاد بیماری را تجربه کرده بود موثر و بعد از چهار روز، دیگر نیازی به دستگاه تنفس مصنوعی نداشت و بهبود یافت.

به تازگی سازمان غذا و دارو امریکا  FDA استفاده از سلول های بنیادی ازجمله سلولی بنیادی مزانشیمی و سلول های برداشته شده از جفت را برای تزریق داخل وریدی در بیماران با علائم شدید مجاز کرده است. این به دنبال موفقیت یک سلول درمانی مبتنی بر جفت برای درمان بیماران مبتلا به کووید-19حاصل شده و منجر به ترخیص بیماران مبتلا به کروناویروس از بیمارستان شده است.

تا به امروز  17 کار آزمایی بالینی کامل انجام شده که درمان موثر سلول های بنیادی بند ناف را تایید کرده و بیش از 70 کار آزمایی دیگر در این زمینه در حال انجام است. درحالی که استفاده بالینی از سلول های بنیادی مزانشیمی در درمان کووید-19هنوز در مراحل اولیه خود است اما نتایج اولیه آن امیدوارکننده است.

سلول های بنیادی بند ناف و آینده داروی ترمیمی

استفاده از سلول های بنیادی مزانشیمی (MSC) به دلیل پتانسیل احیاء کننده گسترده و نقش آنها در اختلالات ایمنی ، در سال های اخیر توجه محققان جهانی را به خود معطوف کرده است. به ویژه بند ناف به عنوان ثروتمندترین و خالص ترین منبع این سلول های بنیادی شناخته شده است. این سلول ها را می توان به راحتی برداشت، جداسازی کرد، کشت و در درمان مبتنی بر سلول، از تحقیقات اساسی گرفته تا آزمایش ها بالینی استفاده نمود.

سلول های بنیادی بند ناف به طور گسترده ای توسط پزشکان به عنوان یک منبع ارزشمند برای درمان های ترمیمی شناخته می شوند زیرا می توانند به طیف گسترده ای از انواع بافت تبدیل شوند. آنها نقش بسزایی درترمیم و تجدید بافت آسیب دیده دارند و مطالعات بالینی حتی توانایی آن را در بازسازی کل اندام ها نشان داده است.

اولین بار در دهه 1980 درمان با سلول های بنیادی خون بند ناف معرفی شدند، هنگامی که از آن برای درمان موفقیت آمیز پسری جوان با کم خونی سندورم فانکونی (Fanconi ) استفاده شد. امروزه سلول های بنیادی خون بند ناف می توانند بیش از 80 بیماری ازجمله بسیاری از سرطان های خون و اختلالات ایمنی مانند لوسمی، لنفوم و نقص شدید سیستم ایمنی ترکیبی (SCID) را درمان کنند.

در حال حاضر، این سلول های بنیادی برای صدها آزمایش بالینی امیدوارکننده برای بیماری های شایع و غالبا تهدیدآمیز مانند آرتروز، بیماری های قلبی و بیماری های مختلف اسکلروز کاربردی هستند.

کلید واژه :

درمان بیماران کووید

،

19

،

سلول بنیادی

،

بند ناف

ثبت نظرات
captcha