کد خبر : ۳۴۷۲۸۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

زنگ خطر موج جدید کرونا

آمارها و نقشه جغرافیایی ابتلا به کرونا نشان می دهد خطر این ویروس در کشور همچنان جدی است و مردم باید دستورالعمل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

زنگ خطر موج جدید کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، روزنامه وطن: وزارت بهداشت در ارائه آمارهای «کووید-19» دچار دوگانگی شده، چرا که باید از یک طرف نظر بدنه دولت برای بازگشایی کسب و کارها و مشاغل را تامین کند و از سوی دیگر باید همچنان نگران رعایت پروتکل بهداشتی توسط مردم باشد؛ به همین علت در اظهارات وزارت بهداشت شاهدیم که هم درباره کنترل کرونا در برخی استان ها سخن می گوید و هم نسبت به شیوع موج جدید در برخی دیگر از استان ها شدیدا هشدار می دهد. آمارهای پایین مرگ و میر در کنار آمار بالای تعداد مبتلایان این خوشبینی را هم ایجاد کرده بیماری «کووید-19» کنترل شده و دیگر لازم نیست این ویروس جدی گرفته شود.

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، برای درک بهتر این موضوع باید اظهارات اخیر مسؤولان وزارت بهداشت را مرور کنیم. سخنگوی وزارت بهداشت روز گذشته در این باره گفت: از میان آمار مبتلایان بستری شده در بیمارستان ها، استان های تهران و خوزستان در صدر بستری های کرونا قرار دارند. وضعیت استان خوزستان با توجه به جمعیت آن نگران کننده است و کماکان در وضعیت قرمز بیماری قرار دارد. سخنگوی وزارت بهداشت افزود: تمهیدات خوبی با اعمال محدودیت هایی در مناطق بیشتر درگیر خوزستان در نظر گرفته شده و انتظار داریم در روزهای آینده با کاهش موارد مواجه شویم. البته در طول ۲۴ ساعت گذشته در ۱۴ استان موارد فوتی نداشته ایم و در ۵ استان نیز فقط یک مورد فوتی ثبت شده است.

 

بزرگ ترین خطای کرونایی مردم

با وجود آمارهای خوب از کنترل کرونا در برخی استان ها وزیر بهداشت می گوید بزرگ ترین خطای مردم این است که فکر کنند کرونا تمام شده است. سعید نمکی در این باره گفت: بزرگ ترین خطای مردم این است که فکر کنند در رابطه با کرونا به وضعیت خوبی رسیده ایم. به رغم آنکه در کل کشور به وضعیت مطلوبی رسیده ایم اما در برخی استان ها به دلیل آنکه مردم فکر کرده اند کرونا به اتمام رسیده، پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری را رعایت نکرده اند، به همین دلیل دوباره با افزایش آمار کرونا مواجه شده ایم.

نگران افزایش مرگ ومیر در ماه آینده هستم

مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری مقابله با کرونا به کاهش میزان مرگ و میر در چند روز اخیر اشاره کرد و اظهار داشت: کاهش آمار مرگ ومیرها طی چند روز اخیر به معنای ضعیف شدن ویروس کرونا در کشور نیست، چرا که کاهش مرگ و میر زمانی می تواند امیدوارکننده باشد که با کاهش میزان آمار مبتلایان به این بیماری همراه باشد.

وی خاطرنشان کرد: کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا، حاصل مراقبت ها و زحمات کادر پزشکی در چند هفته گذشته و از طرفی کاهش میزان مبتلایان به ویروس کروناست که مردم هفته گذشته در پیشگیری از انتقال این بیماری رفتاری نسبی قابل قبولی داشتند اما اکنون که روز به روز بر آمار مبتلایان ویروس کرونا در کشور اضافه می شود، نباید منتظر کاهش مرگ ومیر در روزهای آینده باشیم، چرا که هر چه آمار مبتلایان بیشتر باشد، بی تردید آمار مرگ و میر نیز بیشتر خواهد بود.

عضو کمیته کشوری مقابله با کرونا با بیان اینکه در ماه آینده به کاهش مرگ ومیر ناشی از ویروس کرونا خوشبین نیستم، گفت: خیلی از مردم نسبت به رعایت اصول بهداشتی و فاصله گیری های اجتماعی بی توجهند و از زمانی که محدودیت های ترددی کنار گذاشته شده است، همچنان آمار مبتلایان به این بیماری در حال افزایش است.

مردانی خاطرنشان کرد: به مردم توصیه می کنم در صورت امکان از خانه های شان بیرون نیایند، مگر برای انجام کارهای ضروری. از طرفی به توصیه های بهداشتی و ایمنی نیز توجه کنند، چرا که این بیماری ناشناخته و مرگبار است و با کسی شوخی ندارد، در چنین شرایطی با توجه به اینکه ویروس کرونا درمان ندارد، تنها راه علاج این بیماری، پیشگیری است.

وی افزود: ساخت واکسن کرونا نیازمند زمان و کار تحقیقاتی علمی و آزمایشگاهی است و به این زودی ها ساخته نمی شود، در چنین شرایطی تا کشف و عرضه واکسن کرونا رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گیری اجتماعی الزامی است.

قم همچنان در دل بحران کرونا قرار دارد

بررسی آمار در قم هم نشان می دهد همچنان این استان در منطقه بحران قرار دارد. طی ۲۴ ساعت 38 نفر در مراکز درمانی قم با تشخیص احتمالی و مشکوک به کرونا یا مشکلات حاد تنفسی پذیرش شدند.

محمدرضا قدیر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم درباره جزئیات آمار کرونا در استان گفت: 28 نفر از 38 نفری که به مراکز درمانی مراجعه کرده اند، در بخش های بیمارستان ها بستری هستند و مابقی پس از معاینه و بررسی در بخش اورژانس مراکز با دستورات دارویی و بهداشتی مرخص شده اند. 23 نفر از کل بیماران بستری در بخش ها پس از بهبودی توسط پزشکان معالج از بیمارستان ترخیص شدند. در حال حاضر 145 نفر مشکوک به کرونا در قم بستری هستند که ۵۰ نفر آنها بدحال هستند.

چند روز پیش اعلام شد استان قم از وضعیت قرمز به وضعیت زرد رسیده اما استاندار اعلام کرد این استان همچنان در دل بحران قرار دارد. بهرام سرمست دیروز در این باره گفت: مردم و مسؤولان دستگاه های اجرایی برای حفظ وضعیت موجود و جلوگیری از شیوع مجدد کرونا باید به پروتکل های بهداشتی پایبند باشند. از آنجایی که نخستین مورد ابتلای کرونا در قم کشف شد، عملا امکان پیشبرد اقدامات پیشگیرانه در این استان بر خلاف استان های دیگر از بین رفت. برخوردهای قهری نظامی و اپیدمی گله ای هر دو در مدیریت و کنترل کرونا شکست خورده است و در کشور ما جواب نمی داد. ۹۲درصد مردم و اصناف قم به فاصله گذاری اجتماعی پایبند بودند و بهترین عملکرد را در بین استان های کشور داشتند.

نقشه کرونا

نقشه به روز شده کرونا در کشور نشان می دهد روند ابتلا در استان های شمالی و شمال غرب و همچنین تهران و خوزستان نگران کننده است. بررسی نقشه ای که وزارت بهداشت توسط اپلیکیشن ماسک منتشر کرده، علاوه بر رنگ های سفید و زرد و قرمز، رنگ های کبود هم دارد و بیانگر اوضاع بد در مناطق غربی کشور است.

این نقشه متوسط تعداد مبتلایان در 2 هفته اخیر را نشان می دهد و این هشدار را می دهد که خطر کرونا در کشور کم نشده و باید دولت ایده های جدیدی برای کنترل این ویروس پیاده کند. در نقشه فوق رنگ نارنجی به عنوان افراد مشکوک مراجعه کننده به مرکز درمانی معرفی شده و رنگ قرمز به عنوان مبتلایان قطعی و رنگ تیره تر به عنوان تراکم بیشتر مبتلایان قطعی در استان ها مشخص شده است.

علیرضا وهاب زاده، مشاور وزیر بهداشت و درمان درباره رنگ های مختلف نقشه کرونا در کشور گفت: نقشه جغرافیایی کرونا با هدف شناسایی مناطق بی خطر، کم خطر و بحرانی بیماری «کووید-19»، با رنگ بندی سفید، زرد و قرمز مشخص شده و بیانگر آن است که در شهرهای سفید هیچ فردی به این بیماری مبتلا نیست اما در مناطق زرد، موارد ابتلا به ویروس کرونا وجود دارد اما به نسبت جمعیت منطقه بسیار اندک است.

در مناطق قرمز البته محاسبات فرق می کند، چرا که میزان مبتلایان به نسبت جمعیت بالاتر از وضعیت زرد است و بر حسب جمعیت مشخص می شود. امکان دارد در یک استان یا شهرستان حتی با تعداد مبتلایان زیر 10 نفر هم رنگ نقشه زرد یا قرمز شود، چرا که وضعیت مناطق بر اساس نسبت ابتلا به جمعیت است. 

مردم با کاهش میزان مرگ ومیر ناشی از کرونا نباید تلقی کنند این بیماری ضعیف شده یا در حال از بین رفتن است، بنابراین اصول بهداشتی و فاصله گیری های اجتماعی باید همچنان رعایت شود تا زنجیره این بیماری خطرناک به طور کلی قطع شود. فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت: رعایت سختگیرانه پروتکل های بهداشتی از سوی افراد بویژه در زمان های پیک ترددهای درون شهری ضروری است.

علیرضا زالی درباره تصمیم گیری در رابطه با طرح ترافیک تهران، توضیح داد: بعد از بازگشایی کلانشهر تهران، برای اینکه بار کمتری به ناوگان حمل ونقل عمومی وارد شود طرح ترافیک برداشته شد تا حمل ونقل عمومی شهر فرصتی برای تهیه وسایل حفاظتی از جمله ماسک داشته باشد. زالی ادامه داد: با توجه افزایش ۱۶۷ درصدی ترددها در سطح شهر بویژه در محدوده طرح ترافیک و مرکز شهر در روزهای اخیر، برخی ترددها ضروری تلقی نمی شود و به همین خاطر برای کاستن تجمعات تصمیم گرفته شد با شناورسازی و تغییراتی در طرح ترافیک، این طرح اجرا شود.

شمار مبتلایان قطعی به کرونا در کردستان به1934 نفر رسید

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان از افزایش مبتلایان قطعی به ویروس کرونا به یک هزار و ۹۳۴ نفر در استان رسید.

فرزین رضاعی  اظهار کرد: با شناسایی 37 بیمار کرونایی جدید، از ابتدای شیوع کروناویروس در استان تا پیش از ظهر امروز شمار مبتلایان قطعی به کرونا در کردستان به یک هزار و ۹۳۴ نفر رسیده است.

وی افزود: در شهرستان سنندج ۵۴۳ نفر، سقز ۴۲۰ نفر، بانه ۲۲۷ نفر، قروه ۱۶۲ نفر، دیواندره ۱۴۷ نفر، مریوان ۱۱۳ نفر، بیجار ۱۱۱ نفر، کامیاران ۹۸ نفر، دهگلان ۸۷ نفر و سروآباد ۲۶ نفر مبتلای قطعی به کروناویروس دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: از ابتدا تاکنون تعداد کل آزمایشات انجام گرفته ۶ هزار و ۲۴۲ نمونه است که از این تعداد یک هزار و ۹۳۴ مورد مثبت، چهار هزار و ۱۴۶ مورد منفی و ۱۶۲ مورد اعلام نشده است.

رضاعی تصریح کرد: متاسفانه از ابتدا تاکنون ۱۳۷ نفر در استان بر اثر ابتلاء به کرونا فوت شده اند که از این تعداد ۳۶ نفر در سقز، ۳۱ نفر در سنندج، در قروه و بانه در هر کدام ۱۹ نفر، در کامیاران و بیجار در هر کدام ۹ نفر، هفت نفر در مریوان، پنج نفر در دیواندره و ۲ نفر در دهگلان به دلیل ابتلاء به کروناویروس فوت شده اند که همه موارد به صورت بهداشتی و با رعایت دستورالعمل های مرتبط دفن شده اند.

وی در پایان عنوان کرد: خوشبختانه تاکنون یک هزار و ۹۰ بیمار کرونایی در استان بهبود یافته اند.

کلید واژه :

کرونا در ایران

،

موج جدید کرونا

ثبت نظرات
captcha