کد خبر : ۳۴۷۲۸۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تجربه ابتلای یک خانواده بمی در قرنطینه

خیلی سخت است هم بیماری خودت و خانواده را تحمل کنی، هم بیکاری و گرانی را هم وحشت و فرار بقیه و بدتر از همه کم محلی را طوری که انگار کرونا گناه بزرگی است که من عمداً مرتکب آن شده ام.

تجربه ابتلای یک خانواده بمی در قرنطینه

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، روزنامه ایران نوشت: «نوروز بود که یکی از اقوام مرتضی فوت کرد و او برای شرکت در مراسم تشییع جنازه به بهشت زهرا رفت؛ یعنی بهشت زهرای شهرشان بم. در شهرستان کوچکی که اغلب مردم از حال هم خبر دارند، نمی شود به این راحتی ها موضوع مهمی مثل مراسم خاکسپاری یکی از اقوام را نادیده بگیری حتی اگر روزهای اوج حمله کرونا و قرنطینه و خانه نشینی باشد. حالا اگر در همان مراسم کرونا هم بگیری باز همه خبردار می شوند. آیا در این وضعیت هم می شود مثل وضعیت قبلی از اقوام و نزدیکان انتظار داشته باشی به فکرت باشند و برایت دلسوزی کنند؟

اینجاست که قضیه احتمالاً کمی پیچیده و متناقض شود؛ درست است که تو در عزا و عروسی بقیه شرکت کرده ای، جویای حال همسایه و دوست و آشنا و فامیل شده ای اما مشکل تو با بقیه فرق دارد؛ تو کرونا داری، حتی اگر آن را از ما گرفته باشی! اگر زرنگ بودی باید مثل بقیه پنهان می کردی اما حالا که صادقانه اقرار کرده ای به چنین بیماری خانمان براندازی دچار شده ای، دیگر مشکل خود توست. چون کرونا فقط یک بیماری نیست بلکه گاهی تبدیل به نوعی انگ اجتماعی هم می شود. یعنی کسی که کرونا گرفته باید از این موضوع خجالت هم بکشد، چون دیگرانی هستند که به دلیل شخصیت والای شان هیچگاه کرونا نمی گیرند. واقعاً موقعیت خنده داری است.

مرتضی ماجرای گرفتار شدنش به این بیماری را این طور شرح می دهد: «با وجود توصیه های مداوم برای رعایت نکات بهداشتی و پرهیز از تجمعات و مراسم ها، برای تشییع جنازه یکی از اقوام به بهشت زهرای بم رفتم اما ماسک زده بودم و دستکش هم دستم بود. وقتی برای کمک وارد غسالخانه شدم، سهل انگاری کردم و دستکش هایم را برای چند دقیقه ای درآوردم و دستم با در و دستگیره و دیوار و سطوح مختلف تماس پیدا کرد. خودم احتمال زیاد می دهم دلیل ابتلای من و سپس خانواده ام همین باشد. چون تعدادی از اقوام هم از کرمان آمده بودند و فکر می کنم باید ناقل بوده باشند. به غیر از اتفاق آن روز، ما دیگر نه جایی رفته بودیم و نه میهمانی داشتیم. بنابراین باید همان روز ویروس را گرفته باشم.»

یکی - دو روز بعد از این ماجرا سه عضو خانواده حس بویایی و چشایی خود را به طور کامل از دست دادند و رفته رفته علائم بیماری در آنها بیشتر شد؛ سرگیجه، بدن درد، حالت تهوع و ... سیدمرتضی روز ۱۶ فروردین به مرکز بهداشت بم رفت و گفت خودش و خانواده اش برخی علائم بیماری کرونا را دارند: «از همه مان آزمایش گرفتند و دو روز بعد جوابش آمد؛ تست من و همسر و پسرم مثبت شد و تست دخترم که شش ساله است منفی، پسرم هم دوازده سال دارد. کم کم بدن درد، تنگی نفس، سرگیجه، تب و تهوع شدید نفس مان را برید. واقعاً سخت بود و اصلاً شرایط خوبی نداشتیم.»

آنها بعد از مثبت شدن نتیجه آزمایش گیج بودند و نمی دانستند چه کنند. تجربه این خانواده در شرایط سختی مثل ابتلا به کرونا و دوری و وحشت اطرافیان از آنها و در نهایت رها کردن بیمار، می تواند الگویی قابل مطالعه باشد. مرتضی می گوید: «به دلیل این که علائم و وضعیت بالینی ما طوری نبود که در بیمارستان بستری شویم؛ توصیه کردند حداقل ۱۷ روز خودمان را در منزل قرنطینه کنیم. ما وارد قرنطینه شدیم و تا ۱۷ روز کامل از خانه بیرون نیامدیم. الان هم حدود ۴۰ روز از آغاز بیماری و بروز علائم اولیه می گذرد. در تاریخ دوم اردیبهشت با نظر رسمی مرکز بهداشت بم، قرنطینه خانگی ما به پایان رسید و حالا هم هر سه نفرمان به طور کامل بهبود پیدا کرده ایم. گاهی اوقات شب ها کمی بدن درد و سرگیجه داریم که گویا آن هم به مرور زمان برطرف می شود. اما راستش را بخواهید هنوز هم برخوردها با ما خوب نیست.

گاهی خود کسانی که باید به این موضوع رسیدگی کنند هم طور دیگری عمل می کنند. مثلاً یک بار اورژانس با چنان سر و صدایی به خانه ما آمد که همه همسایه ها سراسیمه دویده بودند توی کوچه. حالا توی آن شلوغی و بلبشو یکسره اصرار می کردند که باید به بیمارستان منتقل شویم. بچه ها شوکه شده بودند و گریه می کردند. این قضیه برای ما خیلی گران تمام شد. بالاخره این هم یک بیماری است مثل هر بیماری دیگری؛ این طور سر و صدا کردن ندارد.»

او با اندوه ادامه می دهد: «ما فکر می کردیم حالا که همه خانواده به کرونا مبتلا شده ایم خیلی ها سراغ مان را می گیرند از مسئول گرفته تا خیلی از نزدیکان اما در این مدت حتی یک قرص هم به ما ندادند و پیگیر حال ما نبودند. دختر شش ساله من که مبتلا نشده بود با ما در قرنطینه بود و این موضوع را خیلی پیچیده تر می کرد؛ مدام مراقب بودیم مبتلا نشود. واقعاً وضعیت سختی داشتیم. راستش را بخواهید فقط دانشگاه علوم پزشکی بم به ما رسیدگی کرد انصافاً هر زمان که با آنها تماس می گرفتم به خوبی پاسخ می دادند. از تلفن ۴۰۳۰ و اورژانس هم راضی نیستم. این بیماری ناشناخته است، رعب و وحشت زیاد دارد و آدم انتظار دارد این طور رها نشود.»

مرتضی تلاش می کند با گلایه اش دل کسی را نرنجاند اما ناراحت است و ناراحتی اش را از بعضی برخوردهای عجیب و غریب این طور بیان می کند: «همیشه همه تلاشم را کرده ام تا خودم و خانواده ام شهروندان خوبی باشیم. وقتی به ما گفتند در قرنطینه بمانید گوش کردیم و به همه گفتیم کرونا گرفته ایم و الان هم قرنطینه هستیم و فعلاً از ما دور باشید. اگر ما نسبت به شهر و همشهریان خود بی تفاوت بودیم و وظیفه خودمان نمی دانستیم که به فکر همشهری ها و قوم و فامیل باشیم، طور دیگری رفتار می کردیم یا اصلاً به کسی نمی گفتیم بیمار شده ایم. بنابراین انتظار داریم آنها هم با ما خوب رفتار کنند.

خیلی سخت است هم بیماری خودت و خانواده را تحمل کنی، هم بیکاری و گرانی را هم وحشت و فرار بقیه و بدتر از همه کم محلی را طوری که انگار کرونا گناه بزرگی است که من عمداً مرتکب آن شده ام. سه ماه است که کارگاه ما تعطیل شده و هیچ درآمد دیگری هم ندارم، حتی  اجاره خانه و شهریه مدرسه بچه ها را هم نتواستم بدهم. به توصیه یکی از پزشکان هر روز باید آبمیوه طبیعی و آب لیموی تازه مصرف می کردیم. خب لیمو رسید به کیلویی ۴۰ هزار تومان. هزینه دارو را هم اضافه کنید ... خلاصه این که کرونا برای ما فقط بیماری نبوده، بی پولی و هزار جور درد و مرض دیگر هم به دنبال خودش آورده است.»

مرتضی از همه تقاضا دارد که در این روزهای کرونایی، مراقب خود و خانواده باشند، اصول بهداشتی را رعایت کنند تا خدای ناکرده برای خودشان گرفتاری درست نکنند: «متأسفانه من با یک سهل انگاری و حضور در یک مراسم معمولی آلوده شدم و دو نفر دیگر از خانواده را هم به این بیماری مبتلا کردم. از همه می خواهم تا پایان قطعی کرونا توصیه ها را رعایت کنند. این ویروس زندگی آدم را به شدت تحت تأثیر قرار می دهد. مسأله فقط بیماری نیست؛ وقتی قرنطینه تمام شد و برای اولین بار از خانه بیرون آمدم، دیدم بعضی از دوستان و همشهری ها برخورد خوبی ندارند؛ این خیلی دردناک است. البته انصافاً خیلی ها هم رفتار خوبی داشتند و همدلی نشان دادند اما خب رفتارهای بد متأسفانه بیشتر در ذهن آدم می ماند و آدم را آزار می دهد.»

او از مسئولان تقاضا دارد، خانواده هایی را که گرفتار این بیماری شده اند فراموش نکنند؛ مخصوصاً آنهایی که تبعات بیماری همه زندگی شان را تحت تأثیر قرار داده است از ورشکستگی و بیکاری گرفته تا به هم ریختگی عاطفی و روانی.»

کلید واژه :

بم

،

قرنطینه

ثبت نظرات
captcha