کد خبر : ۳۴۷۲۷۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تاثیر داروی کاهنده کلسترول بر بهبود ترکیب باکتری های روده چاق ها

افراد چاق تحت درمان با داروهای کاهش دهنده کلسترول، نه تنها دارای کلسترول بد LDL کمتری هستند، بلکه الگوی باکتری های روده ای سالمی هم دارند.

تاثیر داروی کاهنده کلسترول بر بهبود ترکیب باکتری های روده چاق ها

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، میکروبیوم های روده انسان متشکل از هزاران میلیارد باکتری، قارچ و ویروس است که چندین نوع ترکیب میکروبی تأثیرگذار بر سیستم ایمنی، نوروبیولوژی و متابولیسم انسان را بر عهده دارند.

از سال ها قبل مشخص شده است که عدم توازن در ترکیب میکروب های روده با بروز انواع اختلال های مزمن انسانی نظیر چاقی، دیابت، التهاب روده، افسردگی، شیزوفرنی، اوتیسم و پارکینسون مرتبط است.

همچنین رژیم غذایی ناسالم و مصرف برخی داروها، مثل خنثی کننده های اسید معده، با اختلال بیشتر جوامع میکروبی روده مرتبط است.

در این مطالعه، پژوهشگران باکتری های روده حدود ۹۰۰ نفر را در دانمارک، فرانسه و آلمان بررسی کردند.

قبلاً مشخص شده بود که باکتری های روده افراد چاق متفاوت از افراد لاغر است.

محققان دریافتند مجموعه باکتری های موسوم به Bact2 enterotype در ۴ درصد افراد لاغر و دارای اضافه وزن وجود دارد، اما در ۱۸ درصد افراد چاقی که داروهای استاتین کاهش دهنده کلسترول مصرف نمی کنند یافت می شود.

با این حال مشخص شد در افراد چاق مصرف کننده استاتین ها، وجود Bact2 enterotype ناسالم به مراتب کمتر و حدود ۶ درصد است.

استاتین ها معمولاً برای کاهش ریسک ابتلاء به بیماری های قلبی عروقی نظیر انفارکتوس میوکارد و سکته تجویز می شوند. برآورد می شود برای بیش از ۲۰۰ میلیون نفر در جهان داروهای استاتین تجویز می شود.

استاتین ها علاوه بر کاهش کلسترول، میزان التهاب سیستماتیک بیمار را نیز تسکین می دهند که تا حدودی با اختلال در میکروب های روده مرتبط است.

نتایج نشان می دهد که استاتین ها می توانند اختلال در میکروب های روده و التهاب موجود در افراد چاق را تعدیل کنند.

کلید واژه :

داروی کاهنده کلسترول

،

باکتری های روده

،

چاق ها

ثبت نظرات
captcha