کد خبر : ۳۴۷۲۵۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

FDA مجوز آزمایش چند دقیقه ای کرونا صادر کرد

متخصصان علوم پزشکی در ایالات متحده با به کار گرفتن روش جدیدی می توانند ظرف مدت بسیار کوتاهی وجود ویروس کرونا را در بدن شناسایی کنند و این روش جدید که مجوز آن صادر شده از طریق آنتی ژن ها انجام می شود اما دارای یک نقطه ضعف بزرگ است.

FDA مجوز آزمایش چند دقیقه ای کرونا صادر کرد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا (FDA)  برای انجام آزمایش ویروس کرونا از طریق آنتی ژن ها (پادگن ها) مجوز اضطراری صادر کرده است.  

این آزمایش که برای نخستین بار از طریق تکنیک ویرایش ژن موسوم به کریسپر انجام می گیرد می تواند برای تشخیص سریع ویروس کرونا در بدنِ افراد به کار گرفته شود. 

سازمان غذا و داروی آمریکا در توضیحی درباره صدور این مجوز روز گذشته (یکشنبه) اعلام کرد: این یک آزمایش جدید است که با آن می توان در عرض چند دقیقه نتیجه را کسب کرد.

آزمایش آنتی ژن جدید از طریق یافتن تکه های پروتئین ویروس در مخاط بینی صورت می گیرد. تاکنون آزمایش های موسوم به کریسپر(PCR) برای تشخیص "سارس کووید ۲" با تکه برداری از مخاط گلو و آزمایش سلول های مدافع بدن (آنتی بادی های تولید شده توسط سیستم ایمنی بدن در خون) انجام می شد.

کدام آزمایش نتیجه بخش تر است؟ 

آزمایش میزان سلول های مدافع بدن فقط زمانی می تواند نتیجه مطلوب را بدهد که فرد مشکوک به ابتلا از این ویروس جان سالم به در برده باشد. چند روز پس از ابتلا به ویروس، سیستم ایمنی بدن آنتی بادی های ویژه ای را علیه پاتوژن ها تولید می کند. نتیجه این آزمایش می تواند نشان دهد که پیش از این بدن به این ویروس مبتلا شده است یا نه و به این ترتیب از آلوده شدن مجدد فرد جلوگیری شود. 

اگر کسی به ویروس کرونا آلوده باشد انتخاب آزمایش آنتی بادی برای او انتخاب نادرستی است. به جای این آزمایش، پزشکان در حال حاضر از نمونه برداری مخاط گلو استفاده می کنند که آن را برای آزمایش های به اصطلاح  PCR (کریسپر) به آزمایشگاه می فرستند. تجزیه و تحلیل نمونه ها در آنجا حدود سه تا پنج ساعت طول می کشد و در آن آزمایشگر به دنبال اجزا ژنتیکی ویروس است. 

سازمان غذا و داروی آمریکا درباره روش جدید می نویسد که این فرایند می تواند آزمایش های آنتی ژن را در آینده کوتاه تر کند. هدف این آزمایش این است که ثابت شود آیا فرد در حال حاضر به ویروس کرونا آلوده است یا خیر. اما در آزمایش جدید نتایج براساس تحلیل بخش های ژنتیکی نیست بلکه روی پروتئین ها انجام می شود، یعنی روی مولفه های پروتئین که از پاتوژن هستند انجام می گیرد. 

به گفته مقامات بهداشتی مسئول نظارت بر آزمایش ها در آمریکا یکی از مزایای بزرگ روش جدید در مقایسه با تست های PCR این است که نتیجه ظرف چند دقیقه در دسترس است.  

این آزمایشات به طور خاص به ویروس سارس کووید ۲  واکنش نشان می دهند. این بدان معناست که در صورت مثبت بودن، احتمال ابتلا به این ویروس بسیار بالاست.  

بنابر گزارش دویچه وله، با این حال طبق گفته سازمان غذا و داروی آمریکا یک مشکل بزرگِ آزمایش های آنتی ژن جدید به نسبت آزمایشات کریسپر PCR  سنتی این است که احتمال نشان ندادن عفونت در این روش بیشتر از روش قدیمی است و این نقطه ضعف آن محسوب می شود. در واقع این فناوری جدیدی است که همراه با پتانسیل زیاد نگرانی هایی را نیز ایجاد می کند.  

کلید واژه :

FDA

،

آزمایش

،

کرونا

ثبت نظرات
captcha