کد خبر : ۳۴۷۲۵۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آنزیم علت مرگ تعداد بیشتری از مردان مبتلا به کووید ۱۹

نتایج یک آزمایش نشان می دهد وجود سطح بالایی از نوعی آنزیم در خون مردان در افزایش ابتلای آنها به بیماری کووید ۱۹ نقش کلیدی دارد.

آنزیم علت مرگ تعداد بیشتری از مردان مبتلا به کووید ۱۹

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، متخصصان در بررسی های خود دریافتند در خون مردان سطح بالاتری از نوعی آنزیم نسبت به زنان وجود دارد که کروناویروس جدید از این آنزیم ها برای آلوده ساختن سلول ها استفاده می کند.

یافته های بدست آمده می تواند روشن کننده این موضوع باشد که چرا مردان در برابر بیماری کووید ۱۹ آسیب پذیرتر هستند.

آنزیمی موسوم به ACE۲ در قلب، کلیه ها و دیگر اعضای بدن مشاهده می شود. در بیماری کووید ۱۹ که از کروناویروس جدید نشات می گیرد این تصور وجود دارد که آنزیم ACE۲ در چگونگی پیشرفت بیماری و رسیدن به ریه ها نقش دارد.

با این حال در این بررسی همچنین مشخص شد داروهای موسوم به مسدود کننده های ACE و مسدود کننده گیرنده آنژیوتانسین (ARB) به انباشت بیشتر ACE۲ منجر نمی شوند و بنابراین مصرف این داروها خطر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ را افزایش نمی دهد.

ARB و مسدود کننده های ACE برای بیماران مبتلا به نارسایی احتقانی قلب، دیابت یا بیماری کلیوی تجویز می شود.

متخصصان هلندی تاکید کردند که یافته های بدست آمده در این مطالعه به مفهوم قطع مصرف این داروها نیست.

در این بررسی هزاران زن و مرد مورد مطالعه قرار گرفتند و تیم تخصصی میزان انباشت ACE۲ را در نمونه خون گرفته شده از بیش از ۳۵۰۰ بیمار نارسایی قلبی از ۱۱ کشور اروپایی بررسی کردند.

این مطالعه پیش از همه گیری کروناویروس آغاز شده و به گفته متخصصان بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در این بررسی مشارکت نداشتند. اما هنگامیکه در تحقیقات دیگر به آنزیم ACE۲ به عنوان راه کلیدی در نفوذ کروناویروس جدید به سلول ها اشاره شد متخصصان هلندی بر همپوشانی این یافته ها تاکید کردند.

این متخصصان اظهار داشتند: زمانیکه مشخص شد ACE۲ به عنوان یکی از قویترین نشانگرهای زیستی در خون مردان بیش از زنان وجود دارد متوجه شدیم این آنزیم می تواند نشان دهنده علت فوت تعداد بیشتری از مردان نسبت به زنان باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آنزیم ACE۲ گیرنده ای روی سطح سلول ها است که به کروناویروس جدید متصل شده و به آن اجازه می دهد وارد سلول ها شده و آن را آلوده کند.

کلید واژه :

آنزیم

،

مردان

،

کووید ۱۹

ثبت نظرات
captcha