کد خبر : ۳۴۷۲۴۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

استفاده از ویروس گیاهی برای درمان بیماری های خودایمن

محققان دانشگاه ورونا در ایتالیا با استفاده از ویروس های گیاهان، نانوذراتی را ساختند که قابلیت درمان بیماری های خودایمنی مانند دیابت نوع یک و آرتریت روماتویید…

استفاده از ویروس گیاهی برای درمان بیماری های خودایمن

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش یکشنبه پایگاه خبری مدیکال ساینس، مزیت استفاده از ویروس های گیاهان این است که این ویروس ها توانایی تولیدمثل در بدن پستانداران را ندارند و در نتیجه نمی توانند موجب بروز بیماری شوند.
در این تحقیقات پپتیدهای خاص مربوط به بیماری های دیابت نوع یک و آرتریت روماتویید روی دیواره خارجی دو نوع ویروس گیاهی تعبیه شدند. سپس این ویروس ها به بدن موش هایی که مبتلا به این بیماری ها بودند، منتقل شد. در موش های مبتلا به دیابت، تزریق یک واحد از این نانوذرات، تاثیر قابل ملاحظه ای نداشت. اما پس از تزریق دو واحد از این نانوذرات، کاهش قابل ملاحظه ای در کاهش سرعت پیشرفت بیماری مشاهده شد.
در موش های مبتلا به آرتریت روماتویید تزریق یک واحد از نانوذرات موجب کاهش علایم بیماری شد، اما تزریق واحد دوم به طور کامل تمام علایم بالینی بیماری از بین برد.
با وجود این که نتایج حاصل از این تحقیقات بسیار امیدبخش است، باید به یاد داشت که این آزمایش روی موش ها انجام شده و ممکن است در آزمایش روی انسان، نتایج متفاوتی به دست آید.
محققان در حال انجام آزمایشات بیشتر هستند و امیدوارند به زودی آزمایشات بالینی این روش درمانی را روی انسان آغاز کنند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Advances منتشر شده است.

کلید واژه :

ویروس گیاهی

،

درمان بیماری خودایمن

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha