کد خبر : ۳۴۷۲۴۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

چربی سوزی و ساخت عضله بدون ورزش

پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در مطالعات اخیر خود به سرپرستی دکتر فرشید گیلک، محقق ایرانی دریافتند که ژن درمانی می تواند روشی مؤثر برای کاهش وزن و میزان چربی های بدن باشد.

چربی سوزی و ساخت عضله بدون ورزش

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در مطالعات اخیر خود به سرپرستی دکتر فرشید گیلک، محقق ایرانی دریافتند که ژن درمانی می تواند روشی مؤثر برای کاهش وزن و میزان چربی های بدن باشد.

 دانشمندان در یک مطالعه جدید که روی موش ها انجام شده است، دریافتند که ژن درمانی به سرعت سبب ایجاد توده عضلانی قابل توجهی شده و بدون انجام تمرینات ورزشی، از شدت آرتروز در موش ها می کاهد.

پژوهشگران در پی انجام این مطالعات با شگفتی دریافتند که این روش درمانی همچنین از چاقی نیز جلوگیری می کند و این روند پیشگیری از چاقی حتی هنگامی که موش ها رژیم غذایی بسیار پرچرب داشتند نیز ادامه داشته است.

سرپرستی این تیم پژوهشی بر عهده دکتر فرشید گیلک، محقق ایرانی قرار داشته است و میلدرد. بی. سیمون (Mildred B. Simon) استاد و پژوهشگر جراحی ارتوپدی و مدیر تحقیقات در بیمارستان های کودکان شیرینرز (Shriners Hospitals for Children) واقع در سنت لوئیس نیز وی را همراهی می کرده است.

وی در این رابطه گفت: «چاقی شایع ترین عامل خطر ابتلا به آرتروز است. اضافه وزن می تواند مانع از توانایی یک فرد در انجام بسیاری از حرکات ورزشی و بهره مندی کامل از فیزیوتراپی شود. ما در اینجا روشی برای استفاده از ژن درمانی برای ساخت سریع عضلات شناسایی کرده ایم. این نوع خاص درمان، تأثیر عمیقی بر موش ها گذاشته و وزن آن ها را تحت کنترل قرارداد. بررسی های ما همچنین نشان می دهد که رویکرد مشابهی ممکن است در برابر آرتریت، خصوصاً در موارد چاقی مؤثر باشد.»

در این آزمایش، دانشمندان به موش هایی با سن 8 هفته، نوعی ژن را به نام فولستاتین تزریق كردند. این ژن مرتبط با عملکرد یک پروتئین در ماهیچه ها است که به رشد عضلات کمک می کند. این روش درمانی به موش های موردنظر، این قدرت را داد تا بدون انجام فعالیت ورزش بیشتر از حد معمول، توده عضلانی قابل توجهی کسب کنند.

پژوهشگران در ادامه دریافتند که حتی بدون ورزش اضافی و درحالی که موش ها به خوردن یک رژیم غذایی پرچرب ادامه دادند، افزایش حجم عضلات و افزایش قدرت قابل توجهی به دست آورده اند. بر این اساس مشخص شد که در طول استفاده از ژن درمانی عضلات و قدرت موش ها بدون انجام ورزش خاصی، دو برابر شده است.

در کنار موارد فوق؛ پژوهشگران مشاهده کردند که موش ها در ارتباط با آرتروز، آسیب های غضروفی کمتری را تجربه کرده، تعداد کمتری از سلول های التهابی و پروتئین در مفاصل آن ها شکل گرفته، مشکلات متابولیک آن ها کاهش یافته و همچنین قلب و رگ های سالم تری نسبت به موش هایی که تزریق های مرتبط با ژن درمانی را دریافت نکرده بودند، داشتند.

از سوی دیگر میزان حساسیت این گروه از موش های تحت درمان به نسبت همنوعان عادی خود، کمتر بود.

در طول مطالعه، دانشمندان نگران بودند كه ممكن است رشد عضلات منجر به بروز آسیب و ضایعات ناخواسته در موش ها شود، اما هیچ آسیبی در این رابطه دیده نشده و آن ها دریافتند که عملکرد قلب موش ها نیز مانند سلامت عروق به طورکلی بهبودیافته است.

اگرچه دانشمندان تصور می کنند كه مطالعات طولانی مدت برای تعیین ایمنی این نوع ژن درمانی لازم است اما در صورت ایمن بودن، این استراتژی می تواند برای بیماران با شرایطی مانند دیستروفی عضلانی مفید باشد كه طی این بیماری، بدن فرد بیمار، ساخت عضلات جدید را به چالش می کشد.

دکتر فرشید گیلک در خاتمه توضیحات خود گفت: «روش های سنتی تر تقویت عضله مانند بلند کردن وزنه ها یا فیزیوتراپی همچنان به عنوان اولین خط درمانی برای بیماران مبتلابه آرتروز باقی مانده است.

تکمیل این روش درمانی می تواند سال ها طول بکشد بااین وجود، ما از چشم انداز آن برای کاهش آسیب های مفاصل مربوط به آرتروز و همچنین مفید بودن در موارد شدید چاقی، هیجان زده هستیم.»

شرح کامل این پژوهش و یافته های به دست آمده از آن در آخرین شماره مجله تخصصی science advances منتشرشده و در اختیار پژوهشگران قرار دارد.

کلید واژه :

چربی سوزی

،

ساخت عضله بدون ورزش

ثبت نظرات
captcha