کد خبر : ۳۴۷۲۴۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تسریع در ترمیم بافت های آسیب دیده با کمک نانوذرات

محققان نانوذراتی ساختند که با تزریق به سلول های عضلات می تواند به ترمیم بافت آن کمک کند، این نانوذرات حاوی سلول های بنیادی است که با تولید فاکتور رشد، موجب تشکیل…

تسریع در ترمیم بافت های آسیب دیده با کمک نانوذرات

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش روز یکشنبه معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، در پزشکی یک روش درمان ایده ئال برای بیمارانی که ماهیچه آن ها در اثر کمبود اکسیژن آسیب دیده اند، تزریق سلول های بنیادی خود بیمار است. در پژوهشی که به تازگی انجام شده و نتایج آن در نشریه ACS Nano به چاپ رسیده است، پژوهشگران دانشگاه ایلینویز نشان دادند که نانومحرک ها، نانوذرات حاوی سلول های بنیادی برای التیام زخم، قدرت التیام را در موش های آزمایشگاهی افزایش دادند.

هینوجون کونگ از محققان این پروژه افزود: ما می خواستیم از عملکرد طبیعی سلول های بنیادی و عوامل تحریک کننده برای کمک به کم خونی موضعی عضلات موسوم به ایسکمی استفاده کنیم. ایسکمی عضلانی یا آسیب عضلات در اثر کمبود اکسیژن یا کاهش خون رسانی، منشأ مختلفی در بدن دارد که از آن جمله می توان به آسیب به عضلات را نام برد.

وی بیان کرد: سلول های بنیادی که از بدن خود بیمار مشتق شده است دارای ترکیباتی هستند که به تشکیل رگ های جدید خونی در بدن کمک می کنند و در نهایت به ترمیم بافت آسیب دیده منجر می شوند. هر چند آزمایش ها نشان می دهد که این مزیت از محدودیت هایی نیز برخوردار است؛ برای مثال، بعد از تزریق سلول های بنیادی به عضله، فعالیت های آن ها کاهش می یابد.

مولکول هایی موسوم به فاکتور نکروز تومور آلفا که در بدن به صورت طبیعی ترشح می شود قادر هستند سلول های بنیادی را تحریک کرده و عوامل رشد دهنده را بیشتر تولید کنند. این گروه تحقیقاتی تصمیم گرفتند TNF-alpha را مستقیم به سلول بنیادی متصل کنند و در نهایت، نانومحرک هایی بسازند. این نانومحرک ها در واقع نانوذراتی هستند که می توانند به سطح سلول بنیادی متصل شوند و TNF-alpha را رهاسازی کنند.

مرنی بوپارت، از دیگر محققان این پروژه گفت: فایده اولیه سلول های بنیادی در ترمیم بافت ها، توانایی جایگزینی آن ها به جای سلول های آسیب دیده نیست، بلکه تولید فاکتور رشد و سیتوکین ها است که به این فرآیند کمک می کنند. این نانوذرات کمک می کنند تا رهایش فاکتور رشد طولانی مدت انجام شود، این موضوع زمانی که سلول به فردی اهدا می شود یا بافت، بیمار یا کهنسال است، بسیار مفید خواهد بود.

کلید واژه :

ترمیم بافت آسیب دیده

،

نانوذرات

ثبت نظرات
captcha