کد خبر : ۳۴۷۲۳۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ویروس آنفلوانزا توان دفاعی بدن را از بین می برد

نتایج تحقیقات محققان استرالیایی نشان می دهد ویروس آنفلوانزا A سلول های اصلی سفید خون را نابود کرده و در بین آنها مخفی می شود تا بدین ترتیب موجب گسترش خود در تمام بدن شود.

ویروس آنفلوانزا توان دفاعی بدن را از بین می برد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محققان دانشگاه لاتوربه استرالیا با استفاده از شیوه های بیوشیمیایی و میکروسکوپ با وضوح بالا دریافتند ویروس می تواند سلول های سفید خون موسوم به مونوسیت ها را از طریق مرگ سلولی برنامه ریزی شده نابود نماید و موجب تکثیر خودش شود.

این پدیده موسوم به «اسب تروا» به ویروس امکان گسترش مؤثر در درون بدن را می دهد.

«جورجیا آتکین اسمیت»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «مونوسیت ها برای توانایی سیستم ایمنی بدن در نابودی مهاجمان و تسهیل روند ترمیم مهم هستند. ما می توانیم این نوع سلول های سفید خون را به نیروهای ذخیره در ارتش تشبیه نماییم.»

وی در ادامه می افزاید: «ما دریافتیم این ویروس می تواند به شکل مؤثری در این سلول های حیاتی نفوذ کند و موجب مرگ انها و تکه تکه شدن شأن شود. سپس این تکه های کوچک همانند اسب تروا عمل کرده و مجموعه ای از اجزای ویروسی که هم می توانند به ویروس کمک کنند و هم پاسخ ایمنی ضدویروسی مهمی را القا نمایند را حفظ کند.»

محققان همچنین گزارش کردند که داروهای ضدروان پریشی که معمولاً تجویز می شود، می تواند به محدودکردن روند گسترش ویروس آنفلوانزا A در ارزیابی کشت سلول های آزمایشگاهی و مدل های اولیه موش ها کمک کند.

طبق گزارش محققان، ویروس آنفلوانزا A سالانه ۳ تا ۵ میلیون نفر را در جهان مبتلا به بیماری شدید می کند و مسئول مرگ حدود ۲۹۰ هزار تا ۶۹۰ هزار نفر در جهان به دلیل مشکلات تنفسی است.

به گفته محققان، یافتن شیوه های جدید گسترش این ویروس برای توسعه روش های جدید درمانی ضروری است.

کلید واژه :

ویروس آنفلوانزا

،

توان دفاعی بدن

ثبت نظرات
captcha