کد خبر : ۳۴۷۲۳۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

داروی روماتیسم در بهبود بیماری کووید ۱۹ موثر است

محققان در مطالعه ای کوچک دریافتند داروی روماتیسم مفصلی در بهبود بیماری کووید-۱۹ موثر است.

داروی روماتیسم در بهبود بیماری کووید ۱۹ موثر است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، داروی anakinra به تسکین واکنش ایمنی بدن موسوم به «توفان سیتوکینی» که جان برخی بیماران مبتلا به کووید ۱۹ حاد را به خطر می اندازد، کمک می کند.

دکتر «لورنزو داگنا»، سرپرست تیم تحقیق در بیمارستان سن رافائل ایتالیا، در این باره می گوید: «درمانی نظیر anakinra که آزمایش های ایمنی را با موفقیت سپری کرده اند و به مقادیر کافی موجود هستند در شرایط کنونی ایده آل هستند.»

اکثر افراد مبتلا به بیماری کووید ۱۹ تنها دارای علائم خفیف هستند اما در موارد شدید ابتلاء به این بیماری، فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی موجب بروز توفان پروتئین های سیستم ایمنی موسوم به سیتوکین ها می شود.

توفان سیتوکینی موجب التهاب بیش از حد زیادی می شود که منجر به سندروم حاد ناراحتی تنفسی شده و میزان اکسیژن خون را کاهش می دهد. سندروم حاد ناراحتی تنفسی علت اصلی مرگ در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ است.

محققان به منظور پی بردن به تأثیر داروی ضدالتهابی anakinra در کنترل سیستم ایمنی، ۲۹ بیمار مسن مبتلا به نوع شدید بیماری کووید ۱۹ را بررسی کردند.

این بیماران سه گروه درمانی داروی مالاریا hydroxychloroquine، داروهای ضدویروسی lopinavir/ritonavir، و تزریق روزانه با دوز بالا anakinra را دریافت کردند.

این گروه ۲۹ نفری با ۱۶ بیمار تحت درمان مشابه بجز عدم استفاده از anakinra قرار گرفتند.

نتایج مطالعه نشان داد بعد از سه هفته، افزودن تزریق با دوز بالا anakinra با کاهش علائم توفان سیتوکینی مرتبط بود و عملکرد تنفسی ۲۱ بیمار از ۲۹ بیمار (۷۲ درصد) بهبود یافت. ۲۶ بیمار از ۲۹ بیمار زنده ماندند. و ۵ بیمار نیاز به تهویه مکانیکی داشتند.

در حال حاضر داروی anakinra برای درمان آرتروز مفصلی استفاده می شود. این دارو موجب توقف سیتوکین IL-۱ عامل التهاب می شود.

کلید واژه :

داروی روماتیسم

،

بهبود بیماری کووید ۱۹

،

کووید ۱۹

ثبت نظرات
captcha