کد خبر : ۳۴۷۲۳۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کرونا با اهدای خون منتقل نمی شود

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه سالانه ۱۵۰ نوزاد مبتلا به تالاسمی متولد می شوند، گفت: سازمان در دوران کرونا برای تامین خون مورد نیاز بیماران تالاسمی تلاش کرد.

کرونا با اهدای خون منتقل نمی شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، پیمان عشقی مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران در نشست خبری اینترنتی که با حضور تعدادی از خبرنگاران برگزار شد اظهار داشت: سازمان انتقال خون در راستای وظایف خود همواره در خدمت جامعه تالاسمی ایران بوده است و تولد نوزادان تالاسمی با اجرای برنامه های پیشگیری به صورت سالانه به زیر ۱۵۰ نوزاد رسیده است و این افراد بیست درصد خون کشور را مصرف می کنند.

به گفته عشقی سازمان انتقال خون در دوران کرونا برای تأمین خون مورد نیاز بیماران تالاسمی تلاش کرد و کیفیت خون اهدایی مناسب و امن است. سلامت خونی مصرفی این بیماران از لحاظ بیماری های ویروسی سالم است و مردم ایران هم در دوران کرونا بیماران تالاسمی را فراموش نکرده اند، از مردم می خواهم حجم اهدای خون در شب های قدر کنترل شده باشد و فاصله فیزیکی رعایت شود، شب های قدر مراکز باز هستند ارائه خدمت انجام می دهند.

وی گفت: در حال حاضر وضعیت ذخایر خونی کشور خوب است و از بیماران بهبود یافته کرونا درخواست داریم که برای اهدای پلاسما اقدام کنند تا در این زمینه از کشور هایی که پروژه پلاسما درمانی را پس از ما شروع کردند عقب نیفتیم.

*ایران روی کمربند تالاسمی قرار دارد

عشقی گفت: تالاسمی یکی از مشکلات کشور هایی است که روی کمربند تالاسمی قرار دارد و ایران جزو این کشور ها است، خون مورد نیاز این بیماران از دهنده های مستمر دریافت می شود و گروه ةای خونی فرعی هم اقدامات لازم صورت می گیرد به طوری که خونی که در اختیار بیماران تالاسمی قرار می گیرد یکی از خون های استاندارد است، با تامین منابع ایجاد بانک اطلاعاتی اهدا کنندگان مستمر در درستور کار قرار دارد.

وی افزود: در حوزه تامین کیت و ملزومات تلاش می کنیم که تحریم ها مشکلی برای ما ایجاد نکند، در بحران کرونا نیز سطح ذخایر خونی ما با کمک مردم قالب قبول بود.

*اهدای پلاسما باعث کم خونی نمی شود

به گفته مدیرعامل سازمان انتقال خون، پرژه ملی جمع آوری پلاسما در حال انجام است و ۱۷ مرکز ما درحال فعالیت هستند و پایگاه های آن ها در خدمت بهبودیافتگان کرونا است و بر اساس سختگیرانه ترین استاندارد ها اهدای پلاسما از افرادی صورت می گیرد که احتمال ابتلای آن ها به کرونا بسیار پایین باشد در همین راستا ما ۲۸ روز پس از بهبودی پلاسما دریافت می کنیم. اهدای پلاسما باعث کم خونی نمی شود.

*هدف اصلی سازمان انتقال خون

وی ادامه داد: هدف اصلی سازمان انتقال خون اهدای خون به بیماران و درمان بیماران است. منتظریم که در ایران و دنیا نتایج کارآزمایی بالینی منتشر شود تا بتوانیم با دقت و حدت بیشتری به این کار ادامه دهیم، برای من جای افسیو است که اهدای پلاسما در ایران شروع شد و برخی کشور ها که پس از ما در حال این کار هستند از ما جلوتر افتادند. باید ابهامات انجام این کار رفع شود تا مردم مثل همیشه اقدام به اهدای پلاسما کنند.

عشقی عنوان کرد: نتایج خوبی داشته است و به دلیل همین نتایج خوب کشور های دیگر وارد کارآزمایی و درمان با پلاسما شده اند، این روش ساده است و ما سالانه هشتصد هزار واحد پلاسما به بیماران ارائه می دهیم. امیدواریم نتیجه طوری باشد که همه امیدوار باشند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون، در پاسخ به سوالی درباره علت استقبال نشدن از اهدای پلاسما بهبود یافتگان مبتلا به کرونا گفت: اهدای خون پروسه شناخته شده است و مردم با این موضوع آشنا هستند و حتی برخی از افراد به طور مستمر به اهدای خون اقدام می کنند، اهدای پلاسما خبر جدیدی بوده است، جمع آوری پلاسما توسط بخش خصوصی انجام می شود، سالانه ۵۰۰ هزار لیتر پلاسما در کشور تولید می شود که ۳۰۰ هزار لیتر را بخش خصوصی تولید می کند. سازمان انتقال خون از خون اهدا شده توسط مردم، ۲۰۰ هزار لیتر پلاسما تولید می کند

*ظرف دو هفته ۲۵۰ اهدای پلاسما انجام دادیم

عشقی توضیح داد: در نیویورک در عرض چند روز هزار اهدا صورت گرفت و ما ظرف دو هفته ۲۵۰ اهدای پلاسما انجام دادیم که لازم است مردم به این موضوع توجه بیشتری داشته باشند، اهدای خون باید داوطلبانه باشد و هزینه ای که از سوی سازمان پرداخت می شود هزینه ناچیزی در راستای ایاب و ذهاب است. اگر تبلیغات از یک ماه دیگر آغاز می شد که نتایج کارآزمایی بالینی این پروه اعلام می شد وضعیت بهتر بود. در بیمارستان هایی که بیمارستان معین کرونا هستند تراکت تبلیغاتی را برای بیمارستان ها ارسال کردیم و بهبودیافتگان اقدام به پلاسما کنند تا در دروان پاییز به مشکل بر نخوریم.

وی عنوان کرد: مراجعه آقایان برای اهدای خون بیشتر از بانوان بوده است، و ما باید به شعار هر خانه یک پایگاه انتقال خون توجه داشته باشیم، خانم هایی که سابقه بارداری و زایمان دارند نمی توان از پلاسمای آن ها به صورت مستقیم استاقده کرد و پلاسمای آن ها ذخیره می شود و بعدا برای تولید داروی ضد کرونا استفاده می شود.

*میانگین سنی اهداکنندگان خون

عشقی بیان کرد: میانگین سنی این افراد نیز از ۳۵ تا ۴۵ سال بوده است. از طرفی مراجعه بانوان برای اهدای پلاسما بیشتر از مراجعه برای اهدای خون بوده است. البته از پلاسمای خانم هایی که سابقه زایمان دارند نمی توانیم به طور مستقیم برای درمان استفاده کنیم. پلاسمای اهدا شده توسط خانم هایی که سابقه بارداری دارند نگهداری می شود و اگر تهیه دارو از پلاسما مقدور شد، از آن پلاسما برای تهیه داروی کرونا استفاده می شود.

مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: پلاسما درمانی سابقه صد ساله دارد و در مورد بیماری های مختلفی استفاده می شود. از آبله مرغان تا آنفلوآنزا ها و بیماری های تنفسی و سارس و مرس از این روش استفاده شده و نتیجه های خوبی کسب شده است.

وی افزود: وقتی ویروس کرونا جدید آمد، ابتدا چین از این روش استفاده کرد و سپس ایران. مطالعه در کشور ما در این زمینه تمام شده و به زودی منتشر می شود. هرچه پلاسما زودتر به بیماران رسیده، نتیجه بهتری کسب شده و از مرگ و میر و ورود بیمار به آی سی یو جلوگیری شده است. در جهان نیز هنوز کارآزمایی بالینی منتشر شده مشاهده نمی شود. البته گزارش های موردی در این زمینه منتشر شده که امیدوارکننده بوده است. به دلیل همین نتایج خوب بوده که کشور های مختلفی از جمله آمریکا و کانادا وارد کارآزمایی بالینی پلاسما درمانی شده اند.

*تجهیزات مصرفی انتقال خون خارجی است

مدیرعامل سازمان انتقال خون در پاسخ به سوالی درباره کیسه ها و تجهیزات مصرفی انتقال خون گفت: کیسه ها و تجهیزات مصرفی اصلی در انتقال خون شامل کیسه های فیلتردار، کیت های آزمایش غربالگری بیماری های عفونی و دستگاه های مربوطه عمدتا خارجی هستند.

وی ادامه داد: سال های گذشته چند شرکت برای تولید کیسه خون وارد شدند، اما کیفیت تولید بالا نبود. یک شرکت هم در زمان برجام، تعاملی برای تولید کیسه خون با یک شرکت اروپایی انجام داده بود که آن هم با شیطنت آمریکایی ها و همراهی کشور های اروپایی، معوق ماند.

*کرونا با اهدای خون منتقل نمی شود

عشقی اظهار کرد: هیچ منبع رسمی تاکنون اعلام نکرده که ویروس کرونا با اهدای خون منتقل می شود. استاندارد های اهدای خون جهانی و سخت گیرانه است. افراد با ۲۸ روز فاصله داشتن با بیمار کرونایی و گذشت این زمان پس از بهبودی، می توانند خون یا پلاسما اهدا کنند.

* هزینه پالایش خون های اهدایی

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس درباره هزینه پالایش خون های اهدایی افزود: پالایش قراردادی یکی از دستاورد های سازمان انتقال خون بود، در گذشته پلاسما هایی که مصرف نمی شد باید امحا می شد، سازمان انتقال خون با بالابردن سطح استاندارد خود سبب شد که کشور های اروپایی پلاسمای ایران را تایید کنند، این درحالی است که خیلی از کشور های دیگر پلاسمای خود را امحا می کنند، به ازای هر کیسه پلاسما که از مراکز اهدای خون ایران تحویل پالایشگاه ها قرار داده می شود ۱۵۰ هزار تومان دریافت می کنیم و هزینه ای برای ما ندارد و اگر آن را به پایگاه مرکزی تحویل دهیم هزینه آن ۱۸۰ هزار تومان خواهد بود، مابه التفاوت هزینه پالایش توسط سازمان غذا و دارو پرداخت می شود.

*سیستان و بلوچستان منطقه داغ تالاسمی است

عشقی گفت: تالاسمی بیماری مسری نیست، اما سیستان و بلوچستان منطقه داغ تالاسمی است و دو سوم تالاسمی کشور در این استان متولد می شوند. با راه اندازی آزمایشگاه تشخیص قبل از تول تالاسمی در این استان موج سنگینی از بیماران متولد نمی شوند، با برنامه ریزی انجام شده جلوی تولد ۲ هزار بیمار تالاسمی گرفته شد. آمار روزانه تمام استان ها در سازمان انتقال خون موجود است و میزات توزیع خون برای همه مراکز درمانی تالاسمی در سیستان و بلوچستان بالای ۹۷ درصد بوده است. این که اعلام می شود این استان کمبود خون دارد را شنیدیم، اما انجمن تالاسمی دانشگاه های علوم پزشکی می توانند مشکلات را اعلام کنند و من مشکلات را پیگیری می کنم. اگر در سیستان و بلوچستان خون نباشد و بیماران خون نیاز داشته باشند ۲۴ ساعت بعد خون مورد نیاز از اردبیل برای آن ها می رسد. ذخایر خون استان ها ۷ الی ۱۰ روز است وضعیت ذخیره تهران شش و نیم روز است و شبکه خون رسانی ما قطعا توانایی پوشش سیستان و بلوچستان را دارد.

وی در پاسخ به سوالی درباره نحوه شناسایی داوطلبان اهدا کننده پلاسما برای بیماران کرونایی افزود: آزمایش مولوکولی ثاب شده ای بیاورد که نشان دهد وی به کوید ۱۹ مبتلا بوده است، پزشک واجد صلاحیت اعلام کند که فرد به کرونا مبتلا بوده است و مستندات ارائه دهند.

کلید واژه :

پیمان عشقی

،

کرونا

،

اهدای خون

،

انتقال کرونا

ثبت نظرات
captcha