کد خبر : ۳۴۷۲۲۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کرونا پاسخی به عدم درک مفهموم گونه های مهاجم در اکوسیستم ها

استاد گیاه شناسی دانشگاه تهران بابیان اینکه کرونا با محدود کردن انسان توانست به طور موقت فشار از کره زمین بردارد، گفت: کرونا پاسخی به عدم درک مفهموم گونه های مهاجم در اکوسیستم است.

کرونا پاسخی به عدم درک مفهموم گونه های مهاجم در اکوسیستم ها

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، حسین آخانی ضمن بیان اینکه برای پاسخ به پرسش تأثیرات کرونا بر محیط زیست سه مرحله زمانی قبل از کرونا، هم اکنون و پسا کرونا را باید تعریف کرد، ابراز داشت: قبل کرونا انسان به شدت به خودش مغرور شده بود و فکر می کرد هر کاری را می تواند انجام دهد به همین دلیل تمام مرزهای اخلاقی را در برخورد با طبیعت از بین بُرد که یکی از آن ها گسترش طمع غذایی به هر موجودی روی کره زمین بود به هرحال انسان به شکلی خود را محق می داند هر غذایی را بخورد و هر موجودی را بکشد و هر منبعی را دست بزند.

وی بابیان اینکه دست درازی بشر در طبیعت باعث شد ویروس کرونا را که در بدن موجودات دیگر نیز بود را وارد چرخه زندگی خود کند، افزود: این بزرگترین درس طبیعت برای انسان محسوب می شود که بشر می بایست از واردکردن یک موجود به اکوسیستم دیگر جلوگیری کند کرونا در بدن خفاش مشکلی برای او ایجاد نمی کند اما در مورد انسان سلامتی را تهدید می کند.

تأثر شگرف کرونا بر محیط زیست

استاد گیاه شناسی دانشگاه تهران بابیان اینکه ویروس کرونا پاسخی به عدم درک مفهوم گونه های مهاجم در اکوسیستم ها است، ابراز داشت: علیرغم اینکه سال ها دانشمندان تاکید کردند این کار اشتباهی است متأسفانه بشر این را باور نمی کرد، به عنوان مثال نباید کهور آمریکایی، گیاه چینی یا ماهی تیلاپیا به ایران وارد می شد ازآنجاکه مرگ را در مورد طبیعت نمی بینیم آسیب اینجا به جایی دیگر را متوجه نمی شویم اما در مورد کرونا و انسان قابل درک است زیرا مستقیماً باعث مرگ می شود.

آخانی بابیان اینکه هم اکنون کرونا به عنوان یک اپیدمی در دنیا گسترش پیدا کرد و ایران هم یکی از کشورهایی که به شدت تحت تأثیر قرار گرفت، تصریح کرد: دوران کرونا باعث شد بخش قابل توجهی از مردم کره زمین خانه نشین شوند و این تأثیرات بسیار شگرفی روی محیط زیست داشت.

وی بابیان اینکه در دوران کرونا انسان متوجه شد کاستن از فعالیت های روتین بشر تا چه می تواند روی بهبود اوضاع کره زمین تأثیر بگذارد، افزود: اکثر پروازهای دنیا لغو شدند و دیگر حجم بسیار زیادی از دی اکسید کربن به جو وارد نمی شود آب و هوا در بسیاری از جاهای دنیا بهتر شد زیرا دو درصد گازهای گلخانه ای بر اثر همین پروازها صورت می گیرد لذا اگر به نصف تقلیل یافته باشد انسان توانسته در همین مدت یک درصد گازهای گلخانه ای که به جو وارد می شد را کم کند.

افزایش مصرف آب ضرر کرونا بر محیط زیست

استاد گیاه شناسی دانشگاه تهران بابیان اینکه به عنوان نمونه در چین مصرف انرژی ۲۵ درصد و در نیویورک ۵۰ درصد گاز مونوکسید کربن کم شد، ابراز داشت: آلودگی هوا به شدت درجاهای مختلف دنیا کاهش یافت در کشور خودمان هم این تصویر را به طور مشخص قابل درک است که هوای تهران پاک و مصرف بنزین کم شد این دستاورد بزرگی به شمار می رود.

آخانی ضمن بیان اینکه خانه نشینی فرصت بسیار زیادی به طبیعت می دهد تا خود را مدیریت کند، تصریح کرد: لغو شدن سفرهای نوروزی باعث شد تا در ایام عید جنگلی آتش نگیرد زباله ای در طبیعت رها نشود و حیوانات از مزاحمت های انسان در امان بودند، کرونا با محدود کردن انسان تا حدود زیادی توانست حداقل به صورت موقت فشار قابل توجهی از کره زمین بردارد.

وی افزود: در کنار همه فوایدی که کرونا بر روی محیط زیست داشت اما تأثیرات منفی نیز دارد که مصرف آب یکی از آن ها است که با وارد شدن به فصل گرما می تواند مشکلات بسیار جدی در تابستان وارد کند، وارد شدن حجم بسیار زیادی از مواد شوینده و پسماندهای کرونایی به طبیعت آسیب زا خواهد بود و عدم تفکیک زباله از اثرات منفی شیوع کرونا محسوب می شود اما در کل اگر بخواهیم برآیند این اتفاقات را نگاه کنیم می تواند مثبت باشد.

پساکرونا وقت تغییر نگاه انسان به رفتارش در کره زمین

استاد گیاه شناسی دانشگاه تهران بابیان اینکه در دوران پسا کرونا فرض بر مدیریت بحران تا یک سال آینده است، ابراز داشت: دوران پسا کرونا مستلزم تغییر نگاه ما به زندگی و رفتارهایی که در کره زمین است و امیدواریم این اتفاق منجر به تغییرات جدی در رفتار ما انسان ها شود.

آخانی در ادامه تصریح کرد: در دوران پسا کرونا به جای اینکه کشورها هزاران میلیارد دلار خرج نیروی نظامی خود کنند این بودجه ها را می بایست درراه علم، پژوهش و حفظ محیط زیست به کارگیرند و اگر این اتفاق می افتاد ما امروز در برابر این ویروس تا این حد شکننده نبودیم که این خاص ابرقدرت هایی نظیر آمریکا نیست.

وی افزود: دولت ما نیز در رفتارهای توسعه ای، اقتصادی و سیاسی بخش زیادی از منابع مالی را صرف کرد و متأسفانه علم فراموش و خرج طرح های سدسازی و انتقال آب و پروژه های گران قیمتی شد که بیشتر به نفع شرکت های خاص است و اگر این بودجه های هنگفت در پژوهش صرف می شد، امروز می توانستیم بهتر این بحران را مدیریت کنیم، لذا امیدواریم در دوران پسا کرونا نگاه به علم تغییر یابد و بپذیریم علم بهتر است نه ثروت.

کلید واژه :

کرونا

،

گونه های مهاجم

،

اکوسیستم

ثبت نظرات
captcha