کد خبر : ۳۴۷۲۲۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

درخواست از بهبودیافتگان کرونا برای اهدای پلاسما

مدیرعامل سازمان انتقال خون ضمن درخواست دوباره از بهبودیافتگان کرونا برای اهدای پلاسما، گفت: پایگاه های انتقال خون در شب های قدر آماده خدمت به مردم هستند، اما از مردم می خواهیم برای اهدای خون تنها به شب های قدر اکتفا نکنند و از اکنون به فکر باشند تا مراکز شلوغ نشوند و فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی رعایت شود.

درخواست از بهبودیافتگان کرونا برای اهدای پلاسما

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مدیرعامل سازمان انتقال خون ضمن درخواست دوباره از بهبودیافتگان کرونا برای اهدای پلاسما، گفت: پایگاه های انتقال خون در شب های قدر آماده خدمت به مردم هستند، اما از مردم می خواهیم برای اهدای خون تنها به شب های قدر اکتفا نکنند و از اکنون به فکر باشند تا مراکز شلوغ نشوند و فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی رعایت شود.

دکتر پیمان عشقی در ارتباط ویدیو کنفرانسی با خبرنگاران، ضمن تبریک روز تالاسمی، گفت: سازمان انتقال خون به دنبال وظایفی که دهه ها است دارد دنبال می کند، همچنان در خدمت جامعه تالاسمی بوده و هست. با اقدامات پیشگیری کننده ای که صورت می گیرد امروز تولدهای مبتلایان به تالاسمی به زیر ۱۵۰ مورد در سال کاهش یافته است، ولی هنوز۲۰ درصد خون اهدایی کشور توسط این بیماران عزیز مصرف می شود.

وی با تاکید بر اینکه کیفیت خون هایی که در اختیار بیماران تالاسمی قرار می گیرد، بسیار خوب است، افزود: سلامت و ایمنی این خون بررسی می شود و از لحاظ ویروسی و بیماری پالایش می شود و سعی می کنیم خونی به بیماران برسانیم که حداقل عوارض را برای آنها ایجاد کند.

برای اهدای خون تنها به شب های قدر اکتفا نکنید
وی با اشاره به اینکه شب های قدر پیش رو قرار دارد، گفت: پایگاه های انتقال خون در شب های قدر آماده خدمت به مردم هستند، اما از مردم می خواهیم برای اهدای خون تنها به شب های قدر اکتفا نکنند و از اکنون به فکر باشند تا مراکز شلوغ نشوند و فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی رعایت شود.

بهبودیافتگان کرونا، برای اهدای پلاسما اقدام کنند
عشقی همچنین از بهبودیافتگان کرونا خواست به شکرانه سلامتی خود اقدام به اهدای پلاسمای خون خود کنند و تصریح کرد: فرایند اهدای پلاسما حتی از اهدای خون هم راحت تر است و با اهدای پلاسما می توانید به بازیابی سلامت هموطنان مبتلا به کرونای خود که بستری هستند کمک کنید.

ایران بر روی کمربند تالاسمی
مدیرعامل سازمان انتقال خون با بیان اینکه ایران بر روی کمربند تالاسمی قرار دارد، گفت: علی رغم کاهش موارد تولد مبتلایان به تالاسمی اما با بزرگ شدن، وزن گیری و... در این بیماران نیاز به دریافت خون کاهش چشمگیری نداشته است.

وی با اشاره به اینکه سعی می کنیم مشکلاتی مانند تحریم ها باعث دغدغه برای بیماران نشود، تصریح کرد: در بحران کرونا تمام جهان با مشکل کمبود خون مواجه شد ولی ما مشکلی نداشتیم و این توفیق وابسته به همت مردم عزیز بود. ما در این شرایط تمام اقدامات را انجام دادیم که پایگاه های انتقال خون پس از خانه های مردم امن ترین نقطه باشد.

ذخایر خون تمامی استان ها در حد قابل قبول است
وی با بیان اینکه اهدای خون در هفته اول ماه رمضان امسال ۱۰ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته است، گفت: خوشبخانه این روند در هفته دوم ماه مبارک بهبود یافت به شکلی که ذخایر خونی تمامی استان ها در حد قابل قبول ۵ تا ۷ روز است و اهدای خون متناسب با مصرف، شده است و توانستیم ۹۵ درصد خون درخواست شده را در اختیار مراکز قرار دهیم.

ادامه جمع آوری پلاسمای بهبودیافتگان کرونا
عشقی با تاکیدبر اینکه برنامه جمع آوری پلاسمای بهبودیافتگان کرونایی با قدرت ادامه دارد، اظهار کرد: در تمام ۱۶ مرکز جامع اصلی در استان های اصلی پایگاه های ما فعال هستند. بدون آنکه ذره ای از خط قرمز خود برای دریافت خون و پلاسما کاهش دهیم، بهبودیافتگان کرونا پس از ۲۸ روز بعد از بهبودی می توانند اقدام به اهدای پلاسما کنند. پلاسما درمانی سابقه صد ساله دارد و در مورد بیماری های مختلفی استفاده می شود. برای درمان بیماری هایی از آبله مرغان تا آنفلوآنزاهای مختلف و بیماری های تنفسی و ... از این روش استفاده شده و نتیجه های خوبی کسب شده است.

وی خاطرنشان کرد: وقتی ویروس کرونای جدید آمد، ابتدا چین و سپس ایران از روش پلاسمادرمانی استفاده کردند. مطالعه در کشور ما در این زمینه تمام شده و به زودی منتشر می شود. هرچه پلاسما زودتر به بیماران رسیده، نتیجه بهتری کسب شده و از مرگ و میر و ورود بیمار به ICU جلوگیری شده است. در جهان نیز هنوز کارآزمایی بالینی منتشر شده نداریم؛ البته گزارش های موردی در این زمینه منتشر شده که امیدوارکننده بوده است. به دلیل همین نتایج خوب بوده که کشورهای مختلفی از جمله آمریکا و کانادا وارد کارآزمایی بالینی پلاسما درمانی شده اند.

چرا بهبودیافتگان کرونا از اهدای پلاسما استقبال نکردند؟
عشقی با تاکید بر اینکه پلاسما درمانی روشی بسیار ساده است در خصوص عدم استقبال مورد انتظار برای اهدای پلاسما، اظهار کرد: به نظر می رسد انتظارهای ما از میزان اهدای پلاسما هیجانی بوده است. اهدای خون فرآیند شناخته شده ای برای مردم است، مردم سال ها بر این اساس نذر می کردند اما، اهدای پلاسما خبر جدیدی برای مردم بود. البته پلاسما در مراکز جمع آوری پلاسما که متعلق به بخش خصوصی است انجام می شود. سالانه ۵۰۰ هزار لیتر پلاسما در کشور تولید می شود که ۳۰۰ هزار لیتر را بخش خصوصی تولید می کند. سازمان انتقال خون، از خون اهدا شده توسط مردم، ۲۰۰ هزار لیتر پلاسما تولید می کند.

وی افزود: حدود دو ماه و نیم است که از بحران کرونا می گذرد و ما از بهبود یافتگانی برای اهدای پلاسما دعوت کردیم که یک ماه از بیماری آنها می گذرد. در نتیجه پیک مراجعه بهبود یافتگان احتمالا بعد از این خواهد بود. از طرفی نگرانی هایی در جامعه وجود دارد که فکر می کنند اگر برای اهدای خون مراجعه کنند، بدن آنها ضعیف می شود. در نیویورک در چند روز اول هزار اهدای پلاسما انجام شده و در ایران در عرض دو هفته حدود ۲۵۰ واحد اهدا اتفاق افتاد. امیدوارم مردم با هویت مبارزه جویی و خیرخواهی که دارند اقدام به اهدای پلاسما به شکل موثر کنند.

عشقی با بیان اینکه اهدای خون باید داوطلبانه باشد، گفت: با این حال، سازمان انتقال خون به عنوان اهرمی تشویقی، هزینه رفت و برگشت و زمان صرف شده اهداکنندگان پلاسما را به این افراد پرداخت می کند. اقدام تشویقی دیگر هم این بوده که در بیمارستان های معین کرونا، تراکت های تبلیغاتی برای خود بیماران فرستادیم تا یک ماه پس از بهبود، پلاسما اهدا کنند.

وی درباره آمادگی سازمان انتقال خون برای ماه های سرد سال که احتمال وجود کرونا همزمان با آنفلوآنزاهای فصلی وجود دارد، افزود: امیدواریم حدود ۳ تا ۵ هزار لیتر پلاسمای بهبود یافتگان را برای این فصول در اختیار داشته باشیم تا در موج بعدی در اختیار بیماران قرار دهیم. همه این موارد منوط به این است که کارآزمایی های بالینی موثر باشد.

وی با بیان اینکه در دوهفته اول 250 واحد پلاسما اهدا شد، خاطرنشان کرد: میانگین سنی اهداکنندگان پلاسمای بهبود یافته از کرونا از ۳۵ تا ۴۵ سال بوده است. از طرفی مراجعه بانوان برای اهدای پلاسما بیشتر از مراجعه برای اهدای خون بوده است. البته از پلاسمای خانم هایی که سابقه زایمان دارند نمی توانیم به طور مستقیم و خام برای درمان کووید۱۹ استفاده کنیم. پلاسمای اهدا شده توسط خانم هایی که سابقه بارداری دارند نگهداری می شود و اگر تهیه دارو از پلاسما مقدور شد، از آن پلاسما برای تهیه داروی کرونا استفاده می شود که تمام این نکات پیش از پلاسماگیری برایشان تشریح می شود.

کلید واژه :

بهبودیافتگان کرونا

،

اهدای پلاسما

،

ذخایر خون

ثبت نظرات
captcha