کد خبر : ۳۴۷۲۰۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

روند بیماران کرونایی در تهران نزولی است

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در چند هفته گذشته روند تعداد بیماران بستری، مراجعه کنندگان، بستری در آی سی یو و تعداد مرگ و میر ناشی از کرونا…

روند بیماران کرونایی در تهران نزولی است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ایرج حریرچی روز شنبه در نشست خبری ویدیو کنفرانس که از وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: هنوز در مورد تهران نگرانی ها وجود دارد. پیش بینی ما این است که روند نزولی ابتلا به کرونا در کشور در یک تا دو ماه آینده ادامه خواهد داشت، اما موارد افزایش نسبی در برخی استان های کشور مشاهده می شود که آمار کل کشور را تحت تاثیر قرار نخواهد داد. وقتی روند نزولی است و تعداد ابتلا در میلیون نفر به چندین نفر می رسد، نوسان جزیی بخشی از کار است. اگر اتفاق غیرمترقبه ای نیفتد در چند هفته آینده انتظار موج شدید بیماری ناشی از ویروس کرونا نداریم.

وی ادامه داد: باید به دوگانه سلامت و معیشت مردم توجه کنیم. یعنی تندروی از هر دو طرف مطلوب نیست. اگر بگوییم سلامت مهم نیست و بازگشایی ها به حداکثر ممکن برسد امکان پذیر نیست و از طرفی هم بگوییم فقط باید به سلامت توجه کرد و مشکلات اقتصادی وجود داشته باشد، مطلوب نیست. البته تا پاییز ممکن است اتفاقات دیگری بیفتد.

ارائه خدمات تله مدیسین

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی درباره ارائه خدمات تله مدیسین اظهار کرد: اقدامات مناسبی برای تله مدیسین در برخی دانشگاه های علوم پزشکی و بیمارستان ها انجام شده است. فعلا تعرفه جداگانه ای در مورد تله مدیسین وجود ندارد.

وی ادامه داد: اکثر درمان های لازم، نیاز به حضور فیزیکی و معاینه دارد و در جلسه ستاد کرونا استان تهران هم در این زمینه بحث شد. در اکثر بیمارستان ها در حال حاضر شرایط عادی حکم فرماست و بسیاری از بخش ها یا بیمار کرونایی ندارند یا جداسازی شده است. با سرعت بیشتر باید آماده شویم تا مردم به مراکز درمانی مراجعه کنند. ۹۰ درصد ظرفیت بیمارستانی ما در تهران و شهرهای بزرگ دیگر آماده خدمت رسانی به مردم هستند.

حریرچی بیان کرد: البته باید از تله مدیسین استفاده کرد، اما بیماری که به اقدام نیاز داشته باشد و به طور مثال باید از او آزمایش انجام شود باید حضوری مراجعه کند.

راه اندازی تورهای مسافرتی

معاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره راه اندازی تورهای مسافرتی در شرایط شیوع کرونا اظهار کرد: هنوز مجوز بازگشایی به هتل ها داده نشده و به راه اندازی تورهای مسافرتی هم مجوزی داده نشده است. ۸۰ تا ۹۰ درصد موارد ابتلا به کرونا بی علامت است. سنجش تب در کسی که علامت ندارد هم هیچ ارزشی ندارد. صنعت گردشگری از نظر اشتغال بسیار مهم است، اما تصمیم گیری در مورد آن باید در ستاد مقابله با کرونا انجام شود. خارج از مجوزها نیز هرگونه اقدامی غیرقانونی است.

افرایش ترس مردم از کرونا 

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی درباره وسواس و ترس از کرونا گفت: ترس در مردم نسبت به کرونا کمی زیاد شده است. ترس و آگاهی از کرونا تا حدودی مفید است، اما این که باعث وسواس شود مناسب نیست. مواردی از گزارش اختلاف خانوادگی داشتیم که یکی دو نفر حساسیت بیشتری دارند و درگیری ها و اختلاف هایی در خانواده ها در این زمینه رخ می دهد.

وی ادامه داد: ویروس کرونا مدت قابل توجهی همراه ما خواهد بود و باید یاد بگیریم که چطور با آن برخورد کنیم. در حال حاضر به همه ما ثابت شده که نباید روبوسی یا دست دادن را انجام بدهیم و همچنین سرفه و عطسه هم با رعایت اصول بهداشتی انجام شود.

روند نزولی در بستری و فوت

حریرچی گفت: شهرستان هایی که از نظر شیوع کرونا سفید هستند در دوره های پنج روزه بررسی می شوند. اگر جایی اعلام شود که سفید است، اگر اتفاق غیرمترقبه ای نیفتد تا دو هفته اعتبار دارد و بعد ارزیابی می شود.

وی ادامه داد: نسبت به چند هفته گذشته، روند نزولی ۶۰ تا ۷۰ درصدی در بستری و فوت داشتیم. اگر در این روند نزولی، جایی دو درصد هم بالا برود، روند آن صعودی است. یعنی اگر جایی صد بستری روزانه داشته باشد، وقتی به ۳۰ می رسد و بعد به ۳۲ می رسد به معنی صعودی شدن است. البته این صعودها بر اساس تجربه، کم قوت هستند و دامنه آنها کم است.

احتمال ضعیف شدن ویروس کرونا

معاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره ضعیف شدن ویروس گفت: به تازگی مقاله ها و تحقیق هایی از آمریکا و برخی کشورهای دیگر منتشر شده که می گویند رفتار ویروس کرونا به میزان قابل ارزیابی، ضعیف شده است. معمولا این انتظار وجود دارد. ویروس ها در شرایط عادی می توانند جهش یافته و تغییراتی کنند. در برخی مواقع این تغییرات بسیار قابل توجه است.

وی افزود: اگر ویروس تغییر ژنتیکی خیلی بدی نداشته باشد، چون در بدن افراد وجود دارد، با آن بدن وارد مبارزه می شود و هر فردی اثر جزیی روی ویروس می گذارد و در نتیجه در درازمدت ویروس ها ضعیف می شوند. موفقیتی که در مورد ویروس ایدز حاصل شده هم این است که هم درمان ها بهتر شده و هم ویروس ضعیف تر شده است.

مبلغ یک میلیارد یورو صندوق ذخیره ارزی

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره تخصیص یک میلیارد یورو از صندوق ذخیره ارزی برای حوزه بهداشت و درمان گفت: از مبلغ یک میلیارد یورو صندوق ذخیره ارزی، نزدیک به ۱۳ هزار میلیارد تومان به بخش بهداشت و درمان برای مقابله با کرونا اختصاص دارد و حدود پنج میلیارد تومان به صندوق بیمه بیکاری اختصاص یافته است. با همکاری سازمان برنامه و بودجه و دستگاه های دیگر، تقسیم بندی های مناسبی در این زمینه انجام شده و اقدامات پیشگیرانه و تقویت سیستم بهداشتی و درمانی کشور برای مقابله با کرونا اندیشیده شده است. حدود چهار هزار و چند صد میلیارد تومان هم به زودی در اختیار وزارت بهداشت قرار می گیرد.

تعرفه تست کرونا

وی در پاسخ به سوالی درباره تعرفه تست های کرونا در بخش دولتی و خصوصی بیان کرد: تست کرونا در بخش دولتی رایگان است و انجام تست ها در بخش خصوصی بر اساس تعرفه های بخش خصوصی است. اگر رقم غیرمتعارف در بخش خصوصی دیده شود، سامانه ۱۹۰ به صورت ۲۴ ساعته آماده پاسخگویی است.

درمان بیماران غیرکرونایی

حریرچی گفت: سند افتخار ما این است که هیچ بیمار غیرکرونایی در این دوران نبوده که مراجعه کرده و در درمان او کوتاهی شده باشد. برخی همکاران بخش خصوصی به علت کمبودها یا کاهش مراجعه ها، فعالیت کمتری داشتند، اما بخش دولتی این موضوع را جبران کرد.

وی ادامه داد: با توجه به اثرهای اقتصادی تحریم ها و این که منابع ارزی در اختیار ما قرار داده نمی شود و نمی توانیم تبادل بانکی انجام بدهیم، مجبوریم استفاده از داروهای تولید داخل را بیشتر کنیم. این موضوع هم از جهت خودکفایی اهمیت دارد و هم این که گاهی در مرحله انتخاب قرار می گیریم. حمایت از تولید داخل و اتکا به تولیدات صنعت داخلی سیاست اصلی است.

پیش بینی ها برای مقابله با کرونا در آینده

معاون کل وزارت بهداشت بیان کرد: در آینده ممکن است با پیک های قابل توجهی از کرونا به همراه آنفلوآنزا مواجه شویم و به این دلیل باید اقدامات احتیاطی را انجام بدهیم. هنوز از لحاظ نسبت تخت به جمعیت با وجود پیشرفت های طرح تحول سلامت، هنوز شرایط ایده آل نداریم. به همین دلیل تعدادی تخت مناسب در بخش های ویژه پیش بینی شده و در برخی شهرها ممکن است سی تی اسکن کافی نداشته باشیم که پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: برنامه استراتژیک مناسبی مبتنی بر توان داخلی تعریف شده که قسمت عمده مبلغ صندوق ذخیره ارزی برای پیش بینی های لازم جهت مقابله با کرونا اختصاص خواهد یافت.

آزمایشگاه های خصوصی فقط می توانند نمونه های ارسالی وزارت بهداشت را تست کنند

معاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به سوال خبرنگار سلامت ایرنا درباره انجام تست کرونا در آزمایشگاه های خصوصی گفت: طبق بخشنامه وزارت بهداشت، آزمایشگاه های خصوصی مجاز هستند که فقط از نمونه هایی که وزارت بهداشت می فرستند، آزمایش انجام بدهند.

وی ادامه داد: تعرفه انجام این تست هم ۱۸.۴ کا است که حدود ۴۹۰ هزار تومان می شود. فعلا بر اساس بخشنامه وزارت بهداشت، آزمایشگاه های خصوصی فقط می توانند آزمایش هایی که توسط وزارت بهداشت ارسال می شود را تست کنند.

غربالگری کرونا ادامه خواهد داشت

حریرچی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار سلامت ایرنا درباره ادامه غربالگری کرونا با توجه به تاکید رییس جمهوری اظهار کرد: غربالگری کرونا سرعت بسیار خوبی دارد. امروز صبح در سامانه سیب مشاهده کردم که حدود ۳۰ میلیون نفر در مرحله دوم غربالگری قرار دارند که دستاورد بسیار مهمی است. در غربالگری قبلی افراد زیر ۱۵ سال هم ارزیابی شده بودند. دستاورد بسیار مهمی که حاصل شده این است که الان حدود ۷۰ درصد موارد جدیدی که کشف می شود کسانی هستند که یا بی علامت و کم علامت بوده یا در تماس نزدیک با مبتلایان قرار دارند. در نتیجه این افراد در شرایط عادی شناسایی نمی شدند.

وی بیان کرد: در اسفند ماه اگر کسی علامت داشت و مراجعه می کرد، اگر نیاز داشت بستری می شد. در غربالگری با مردم تماس گرفته می شود و اگر علامت کم هم داشته باشد، افراد را فراخوان می کنیم. اگر افراد کم علامت باشند و اطرافیان آنها بیمار باشند، از آنها هم تست گرفته می شود. دیروز بیش از هزار و ۱۰۰ نفر شامل افرادی بودند که با غربالگری کشف شدند. غربالگری کرونا ادامه پیدا می کند و گسترش خواهد یافت. یکی از اهداف ما این است که حداقل 10 نفر از اطرافیان هر بیمار را تست کنیم.

تغییر وضعیت شهرها از سفید به قرمز

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره تغییر وضعیت شیوع کرونا در شهرها از سفید به قرمز بیان کرد: در مورد شهرهای سفید کرونا باید از نرم افزار ماسک استفاده کرد. شهرهای سفید از نظر شیوع کرونا می تواند به شهرهای زرد یا قرمز تبدیل شود و حتی برعکس آن هم اتفاق می افتد.

وی اظهار کرد: تا وقتی روند کلی در کشور تحت کنترل باشد و در اکثر استان ها و شهرستان ها عدد R زیر یک باشد، یعنی هر نفر کمتر از یک نفر را مبتلا می کند. جغرافیای ابتلای فعلی با ابتلا در اسفند ماه یا اوایل فروردین متفاوت است. وقتی گفته می شود شهری سفید است، اگر تغییر آن جزیی باشد، تا دو هفته رنگ آن تغییر نمی کند.

کلید واژه :

حریرچی

،

بیماران کرونایی

،

تهران

ثبت نظرات
captcha