کد خبر : ۳۴۷۱۹۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ویروس کرونا و حال ناخوش مردم جهان

این روزها ویروس کرونا حال مردم گوشه گوشه جهان را ناخوش کرده، شهرها را به قرنطینه برده و زخم مهلکی به حوزه سلامت وارد کرده است. به گونه ای که تمهیدات ویژه ای…

ویروس کرونا و حال ناخوش مردم جهان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ویروس کرونا صرفاً یک بیماری عالم گیر نبود. شوک اجتماعی - سیاسی بود که زمینه انتقاد به سیاست های اقتصادی - اجتماعی را مهیا کرد. به نحوی که از ابتدای ظهور نام آن در دنیا، آمادگی هایی برای مقابله با این بیماری در سطوح مختلف جوامع ایجاد شد و تمهیدات ویژه ای برای پیشگیری از شیوع بیماری و افزایش موارد ابتلا و مرگ و میر اندیشیده شد.

بررسی روزنامه ها، تارنماها و خبرگزاری های داخلی نشان می دهد که رسانه های داخلی به تاثیرگذاری این ویروس در ابعاد مختلف زندگی مردم و چگونگی مواجهه جهان با آن پرداخته اند.

رسانه های اصلاح طلب

آمارهای کرونایی

روزنامه ایران در گفت و گو با حسین فرشیدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان نوشت: با بیماریابی های جدید آمار کرونا در استان بالا رفته اما به نوعی از افزایش مبتلایان بدحال و همچنین فوتی جلوگیری می شود. تعطیلی بازار ماهی فروشان بندرعباس به مدت دو هفته به همین دلیل بود که ابتدا فردی که علائم کرونا داشت به بیمارستان مراجعه کرد و بستری شد و روز بعد فرد دیگری که او هم ماهی فروش بود مراجعه کرد و روز سوم هم همین طور. این موضوع باعث شد که از کل ماهی فروشان بازار تست بگیریم که در آخر متوجه شدیم تعداد زیادی از این افراد به دلیل مسقف بودن بازار و نزدیک به هم بودن مبتلا به کرونا هستند. برای اطمینان بیشتر از خانواده های آنها هم تست گرفته شد و در آخر به این نتیجه رسیدیم که این بازار باید به مدت دو هفته تعطیل شود و این شد که آمار به یکباره بالا رفت. تا الان دلیلی مبنی بر اینکه گرم شدن هوا باعث کاهش آمار شده باشد، اثبات نشده است. بیماریابی هایی که انجام می دهیم باعث می شود که موارد مثبت بیماری زیادتر شود اما آمار فوتی ها و موارد بستری شده در بیمارستان ها کمتر می شود.

روزنامه آرمان ملی در گزارشی می آورد: پس از حدود یک ماه که آمار مبتلایان به کرونا در کشور روند نزولی پیدا کرد و به تبع آن ۱۳۲ شهرستان در وضعیت سفید قرار گرفت، مجددا شیب نموداری مبتلایان در کشور روند افزایشی گرفته و بسیاری از شهرهایی که در وضعیت سفید قرار داشتند، ممکن است مجددا به وضعیت قرمز بیماری بازگردند. آمار وزارت بهداشت و درمان نیز این امر را تایید می کند، به گفته کیانوش جهانپور از پنجشنبه (۱۸ اردیبهشت) تا جمعه (۱۹ اردیبهشت) یک هزار و ۵۵۶ مورد ابتلای جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شده ۵۵ نفر نیز به علت کرونا جان باخته اند. طبق این آمار، تعداد کلی مبتلایان کرونا به ۱۰۴ هزار و ۶۹۱ نفر و تعداد کل جان باختگان نیز به ۶ هزار و ۵۴۱ نفر رسید. بنا به آمار رسمی، ۸۳ هزار و ۸۳۷ نفر نیز پس از ابتلا به کووید-۱۹ بهبود یافته اند و ۲ هزار و ۷۱۱ نفر در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند. براساس آخرین اعلام رسمی بیش از ۱۰ استان با روند صعودی ابتلا به کرونا روبه رو بوده اند. ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت در خصوص کند شدن روند نزولی ابتلا به کرونا هشدار داد و گفته است که روند نزولی ابتلا در کشور طی چند هفته گذشته کند شده و در استان خوزستان روند صعودی قابل توجه بوده است. همچنین علیرضا زالی، فرمانده ستاد مدیریت کرونا در تهران با بیان اینکه وضعیت در تهران ناپایدار و شکننده است، گفت: «در تهران هنوز به نقطه مطلوب نرسیده ایم؛ در نشستی که با مدیرعامل اتوبوسرانی تهران داشتیم قرار شد زیرساخت های خود را برای ارائه ماسک آماده کنند.» از سوی دیگر سعید نمکی، وزیر بهداشت در پیام توییتری اعلام کرد که خود را برای سخت ترین روزها آماده کرده ایم.

کرونا در جهان

روزنامه ایران در یادداشتی به قلم کریم همتی رئیس جمعیت هلال احمر می نویسد: این روزها که ویروس کرونا حال مردم گوشه گوشه جهان را ناخوش کرده، شهرها را به قرنطینه برده، زخم مهلکی به حوزه سلامت در کشورهای مختلف وارد کرده و جان انسان های زیادی را گرفته، ضرورت همکاری محلی، منطقه ای و جهانی برای متوقف کردن شیوع ویروس کرونا بیش از هر زمان دیگری احساس می شود؛ اکنون بیش از هر زمان دیگری زمان صلح و بشردوستی است. حقیقت این است که بحران کووید۱۹ فارغ از مرزهای ملی، قومیتی، ایدئولوژیک و...عمل می کند، به طوری که دورافتاده ترین مناطق جهان را تحت تأثیر قرار داده و سرنوشت همه انسان ها را به هم گره زده است. این ویروس نشان داد که کشورها تا چه اندازه در برابر «بیماری های همه گیر» آسیب پذیرند و اگر استراتژی خود را برای مقابله با این چالش بر مبنای همبستگی بین المللی ترسیم نکنند چه مخاطرات سهمگینی انتظار آنها را می کشد. تجربه این مدت نشان داده هیچ کشوری به تنهایی یارای مقابله با شیوع این بیماری را ندارد و نیازمند کمک از سوی جامعه جهانی است.

روزنامه همدلی در گزارشی نوشت: معمای چگونگی شکل گیری و شیوع ویروس کرونا هر روز پیچیده تر از دیروز می شود. پشت پرده های این ویروس اکنون به اندازه خود ویروس و خطرات سلامتی آن مورد توجه جهانیان قرار گرفته است. از زمانی که ویروس کرونا بی پروا از شهر زادگاهش قدم فراتر گذاشت و از ووهان به تمام دنیا سرایت کرد، این ویروس به جدلی میان برخی از کشورها تبدیل شده است و روند اتفاقات پیش آمده این جدل را بیشتر کرده و به ابهامات موجود شیوع این ویروس افزوده است. بعد از برخورد چین با پزشکی که برای اولین بار مسری بودن ویروس کرونا را اعلام کرد اکنون قتل محقق چینی که در زمینه منشاء کرونا تحقیق می کرد، معمای شیوع ویروس کرونا و فرضیه دخالت چین در این امر را وارد فاز جدیدی کرده است. هفته گذشته یک استاد دانشگاه «پیتسبورگ» که روی منشأ ویروس کرونا تحقیق می کرد و به نتایجی دست یافته بود، به قتل رسید. بر اساس گزارش های پلیس، بینگ لیو، بیولوژیست مولکولی چینی تبار در دانشگاه پیتسبورگ که ۳۷ سال سن داشت و بر روی منشأ ویروس کرونا تحقیق می کرد، روز شنبه گذشته به ضرب گلوله از نواحی سر، گردن و بدن در خانه خود واقع در شمال پیتسبورگ آمریکا به قتل رسید. به گفته پلیس، قاتل که یک مرد ۴۶ ساله به نام هائوگو Hao Gu بود، پس از قتل بینگ لیو در ماشین خود با شلیک گلوله، خودکشی کرده است. پلیس اعلام کرد: این دو مرد یکدیگر را می شناختند، اما انگیزه احتمالی این حادثه هنوز مشخص نیست. به گفته پلیس هنوز مدرکی مسجل در رابطه با این که این پژوهشگر به دلیل چینی تبار بودنش کشته شده است، وجود ندارد.

خبرگزاری ایلنا در گفت و گو با ویندی پارمت مدرس فلسفه حقوق در دانشگاه نورث وست در شهر بوستون می آورد: عموم مردم بر این باور هستند که آزادی یعنی مجازی هر کاری خواستی انجام بدهی. دستور «در خانه بمان» در مقام تهدیدی جدی برای برای این آزادی بیشینه و مطلق تلقی می شود. اما من معتقدم آزادی بسیار پیچیده تر از چنین صورت بندی های مطلقی است. با گسترش مرگ و میر ناشی از کرونا دولت ها چاره ای جز اعمال سیاست های سختگیرانه ای چون اعلام قرنطینه عمومی نخواهند داشت. همین امر باعث می شود تا عده ای دوباره راه بیفتند و شعار دهند: زندگی را نمی خواهم اگر آزادی نباشد. چنین کسانی از بیخ و بن با هر دستور محدودکننده ای ازجمله اینکه «در خانه بمان» مخالفت می کنند.

پایگاه خبری فرارو در گزارشی نوشت: نگاهی به آمارهای رسمی مبتلایان کروناویروس نشان می دهد که، نزدیک به چهار میلیون نفر در سراسر جهان به COVID-۱۹ آلوده شده اند و ۲۷۰ هزار و ۷۴۰ نفر نیز جان خود را از دست داده اند. نکته جالب توجه در این آمارها این است که حدود ۳ میلیون نفر از این مبتلایان مربوط به کشورهای توسعه یافته و به اصلاح جهان اول است. سهم مرگ و میر این کشورها نیز بیش از ۲۰۰ هزار نفر است که در برای چنین کشورهایی قابل توجه است. در واقع این شرایط یکی از بزرگترین بحران های سلامتی در طی یک قرن اخیر برای کشورهای توسعه یافته و البته کل جهان است. جدای از بحران سلامتی و بهداشت، آثار اقتصادی و اجتماعی این ویروس بر جهان توسعه یافته نیز ویرانگر بوده است. در ایالات متحده تعداد افرادی که در مدت این بحران اعلام بیکاری کرده اند، به عدد خیره کننده ۳۰ میلیون نفر رسید. قیمت جهانی نفت به علت کاهش تقاضا، شاهد کاهش هایی عظیم شد و بسیاری از بورس های جهانی با ضررهایی میلیاردی روبه رو شدند که از زمان بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ بی سابقه بود. بسیاری از کشورها برای جبران خسارت های مالی نشای از این اپیدمی، بودجه هایی اضطراری را به تصویب رساندند که بودجه ۲، ۲ تریلیون دلاری ایالات متحده، نمونه ای از آن است.

کرونا، اقتصاد و معیشت

روزنامه اعتماد در یادداشتی به قلم سید حسن موسوی چلک می نویسد: هنگامی که بحرانی اتفاق می افتد بسته به میزان تاثیرگذاری اش رفتار مردم نیز متفاوت خواهد شد. بحران کرونا هم یکی از بحران هایی است که جهانگیر شد و تقریبا همه جای دنیا را فرا گرفته. با توجه به ویژگی بحران کرونا، استراتژی در خانه ماندن، یا فاصله گذاری هوشمند یکی از راه های موثر در مبارزه با ویروس است اما در چنین شرایطی اولین چیزی که تعطیل خواهد شد کسب و کار است. دولت ها نیز تلاش می کنند بین این دو حوزه تصمیم بگیرند، سلامت مردم و رونق کسب و کار. دو حوزه ای که تجمیع آن بسیار سخت است. یعنی اگر کسب و کار را هدف قرار دهند احتمالا سلامت زیر سوال می رود، مانند آماری که در تهران و چند جای دیگر درباره بالا رفتن روند بیماری اعلام می کنند و اگر صرفا سلامت را در دستور کار قرار دهند کسب و کار از رونق خواهد افتاد. با این توضیح که قبل از کرونا نیز اوضاع اقتصاد و نظام رفاه و تامین اجتماعی مان، به معنای عامش خوب نبود. شاید آنهایی که امروز دغدغه معیشت دارند از منظر خودشان درست فکر می کنند. نه فقط دولت ما بلکه اکثر دولت ها در این حوزه سخت ترین تصمیم را باید اتخاذ کنند. بین سلامت مردم و کسب وکار. اکثر دولت ها در نگهداری مردم در خانه برای بلندمدت مشکل دارند. دولت کشور ما نیز بعد گذشت حدود دو ماه مجبور شد بین حفظ سلامت و تنها در خانه ماندن یا کسب و کار، با رعایت فاصله گذاری هوشمند گزینه دوم را انتخاب کند. گرچه مردم در مواردی رعایت درستی نمی کنند و این می تواند نگرانی را بیشتر کند.

روزنامه جهان صنعت در گزارشی آورد: اقتصاد ایران در حالی با مشکل شیوع بیماری کرونا و کاهش قیمت نفت مواجه شده است که دو سال سخت ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ را به ترتیب با رشد اقتصادی منفی ۵ و ۷ درصدی پشت سر گذاشته بود. کاهش تشکیل سرمایه ثابت در اقتصاد ایران سبب شده ظرفیت تولید بالقوه اقتصاد کاهش یابد و دستیابی به سطح رفاه سال ۱۳۹۰ و پیش از آن، دشوار باشد (گزارش مرکز پژوهش های مجلس). از طرف دیگر بالا بودن نرخ تورم برای دو سال پیاپی ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ و همچنین پیش بینی تورم بالای ۲۵ درصد برای سال ۱۳۹۹ نیز موجب شده بنگاه های بسیاری توانایی ادامه فعالیت خود را از دست بدهند. با این حال پیش بینی می شد که اقتصاد ایران بدون کرونا، در سال ۱۳۹۹ رشد مثبت غیرنفتی، هرچند اندک را ثبت کند. شیوع کرونا ویروس جدید (کووید۱۹) از انتهای سال ۱۳۹۸ و تداوم آن در سال ۱۳۹۹، اقتصاد ایران را در وضعیت رکود همراه با نااطمینانی قرار داده است. کاهش تقاضا برای صادرات محصولات ایران و به طور کلی کاهش تجارت جهانی، تقاضای کل را از طرف تجارت خارجی متاثر می کند. در بخش داخلی نیز تقاضای کل به دلیل کاهش قدرت خرید خانوار و همچنین کاهش حجم برخی فعالیت ها (مانند حمل ونقل، رستوران داری و هتلداری، پوشاک و…) که به شیوع بیشتر ویروس منجر می شوند تحت تاثیر قرار گرفته است. از طرف دیگر عرضه کل اقتصاد نیز به دلیل اختلال در شبکه تامین مواد اولیه و محدودیت فعالیت بسیاری از واحدهای صنفی، با شوک عرضه مواجه شده است.

کرونا و سیاست

خبرگزاری ایسنا در گزارشی نوشت: کرونا، ویروس عادل و دموکراتی است که همه را تهدید می کند از دولتمردان و مردم گرفته تا اغنیا و فرودستان. هر چند که نحوه مبارزه فردی با ویروس متفاوت است. کرونا به سیاست گذاران آموخت که فراهم کردن حداقل رفاه برای اقشار ضعیف و حاشیه نشین ها لازم و ضروری است چرا که همه ما، هم سرنوشت هستیم. بهداشت ضعیف مناطق حاشیه ای می تواند همه نقاط را فرابگیرد. کرونا به کشورها آموخت که باید تمهیداتی بیندیشند که در مواجهه با یک بحران، غافلگیر نشوند. کرونا ویروس به سیاست مداران آموخت که زین پس خود را برای روزهای مبادا آماده کنند. این روز مبادا، یک روز سیل و زلزله  است و روز دیگر بیماریِ همه گیر. انتقاد به دولت های مستقر از یک طرف راهگشا و از طرف دیگر می تواند فضا برای کسانی مهیا کند که می خواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند. کرونا به مدیران همه دولت ها، فهماند که در مبارزه با یک بیماری خطرناک باید متحد باشیم. چه بسا، گروه هایی که از انتقادات سوء استفاده می کنند، «جایی در میان مردم نداشته باشند.» بحران محیط زیستی سالهاست به بحرانی جهانی تبدیل شده است. فعالان محیط زیست حال زمین را خراب و سال ۲۰۱۸ را یکی از پرحادثه ترین سالها برای محیط زیست می دانند. از طوفان های سهمگین و قطع درختان گرفته تا سیل و آتش سوزی های بی سابقه. بعد از شیوع کرونا و با خلوت شدن زمین، آمارهایی از بهبود کیفیت هوا و محیط زیست کلان شهرها به گوش رسید که منتقدان را بر آن داشت تا بار دیگر مدیریت محیطی زیستی دولت را نقد و از آرمان های محیط زیستی دفاع کنند. فعالان و کارشناسان محیط زیست کرونا را فرصتی می دانستند تا زندگی بهتر با طبیعت(و نه علیه آن) را نوید دهند.

خبرگزاری ایلنا در گفت و گو با برایان واربی استاد علوم سیاسی دانشگاه آیووای آمریکا می نویسد: یکی از نقاط ضعف بزرگ تحریم ها این است که افراد عادی در واقع به جای سیاست گذاران، عواقب تحریم ها را متحمل می شوند. تحریم ها مردم ایران را دچار مشکل کرده است. در شرایط فعلی تحریم ها به کالاهای بشردوستانه بسط داده شده و ایران و چند کشور دیگر به دلیل تحریم ها با مشکلاتی مواجه شده اند. بهترین نتایج دربحران سلامت و برای مقابله با بیماری از طریق همکاری حاصل می شود باید رقابت و تلاش برای انزوای کشورها کنار گذاشته شود و همکاری جایگزین شود. ایران تا حدی قربانی تحریم ها است. در واقع هیچ کس برای کرونا درمان یا حتی معالجه خوبی ندارد. بهترین سیاست بهداشتی که هم اکنون داریم، قرنطینه سازی و رعایت فاصله اجتماعی است. ایران باید بتواند مانند سایر کشورها این کار را انجام دهد.

رسانه های اصولگرایان

کرونا و تغییرات جهان

روزنامه جوان در یادداشتی به قلم داود عامری نوشت: به جرئت می توان گفت که پس از جنگ جهانی دوم، هیچ واقعه تاریخی به این وسعت جهان را تحت تأثیر قرار نداده بود. البته آثار شیوع ویروس کووید ۱۹از جهت تأثیرگذاری در سطح وسیعی از جهان دارای نقاط مشترک با جنگ جهانی دوم است، اما از لحاظ کیفیت و ماهیت به هیچ عنوان در یک حوزه قرار نمی گیرد، چرا که جنگ جهانی دوم تمامی موجودات زمین را در حوزه های درگیری دچار حوادث مخرب و ویرانگر قرار داد و انسان ها را همراه با محیط زیست آن ها نابود می کرد، اما کووید ۱۹ در کنار حمله به انسان ها، به اعتقاد دانشمندان زیست شناسی، فرصتی حیاتی برای زمین فراهم آورد تا آسیب های غالباً انسان ساز به محیط های طبیعی ترمیم شود. آنچه مهم است، حوادث بزرگ، روندها را در کل جهان تحت تأثیر قرار می دهند و تبدیل به مبدأ تاریخی می شوند، به خاطر همین با وجود اینکه هنوز بررسی های دقیق از اثرات مثبت و منفی شیوع ویروس منحوس کرونا در جهان به دست نیامده، و هنوز جهان به طور مستقیم درگیر آن است، در زبان عموم مردم، تبدیل به یک مقطع تاریخی شده است، پس به تبع همین مسئله در این مجال کوتاه تلاش می کنیم جهان پس از کرونا را در حوزه های گوناگون، به ویژه در حوزه های فرهنگی و اجتماعی مورد بررسی قرار دهیم.

روزنامه وطن امروز در گفت و گو با سیدجلال ساداتیان نماینده سابق مردم همدان و سفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلیس می آورد: همین حالا تغییرات ناشی از کرونا در حال رخ نمودن هستند؛ مثل مواجهه چین و آمریکا. تغییرات دیگر مثل ضعف اتحادیه اروپایی، بازسازی هژمون روسیه یا حرکت آهسته و پیوسته هند برای تبدیل شدن به یک قطب بین المللی نیز طبق روند قبلی ادامه دارد. مثلا الان نمی توانیم با اطمینان بگوییم ما در دنیای پساکرونا ۵ یا ۷ قطب خواهیم داشت یا به طور قطعی فروپاشی ایالات متحده را پیش بینی کنیم. همان طور که گفتم حوادث آتی از آن جهت مهم هستند که می توانند تشدیدکننده یا منحرف کننده روندهای فعلی باشند.

کرونا و گردشگری

روزنامه صبح نو در گزارشی می نویسد: ویروس کرونا گلوی صعنت گردشگری جهان را می فشارد. وضعیت در آسیا اسفبار است و در اروپا هم خراب تر از آن. بازار گردشگری جهان از سال ۲۰۱۰ با سرعت رشد بسیاری همراه بوده و در آستانه دهمین سال رشد پایدار بود که گرفتار کرونا شد. سرعت نرخ رشد بازار گردشگری از سال ۲۰۱۸ از نرخ رشد اقتصاد جهانی پیش گرفته بود و پیش بینی ها حکایت از آن داشت که سال ۲۰۲۰ با حفظ سرعت رشد گردشگری در جهان بین ۳ تا ۴ درصد همچنان صنعت پیشتاز و پردرآمد جهان محسوب شود اما چند سفر بی وقت از ووهان به دیگر کشورها، شیوع ویروس کرونا و همه گیری آن در سراسر جهان را در پی داشت که بزرگترین بحران جهانی پس از جنگ جهانی دوم را ایجاد کرد. بازار گردشگری در این بین ضرر هنگفتی از خانه نشینی مردم دید و تمامی معادلات و پیش بینی های ۱۰ ساله کارشناسان را برهم زد.

کرونا و اقتصاد

خبرگزاری فارس در گزارشی آورد: سلامت در اولویت است اما اقتصاد هم نمی تواند بیش از این معطل بماند؛ زیان کرونا نباید بیش از این دامنه دار شود. حالا یک انتخاب بیشتر پیش رو نیست؛ انتخابی که راهگشاست. باید کسب وکارها فعال شوند و یاد بگیرند که خودشان را از کرونا محفوظ نگه دارند. همان طور که شاغلان می توانند سر کار بروند و مراقب سلامت خود و دیگران هم باشند. این طوری سد کرونا در مقابل اقتصاد ایران می شکند و البته به زودی فرصت های تازه هم از راه می رسند. کرونا تغییر می آورد و در هر تغییری فرصت ها هست. در اقتصاد ایران همین الان هم بخشی از این فرصت های بزرگ آشکارشده است. بازگشایی تدریجی اقتصاد راهکاری است که همه کشورها در پیش گرفته اند یا برایش برنامه دارند؛ ایران هم. ایتالیا، جمهوری چک، نروژ و چین بازگشایی مرحله به مرحله را آغاز کرده اند و کشورهای دیگری نظیر آلمان، فرانسه، اتریش، دانمارک و اسپانیا برنامه ای برای بازگشایی مشاغل، مدارس و فعالیت های عمومی طی یک یا ۲ ماه آینده دارند. در ایران مشاغلِ با خطر کم یا متوسط با رعایت ضوابط بهداشتی اجازه بازگشایی دارند و پرخطرها نظیر مرکز خرید بزرگ، رستوران ها و قهوه خانه ها، تالارهای پذیرایی، باشگاه های ورزشی و آرایشگاه های زنانه و مردانه همچنان منتظر اجازه بازگشایی هستند.

کلید واژه :

ویروس کرونا

،

مردم جهان

ثبت نظرات
captcha