کد خبر : ۳۴۷۱۹۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بررسی زلزله احتمالی در تهران

روزنامه «شهروند» چگونگی مواجهه شهروندان با زلزله احتمالی در پایتخت را بررسی کرد.

بررسی زلزله احتمالی در تهران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، روزنامه شهروند نوشت: «زلزله ۵.۱ ریشتری گسل مشا، بیخ گوش تهران و زیر پای قله دماوند موجی از ترس و وحشت را بار دیگر میان مردم پایتخت به راه انداخت. اگرچه زلزله یک حادثه طبیعی است و زمان و مکان آن دقیقا قابل پیش بینی نیست اما می توان با آمادگی از شدت خسارت و آسیب های آن کاست و در کنار آن به زندگی ادامه داد. در این راستا فرهنگ، آموزش و تمرین می تواند کمک کند تا کمتر شاهد عوارض ناشی از زلزله باشیم. به همین منظور «شهروند» چگونگی مواجهه شهروندان با زلزله احتمالی در پایتخت را با کارشناسان بررسی کرده است. آنچه در ادامه می آید، شرحی از این گزارش است.

شهر تهران گسل های زیادی دارد. گسل مشا، ری، کهریزک، دارآباد و گسل گرمسار جزو مهم ترین گسل های این شهر هستند. با حرکت هر کدام از این گسل ها فاجعه ای در تهران رخ می دهد. آخرین زلزله مهیب تهران در اثر حرکت گسل مشا و با بزرگی 7.1 ریشتر نزدیک به ٢٠٠ سال پیش است. طبق مطالعات انجام شده دوره بازگشت یک زمین لرزه بین ١٠ تا ٢١٩ سال است. کارشناسان و مسئولان همواره سعی کرده اند که شهروندان تهرانی را با آموزش ها و توصیه های لازم نسبت به این مخاطره احتمالی آگاه کنند. مسأله ای که «احمد قریشی تبار»، پژوهشگر حوزه امدادونجات نیز به آن اشاره دارد.

خونسرد و هوشیار باشیم

مهم ترین اصل در رویایی با حادثه حفظ هوشیاری و حفظ آرامش است. مسأله ای که قریشی تبار نیز بر آن تأکید دارد. این پژوهشگر حوزه بحران معتقد است که نباید ارایه اطلاعات به نحوی انجام شود که شهروندان دچار اضطراب و دلهره شوند. او در توضیح این مسأله می گوید: «حفظ آرامش و خونسردی، لازمه رویارویی با هرحادثه ای است. رفتارهای هیجانی و احساسی در زلزله، می تواند منجر به آسیب های جسمی و افزایش خسارات شود.»

به اعتقاد این پژوهشگر بحران، شناخت حادثه یکی از مهم ترین مولفه ها در جلوگیری از وقوع هیجان های احتمالی پس از حادثه در جامعه به شمار می آید: «اگر شهروند ما حادثه را بشناسد، از میزان خسارات اجتماعی و مخاطرت آن آگاه باشد، رفتار معقولانه تری را در هنگام وقوع حادثه از خود بروز می دهد. جمعیت هلال احمر آموزش نحوه رویارویی با مخاطرات را به همین منظور دنبال می کند.»

پناهگیری در لحظه

زلزله از آن چه ما تصور می کنیم، به ما نزدیک تر است؛ یک تهدید بالقوه که همیشه در کمین است. این جمله ای است که قریشی تبار در مورد ضرورت و اهمیت آموزش همگانی در برابر زلزله عنوان می کند؛ او معتقد است که باید در ارایه آموزش ها بازنگری ها صورت بگیرد. او در توضیح این موضوع می گوید: «معمولا بیشتر آسیب ها در هنگام وقوع زمین لرزه زمانی رخ می دهد که شما با عجله می خواهید موقعیت خود را ترک  کنید و حتی زمانی که به دنبال یک نقطه امن می گردید، این عجله کردن و تحرک خود باعث آسیب دیدگی شما در هنگام زلزله می شود. فرقی نمی کند؛ چه در ساختمان باشید، چه خارج از ساختمان، دویدن می تواند باعث سرنگون شدن شما شود.»

او در تکمیل مسأله پناهگیری می افزاید: «اگر درمعرض خطر اشیایی که سقوط می کنند هستید، می توانید بدون آنکه خطری شما را تهدید کند، حرکت کنید، اما با حفظ خونسردی و هوشیاری.»

ساختمانِ آماده

یکی دیگر از نکاتی که قریشی تبار به آن اشاره دارد، اهمیت سالم سازی ساختمان است. عیوب سیم کشی ساختمان ، نشت لوله های گاز و ترکیدگی لوله های آب و فاضلاب ازجمله مواردی است که باید همیشه مورد توجه شهروندان قرار گیرد. نکته دیگر که این پژوهشگر به آن اشاره دارد، مسأله قرارگرفتن اشیاست: «آبگرمکن ، یخچال ، فریزر، اجاق گاز و اشیای بلند و بسیار سنگین باید با بست یا تسمه های مناسب، به کف و دیوار منزل محکم شوند. لوسترها را در جای خود محکم کنید. همچنین کمد لباس، قفسه ها، بوفه ها، آینه ها و تابلوهای دیواری منزل باید به خوبی در جای خود محکم شوند. برای انجام این کارها از یک فرد صلاحیت دار کمک بگیرید. اشیای بزرگ یا سنگین و همچنین ظروف شیشه ای ، ظروف چینی و سایر اشیای شکستنی و ظروف حاوی مواد خوراکی و شیمیایی را نیز در قفسه های پایین کابینت و کمد قرار دهید.»

٢٤ساعت هوشیار باشید

بسیاری از نقاط کشور ما در معرض خطر زلزله هستند؛ بنابراین همه ما درصورتی که آمادگی کافی برای مواجهه صحیح با زلزله را نداشته باشیم؛ ممکن است از عواقب ناشی از آن، آسیب های شدیدی ببینیم. می توانیم با انجام اقدامات ساده، از سلامت خود و اطرافیان مان، به نحو مؤثری محافظت کنیم. با دانش فعلی بشر زمان، مکان و بزرگی زلزله قابل پیش بینی نیست. بنابراین اسیر شایعات بی اساس در این زمینه نشوید. مسأله ای که احمد قریشی تبار نیز به آن اشاره دارد. او معتقد است پس از وقوع یک زمین لرزه افراد باید ٢٤ساعت را با هوشیاری کامل سپری کنند. خروج از بافت فرسوده به اعتقاد این پژوهشگر هم امنیت جسمی و هم امنیت روحی فرد حادثه دیده را می تواند بالا ببرد. او در توضیح و تکمیل این مسأله می گوید: «حفظ کردن برخی از شماره ها به عنوان شماره های اضطراری برای افراد جامعه یک ضرورت محسوب می شود. افراد این مسأله را نیز باید مدنظر قرار دهند. همچنین کیف شرایط اضطراری (شامل جعبه کمک های اولیه، مقداری پول نقد، کپی کارت شناسایی اعضای خانواده و اسناد مهم، آب بسته بندی شده، غذای خشک و فاسدنشدنی، رادیو باتری خور با باتری اضافه، چراغ قوه با باتری اضافه، مقداری طناب، کنسرو بازکن، سوت، وسایل بهداشت شخصی، لباس مناسب، کفش، زیرانداز پلاستیکی، داروهای مورد نیاز بیماران در خانواده و...) را برای شرایطی که مجبور به ترک منزل هستید؛ تهیه کنید.»

ضرورت به روزرسانی  آموزش ها

شاید شما هم گاه وبیگاه ایمیل های آموزشی زلزله را دریافت کرده باشید که جدیدترین روش های ایمنی و در امان ماندن از آوار را یاد می دهد. در بسیاری از زمان ها این توصیه ها با هم در تناقض است یا حتی روش های جدید، قدیمی ترها را به کلی نفی می کند. مسأله ای که مدیرکل آموزش همگانی جمعیت هلال احمر نیز به آن اشاره دارد. او معتقد است که با توجه به تغییرات شکل گرفته در سال های اخیر آموزش های لازم برای رویارویی با حوادث نیز باید تغییر کند. نواب شمس پور در توضیح این موضوع می گوید: «در برنامه های آمادگی در برابر زلزله اکثر کشورهای زلزله خیز جهان روش «نشستن، پناه گرفتن و صبرکردن» با عنوان « DCH» جدیدترین و بهترین الگو مطرح شده است.» روش «نشستن، پناه گرفتن و صبرکردن» (on Hold and Cover Drop) به ما توصیه می کند که هنگام زلزله به صورت نشسته پناه گرفته و تا پایان زلزله صبر کنیم.

فرار راهکار مناسبی نیست

«فرارکردن دیگر راهکار مناسبی نیست». این گزاره ای است که مدیر کل آموزش همگانی جمعیت هلال احمر در ادامه گفت وگوی خود با «شهروند» مطرح می کند.

او  با تأکید بر حفظ خونسردی در هنگام وقوع حادثه، ادامه می دهد: «اگر هنگام وقوع زلزله نزدیک ستون های اصلی ساختمان بودید، دست ها و بازوهای خود را برای محافظت روی سر و گردن قرار داده، کنار ستون های اصلی بر روی یک زانو بنشینید و منتظر بمانید تا لرزش ها تمام شود.»

او در تکمیل این موضوع می گوید: «به یاد داشته باشید اگر هنگام وقوع زلزله در داخل ساختمان بودید، اقدام به فرار نکنید. بیشتر افراد هنگام فرار و خروج از ساختمان به واسطه ریزش آوار و فروریختن دیوارها، ریزش شیشه ها و سقوط اجسام کشته یا مجروح می شوند. هنگام وقوع زلزله به سمت راه پله ها و درهای خروجی ندوید چون ممکن است بر اثر افتادن یا هجوم افراد دیگر، به شما آسیب برسد.»

در نگاه شمس پور مناسب ترین و بهترین اقدام در این مواقع پناهگیری در کم خطرترین مکانی است که در نزدیکی فرد قرار دارد. او می افزاید: «افراد سالمند، معلول، بیمار و کودک هنگام وقوع زلزله از آسیب پذیرترین افراد هستند، لازم است در هر خانواده یا از میان همسایگان شخص یا اشخاصی تعیین شوند تا در مواقع اضطراری مسئولیت مراقبت و کمک به تأمین نیازهای اولیه آنها را (مواردی مانند قطع جریان های اصلی آب، گاز، برق، خروج اضطراری، همراه داشتن وسایل ضروری مثل دارو و...) بر عهده بگیرند.»

«به منظور حفظ ایمنی و حفاظت خود از آسیب های احتمالی هنگام وقوع زلزله از داخل ساختمان فرار نکنید و تا اتمام لرزش ها، در صورت نبود مکان مناسبی نظیر زیر یک میز محکم، گوشه یا کنج دیوارهای داخلی، کنار ستون های اصلی برای پناهگیری، با حفظ هوشیاری کامل از جای خود تکان نخورده و با کمک دست و بازوها از سر و گردن خود محافظت کنید. چنانچه احتمال سقوط یا ریزش اجسام روی شما وجود دارد، فورا جابه جا شوید.» این نکته دیگری است که نواب شمس پور بر آن تأکید دارد.

از چارچوب در فاصله بگیرید

«هنگام وقوع زلزله به هیچ عنوان برای پناه گرفتن در چارچوب درها قرار نگیرید. برخلاف توصیه های قدیمی، با توجه به ساختار جدید سازه ها درها ضعیف ترین بخش دیوار هستند و باز و بسته شدن درها هنگام وقوع زلزله می تواند به اندام های حیاتی شما آسیبی جدی وارد کند، از این روی سعی کنید از آنها فاصله بگیرید. وقتی خود را در چارچوب در قرار دهید، احتمال ریزش شیشه بالای در روی سرتان است، به همین دلیل خودتان را در معرض خطر جدی قرار ندهید.»

این چند سطر توصیه دیگری است که مدیرکل آموزش همگانی جمعیت هلال احمر به آن اشاره می کند. او در تکمیل صحبت های خود در این زمینه می افزاید: «به یاد داشته باشید هنگام وقوع زلزله هرگز کنار شیشه، پنجره، درب های خروجی و دیوارهای خارجی و هر چیزی که ممکن است سقوط کند مانند لوستر، اشیای آویزان یا تزئینات منزل قرار نگیرید. معمولا بیشتر آسیب ها هنگام وقوع زمین لرزه زمانی رخ می دهد که شما با عجله می خواهید موقعیت خود را ترک کنید. این عجله کردن خود باعث آسیب دیدگی شما در هنگام زلزله می شود. فرقی نمی کند چه در ساختمان باشید و چه خارج از ساختمان، دویدن می تواند باعث سرنگون شدن شما شود. این نکته دیگری است که نواب شمس پور به آن اشاره دارد.

١٠ نکته ای که باید هنگام وقوع زلزله جدی بگیریم

• برای محافظت از سر و گردن از خطر اشیای در حال سقوط در هنگام وقوع زلزله توصیه می شود اگر در نزدیکی شما میز محکمی برای پناه گرفتن وجود دارد، به زیر آن بروید و یک زانو را برای حفظ تعادل روی زمین قرار دهید و پایه های میز را با دست محکم بگیرید تا در صورت جابه جایی میز بر اثر لرزش ها شما نیز با آن حرکت کنید.

• اگر هنگام وقوع زلزله در بیرون از ساختمان بودید، از خیابان ها و کوچه های تنگ و باریک به سرعت خارج شوید، از دیوارها، ساختمان ها، کابل های برق، دودکش و هر چیزی که ممکن است سقوط کند فاصله بگیرید و به فضاهای باز بروید، بر روی یک زانو بنشینید، کف دستان خود را برای حفظ تعادل بر روی زمین قرار دهید و تا اتمام لرزش ها مراقب وضع اطراف خود باشید.

• هنگام وقوع زلزله به هیچ عنوان برای پناه گرفتن در چارچوب درها قرار نگیرید.

• به یاد داشته باشید هنگام وقوع زلزله هرگز کنار شیشه، پنجره، درهای خروجی و دیوارهای خارجی و هر چیزی که ممکن است سقوط کند مانند لوستر، اشیای آویزان یا تزئینات منزل قرار نگیرید.

• اگر هنگام وقوع زلزله در فروشگاه ها و مراکز خرید بودید، به سمت درهای خروجی هجوم نبرید، از دویدن، ازدحام و فشارآوردن به جمعیت مقابل خود خودداری کنید، از قفسه ها و هر شیئی که احتمال سقوط دارد فاصله گرفته، با کمک دست و بازوها از سر و گردن خود محافظت و زمانی که لرزش ها پایان یافت محل را ترک کنید.

• اگر هنگام وقوع زلزله در سینما یا ورزشگاه یا مکان های مشابه بودید، به سمت درهای خروجی هجوم نبرید، از دویدن، ازدحام و فشارآوردن به دیگر افراد خودداری کنید، بر روی صندلی ای که نشسته اید، سر خود را بین زانوها برده و دست ها و بازوهایتان را بر روی سر و گردن تان قرار دهید و تا اتمام لرزش ها صبر کنید، زمانی که لرزش ها پایان یافت محل را ترک کنید.

• اگر به هنگام وقوع زلزله در رختخواب بودید و محل آن نزدیک اشیای قابل پرتاب و شکستنی مانند لوستر، پنجره، شیشه و... قرار داشت فورا جابه جا شوید.

• اگر هنگام وقوع زلزله در نواحی ساحلی بودید به خاطر داشته باشید به دلیل احتمال وقوع سونامی توصیه می شود ساحل را فورا ترک کنید.

• توجه داشته باشید پس لرزه ها ممکن است آن قدر قوی باشد که به ساختمان های بدون استحکام آسیب وارد کند؛ بنابراین همیشه آماده پناهگیری باشید.

• پس از وقوع زلزله خانه شما ممکن است بر اثر لرزش ویران شود یا آن قدر خسارت دیده باشد که برای مدت زمان طولانی سکونت ناپذیر باشد، بنابراین لازم است برای مدتی به محل هایی که مراکز امدادی برای اسکان اضطراری در نظر گرفته اند، مراجعه کرده و در آن مستقر شوید.

کلید واژه :

تهران

،

زلزله

،

بحران

ثبت نظرات
captcha