کد خبر : ۳۴۷۱۸۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

درمان کرونا با داروی مالاریا نیاز به تحقیقات بیشتر دارد

مسئول تولید محتوای علمی ستاد دانشجویی مقابله با کرونا در اصفهان گفت: داروی مالاریا چندی پیش توسط رئیس جمهور آمریکا، به عنوان راهی برای درمان بیماری کرونا مورد بحث قرار گرفت، اما با وجود مرگ یک آمریکایی در اثر مصرف خودسرانه نوعی از این دارو، بحث در مورد اینکه آیا داروی مالاریا، کووید ۱۹ را درمان می کند؟ مطرح شد.

درمان کرونا با داروی مالاریا نیاز به تحقیقات بیشتر دارد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ساحل جوانبخت در مورد تجویز داروی مالاریا برای درمان کرونا اظهار کرد: با عبور تعداد مبتلایان به کرونا از مرز ۸۰۰ هزار نفر و مرگ چند ده هزار نفر به دلیل این بیماری مرگبار دستگاه تنفسی، بسیاری از مردم جهان دچار نگرانی های شدیدی شده اند و صحبت در مورد داروی مالاریا برای مقابله با کروناویروس هم از طرف شخص مهمی مثل رئیس جمهور آمریکا می تواند عده زیادی از مخاطبان را به مصرف کلوروکین و مشتقاتش ترغیب کند.

 وی به صحبت های رئیس موسسه ملی آلرژی ها و بیماری های عفونی آمریکا بلافاصله بعد از صحبت های ترامپ اشاره کرد و گفت: براساس این صحبت ها هنوز تأثیر داروی مالاریا بر ویروس کووید ۱۹ مشخص نیست و هنوز تحقیقات علمی استانداردی در این رابطه انجام نشده است.

مسئول تولید محتوای علمی ستاد دانشجویی مقابله با کرونای اصفهان ادامه داد: همچنین شیمی دان دارویی دانشگاه مریلند که در هفت سال گذشته به صورت فعال بر روی ویروس های خانواده کرونا کار کرده در رابطه کلوروکین و نوع دیگری از داروی ضد مالاریا با نام هیدروکسی کلوروکین (hydroxychloroquine) بررسی هایی انجام داده است.

وی افزود: بر اساس بررسی های این شیمی دان، کلوروکین در سال ۱۹۳۴ ساخته شد و از زمان جنگ جهانی دوم و تا به امروز به عنوان دارویی برای درمان مالاریا مورداستفاده قرارگرفته است؛ اما در سال ۲۰۱۲ که ویروس دیگری با نام مرس (MERS) از خانواده کرونا شایع شد، محققان در تلاش برای امتحان تأثیر داروهای قدیمی بر روی این بیماری دستگاه تنفسی، ترکیبات گوناگونی را مورد آزمایش قرار دادند و کلوروکین و تعدادی دیگر از داروهای مورد تائید تا حدی با ویروس کرونا مرس مقابله می کردند.

مسئول تولید محتوای علمی ستاد دانشجویی مقابله با کرونا در اصفهان، اضافه کرد: بااین وجود آزمایش های بعدی بر روی کلوروکین و دیگر داروهای موردنظر، درنهایت مشخص شد که این ترکیبات تأثیر زیادی در درمان مرس نداشتند؛ بنابراین با شیوع کووید ۱۹ در اواخر سال میلادی گذشته طبیعی بود که داروهایی با تأثیرات گوناگون بر روی مرس برای کروناویروس جدید هم موردتوجه قرار بگیرند.

جوانبخت با بیان اینکه براساس اطلاعات موجود دانشمندانی در چین، فرانسه و آمریکا مشغول تحقیق بر روی تأثیر کلوروکین و داروهای تائید شده دیگر برای درمان کووید ۱۹ هستند، تصریح کرد: البته نکته جالب اینجاست که داروی کلوروکین برای درمان بیماری مالاریا که توسط انگل ها به وجود می آید، کارایی دارد و هنوز کسی نمی داند که چرا بیماری ویروسی کووید ۱۹ ممکن است نسبت به داروی مالاریا واکنش نشان دهد.

جوانبخت تأکید کرد: برخی از محققان معتقدند که تغییر اسیدیته سطح سلول ها با مصرف کلوروکین باعث می شود که ویروس کرونا جدید در آلوده کردن سلول ها ناموفق باشد و برخی هم معتقدند که این دارو با تقویت سیستم دفاعی بدن، ما را در مقابل کووید ۱۹ مصون می کند.

وی با اشاره به نظرات این شیمی دان، ادامه داد: علاوه بر کلوروکین، داروی تائید شده دیگری هم به نام رمدزیویر (Remdesivir) وجود دارد که در گذشته پتانسیل قابل توجهی در توقف تکثیر ویروس های کرونای مرس و سارس و همچنین، ویروس ابولا از خود نشان داد.

مسئول تولید محتوای علمی ستاد دانشجویی مقابله با کرونای اصفهان با بیان اینکه در اواخر آوریل گذشته موسسه ملی بهداشت آمریکا آزمایش هایی را برای مشخص کردن تأثیر رمدزیویر بر روی کووید ۱۹ آغاز کرد و مدتی پیش هم دو فاز آزمایش داروی موردنظر در آسیا استارت خورد، در مورد مصرف خودسرانه این داروها هشدار داد و گفت: این شیمی دان که بر روی تأثیر این دارو بررسی دارد، می گوید که مصرف داروی مالاریا بدون تجویز پزشک به هیچ وجه کار عاقلانه ای نیست و اثرات جانبی آن در برخی موارد مرگبار است.

کلید واژه :

درمان کرونا

،

داروی مالاریا

ثبت نظرات
captcha