کد خبر : ۳۴۷۱۷۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نسخه جهانی کلان شهرها برای مقابله با ویروس کووید ۱۹

شهرهای بزرگ جهان برای مدیریت و مقابله با ویروس کرونا تجربیات مشابهی داشتند که یکی از آنها تعطیلی اماکن پر رفت و آمدی مانند بوستان ها و جلوگیری از تجمعات بیش از دو نفر در معابر است.

نسخه جهانی کلان شهرها برای مقابله با ویروس کووید ۱۹

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، از زمانی که فراگیری ویروس کرونا در تهران رسمی اعلام شد تا امروز اقدامات متفاوتی برای اداره شهر از سوی مدیریت شهری تجربه شده است. اگر در روزهای ابتدایی تمام سطح شهر و معابر پر رفت و آمد ضدعفونی می شد این روزها تاکید بر ضدعفونی کردن اماکنی مانند ایستگاه های اتوبوس و مترو است. اگر در روزهای ابتدایی واگن ها و اتوبوس ها هر شب ضدعفونی می شدند، این روزها در ابتدا و انتهای هر ایستگاه ضدعفونی می شوند و به تدریج و با استفاده از تجربیات شهرهای بزرگ جهان و کلانشهرهای ایران مقابله با ویروس کرونا مؤثرتر می شود هر چند که هنوز تهران یکی از مناطق آلوده کشور است و به دلیل بازگشایی مشاغل و جمعیتی که روزانه در سطح شهر تردد می کنند، «آمارهایش چندان آمارهایش با آمارهای کشوری همخوانی ندارد» (سخنان زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا تهران).

مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران مطالعه ای در خصوص اقدامات شهرهای بزرگ جهان در مقابله با ویروس کرونا انجام داده است، در بخش مدیریت پسماند این پژوهش اشاره شده مقادیر زباله های جامد شهری که توسط خانوارها تولید می شود به طور قابل توجهی افزایش و ضایعاتی که توسط تولیدکنندگان و بخش خصوصی تولید می شود کاهش یافته است. برای جلوگیری از زباله گردی و احتمال آلوده شدن افراد بیشتر لازم است در این دوران تحویل زباله در ساعت مشخص از درب منزل صورت گیرد و تاکید شود که زباله های تر و خشک از هم تفکیک شود.

در اتریش کارگرانی که مسئولیت تمیز کردن خیابان ها را بر عهده دارند در شرایط اپیدمی در کنار کارگران جمع آوری زباله این وظیفه را بر عهده می گیرند بنابراین تعداد کارگران افزایش می یابد و کارگرانی که دارای نقص ایمنی هستند باید شناسایی و مانند سایر مردم در منزل بمانند.

همچنین برای خانوارهای دارای افراد تست ویروس مثبت یا مشکوک به عفونت کیسه های زباله ریجکتی را با کیسه زباله دوم رایگان دو برابر کنید.

در آلمان نیز از شهروندان درخواست شده تا از سرریز مخازن زباله ها خودداری کنند. جلوگیری از تولید زباله و جداسازی مناسب در آلمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و استثنا فقط برای خانوارهایی است که افراد آلوده و مشکوک در آنها در قرنطینه زندگی می کنند. در هند نیز نیروی کار پسماند بسیار کمتر از ظرفیت کار می کنند زیرا کشور وارد یک مرحله قرنطینه سراسری شده، در حوزه بوستان ها و فضای سبز نیز در این پژوهش اشاره شده که در همه کشورهایی که درگیری با این ویروس در آنجا بیشتر می شود پارک ها و برنامه ها و بازدیدها در پارک ها لغو شده است. همچنین ضدعفونی کردن وسایل بازی در پارک ها نیز در تمام نقاط انجام شده است. در بعضی شهرهای دنیا مانند کالیفرنیا و لندن استفاده از فضای باز با رعایت نکات بهداشتی و حفظ فاصله به صورت محدود در این شرایط مجاز است. در انگلیس تاکید بر ماندن در خانه است اما دولت گفته که مردم می توانند یک بار در روز خانه خود را برای ورزش ترک کنند اما تجمع بیش از دو نفر در پارک ها یا سایر اماکن عمومی ممنوع است و پلیس این امر را اجرا می کند.

در این گزارش به آلودگی هوا نیز پرداخته شده و آمده است در شهرهایی که میانگین سالیانه غلظت آلودگی هوا بالاست قرار گرفتن طولانی مدت شهروندان در معرض آلودگی هوا باعث ایجاد بسیاری از بیماری های زمینه ای شده و در نتیجه بیماری های تنفسی همچون کووید ۱۹ را خطرناک تر و تعداد مرگ نسبت به جمعیت بالاتر می رود. آلودگی هوا تقریباً ۴۰ درصد از عفونت های دستگاه تنفسی تحتانی و بار بیماری انسداد مزمن ریوی و حدود ۲۰ درصد از بیماری های عروق کرونر قلب و بار دیابت را منجر می شود.

گزارش های منتشر شده نشان می دهد به طور ناگهانی کیفیت هوا در شهرهای جهان در پی شیوع بیماری کرونا بهبود یافته است که دلیل آن کاهش ترافیک و فعالیت های تجاری و صنعتی به دلیل شیوع این بیماری است. یکی از درس هایی که می توانیم از شیوع این بیماری بگیریم این است که زیرساخت ها و رویکردهای استفاده گسترده از فضای مجازی در زندگی روزمره را جدی بگیریم و ثمره این کار کاهش ترددها و در نتیجه کاهش تولید آلودگی هوا خواهد بود.

کلید واژه :

مقابله

،

ویروس کووید ۱۹

ثبت نظرات
captcha