کد خبر : ۳۴۷۱۶۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کنترل شدید فشارخون ریسک تپش نامنظم قلب را کاهش می دهد

مطالعه جدید نشان می دهد درمان شدید فشارخون بالا ریسک ابتلا به تپش نامنظم قلب را کاهش می دهد.

کنترل شدید فشارخون ریسک تپش نامنظم قلب را کاهش می دهد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، فیبریلاسیون دهلیزی که نوعی تپش نامنظم قلب است می تواند منجر به سکته، نارسایی قلبی و سایر مشکلات قلبی عروقی شود. شایع ترین فاکتور پرخطر قابل اصلاح فیبریلاسیون دهلیزی، فشارخون بالاست.

محققان در مطالعه خود ۸۰۲۲ فرد مبتلا به فشارخون بالا را که در معرض ریسک بالا بیماری قلبی عروقی بودند بررسی کردند. این افراد دچار فیبریلاسیون دهلیزی نبودند.

نیمی از شرکت کنندگان در معرض درمان تهاجمی شدید با میزان های مختلف دارو قرار گرفتند تا فشار خون سیستولیک شأن، عدد بالا در هنگام خوانش فشارخون، به زیر ۱۲۰ برسد. نیم دیگر شرکت کنندگان، تحت درمان عادی فشارخون برای کاهش به زیر ۱۴۰ قرار گرفتند.

در طول ۵ سال پیگیری وضعیت این افراد، ۸۸ نفر در گروه درمان تهاجمی مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی شدند، درحالیکه در گروه تحت درمان استاندارد، ۱۱۸ نفر مبتلا به این نوع تپش قلب شدند. این یافته بدین معناست که ریسک فیبریلاسیون دهلیزی در افراد تحت درمان تهاجمی فشارخون، ۲۶ درصد کمتر است.

دکتر «السید سلیمان»، سرپرست تیم تحقیق از مرکز تحقیقاتی ویک فورست کارولینای شمالی، در این باره می گوید: «نتایج ما نشان دهنده راهی برای پیشگیری از فیبریلاسیون دهلیزی در افراد مبتلا به فشارخون بالاست.»

وی در ادامه می افزاید: «یافته های ما بسیار حائز اهمیت هستند چراکه در حال حاضر داروی ویژه خاصی برای پیشگیری از اختلال تپش قلب در افراد مبتلا به فشارخون بالا در دسترس نیست.»

پیش بینی می شود با افزایش جمعیت مسن، شمار افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی تقریباً دو برابر شود. از اینرو کنترل فاکتورهای پرخطر فیبریلاسیون دهلیزی، بخصوص فشار خون بالا، بسیار مهم است.

کلید واژه :

فشارخون

،

ریسک تپش نامنظم قلب

،

قلب

ثبت نظرات
captcha