کد خبر : ۳۴۷۱۶۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

استفاده از داروهای ضد انعقادی در درمان بیماران کرونایی

شواهد زیادی وجود دارد که ابتلا به بیماری کووید-19 موجب ایجاد لخته در رگ های خونی بیماران می شود به همین دلیل محققان استفاده از داروهای ضد انعقادی در بیماران مبتلا به کووید-19 را توصیه می کنند.

استفاده از داروهای ضد انعقادی در درمان بیماران کرونایی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به گزارش هلث نیوز، محقق این تحقیق، دکتر والنتین فاستر، پزشک بیمارستان مونت سینای Mount Sinai نیویورک گفت: "باید از داروهای ضد انعقادی در بیماران مبتلا به کووید-19 بخش اورژانس استفاده کرد تا موجب بهبودی آنان شود."

گروه وی دریافتند، خطر استفاده از رقیق کننده ها در بیماران تحت درمان با این روش بسیار پایین است، بااین وجود هر فرد باید ازنظر خطر استفاده از داروی ضدانعقادی موردبررسی قرار گیرد.

طی هفته های گذشته پزشکان از ایجاد لخته های خطرناک و خطر سکته مغزی در بیماران مبتلا به کووید-19 خبر دادند. تحقیقات اخیر دانشکده پزشکی آیکان (Icahn) در مونت سینای نیز نشان داد که تعداد زیادی از بیماران مبتلا به کووید-19بستری شده دارای میزان بالایی لخته های خونی هستند که به طور بالقوه زندگی آنان را تهدید می کند.

پزشکان سیستم بهداشت و درمان مونت سینای در شهر نیویورک نیز در 28 آوریل در مجله پزشکی نیو انگلند از پنج بیمار با چنین موردی خبر دادند. این بیماران 33 تا 49 ساله بودند که دچار سکته مغزی شدند.

به گزارش واشنگتن پست، دو سیستم بزرگ پزشکی دیگر یعنی بیمارستان های دانشگاه توماس جفرسون در فیلادلفیا و مرکز پزشکی NYU Langone  نیویورک نیز سکته مرتبط با کووید-19 در مبتلایان را اعلام کردند.

دکتر کارلوس دل ریو استاد بیماری های عفونی در دانشگاه اموری آتلانتا گفت: لخته شدن مرتبط با کووید-19به حدی واضح است که برای افراد مراجعه کننده به بیمارستان به عنوان بخشی از درمان کووید-19 باید تجویز شود.

گروه فاستر نتایج 2800فرد بیمار مبتلا به کووید-19 را که در پنج بیمارستان مونت سینای نیویورک بستری بودند را موردمطالعه قراردادند.

از بین این بیماران  28 درصد دوز کامل رقیق کننده خون دریافت کردند، مقداری که معمولا برای افرادی که لخته خون دارند یا مشکوک به لخته شدن خون هستند، تجویز می شود.

محققان اظهار کردند: درمان با رقیق کننده های خون با بهبود بیماران مبتلا به کووید-19 در داخل و خارج از بخش مراقبت های ویژه همراه بود.

محققان گزارش کردند: تقریبا 63 درصد از بیمارانی که از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده می کردند و داروی ضد انعقادی دریافت نکردند، جان باختند، این رقم در مورد بیماران با درمان رقیق کننده خون 29 درصد بود. همچنین بیماران متصل به دستگاه تنفس مصنوعی که داروی رقیق کننده خون دریافت نکرده بودند، بعد از 9 روز و بیمارانی که رقیق کننده استفاده کرده بودند، بعد از 21 روز جان باختند.

از بین تمام بیمارانی که فوت کردند، افرادی که  داروی ضد انعقاد خون دریافت کردند به طور متوسط بعد از 21 روز در بیمارستان درگذشتند، درحالی که کسانی که ضد انعقاد خون دریافت نکردند، بعد از میانگین 14 روز در بیمارستان جان باختند.

بر اساس نتایج منتشرشده در نشریه آمریکایی Cardiology تفاوت معناداری بین بیمارانی که رقیق کننده خون دریافت یا دریافت نکردند، مشاهده شده بود.

فاستر گفت: "نتایج این تحقیق نشان می دهد، ضد انعقاد کننده های خوراکی، زیرپوستی یا داخل وریدی نقش مهمی در مراقبت از بیماران مبتلا به کووید-19دارند و ممکن است از وقایع کشنده احتمالی مرتبط با کرونا ازجمله حمله قلبی، سکته مغزی و آمبولی ریوی (لخته در ریه ها) جلوگیری کنند."

دکتر واریندر سینگ، مدیر بخش قلب و عروق در لنوکس هیل که در این تحقیق شرکت نکرده بود، گفت: "در حال حاضر، بیمارستان لنوکس هیل نیویورک از ضد انعقاد خون در بیماران بستری شده در معرض خطر بالای ترومبوز استفاده می کند." 

سینگ گفت: "این مطالعه اولین تحقیقی است که فواید داروهای ضد انعقادی را در بیماران حاد تایید می کند و هنوز به آزمایش های بزرگتری برای تایید نتیجه گیری در این مورد و بهترین راهکار ضد انعقادی نیاز داریم."

دکتر میچل وینبرگ کاردیولوژی بیمارستان دانشگاه استاتن آیلند گفت: با توجه به شواهد ثابت شده مبنی بر اینکه کووید-19باعث لخته شدن خون می شود، این نگرانی وجود دارد که در این بیماران چه زمانی و به چه میزان از رقیق کننده های خون استفاده شود.

وینبرگ تاکید کرد: استفاده روزانه از رقیق کننده خون در این بیماران هنوز بحث برانگیز است.

وی در ادامه افزود: هنوز باید موارد زیادی در رابطه با ترومبوز در بیماران مبتلا به کووید-19 فراگیریم و در حال حاضر فقط موارد سطحی را موردبررسی قراردادیم.

کلید واژه :

داروی ضد انعقاد

،

درمان بیماران کرونایی

ثبت نظرات
captcha