کد خبر : ۳۴۷۱۵۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ایران صادر کننده شیوه نامه های مقابله با کرونا

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، گفت: سازمان بهداشت جهانی تاکنون تنها ۱۲ کشور را از نظر علمی و سطح بالای توانایی پژوهشی مجاز دانسته است که کارآزمایی بالینی آنها در عرصه جهانی مورد استناد قرار گیرد که ایران جزو آن ۱۲ کشور است.

ایران صادر کننده شیوه نامه های مقابله با کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر علیرضا زالی در تشریح وضعیت کرونا در تهران، گفت: ما کماکان در یک جنگ بیولوژیک همه گیر با ویروس کرونا هستیم؛ ورود ویروس به کشور ما همچون سایر کشورها یک پدیده جهان شمول است. از آنجایی که امواج کرونا می تواند از امواج سهمگینی برای هرگونه نظام سلامت باشد و به دلیل ماهیت نوپدید آن و قلت دانش بشری در زمینه این بیماری، اکثر نظام های سلامت برای مقابله با آن بسیج شدند.

وی افزود: خوشبختانه کشور ما در موضوع مقابله با کرونا تجلی و تبلور قدرت بالا و استعداد بی نظیر جامعه پزشکی در زمینه درمان بیماران را نشان داد. در بخش های بهداشت و درمان رهیافت های سترگی حاصل شد؛ به طور قطع می توان گفت که از نظر مسائل فنی و تکنیکال در کشورهای آسیای جنوب غربی ایران در قله خودکفایی و مرجعیت علم پزشکی قرار دارد که این موضوع در مقابله با کرونا بیش از گذشته به اثبات رسید. توفیق علمی ما در همه حیطه های پزشکی از جمله بیماری های نوظهور مانند کرونا کاملا مسجل است. بخش بزرگی از سلحشوری و رشادت سربازان عرصه سلامت امروز برای مردم مشخص است.

زالی با تاکید بر اینکه ایران در مباحث علمی پزشکی در قله خودکفایی قرار دارد، اظهار کرد: کرونا ثابت کرد ظرفیت های بالقوه به سرعت قابلیت بالفعل شدن را در جامعه پزشکی، پرستاری و... دارند. البته در این بین نمی توان از نگاه سخاوتمندانه وزیر محترم بهداشت غافل بود که از روزهای آغازین بحران، این فرصت را به دانشگاه ها دادند که در زمینه مستقل عمل کردن اقدام به کارهای نوین و مبتکرانه کنند. 

وی در ادامه خاطرنشان کرد: تنها در شهر تهران ۱۲۵ کارآزمایی بالینی با حداکثر استانداردهای پژوهشی و علمی در حال اجرا است. سازمان بهداشت جهانی تاکنون تنها ۱۲ کشور را از نظر علمی و سطح بالای توانایی پژوهشی مجاز دانسته است که کارآزمایی بالینی آنها در عرصه جهانی مورد استناد قرار گیرد و ما امروز افتخار می کنیم که ایران جزو آن ۱۲ کشور است.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در خصوص اقداماتی که ایران برای از بین بردن ویروس انجام می دهد، تصریح کرد: تاکنون ۶۴۰ کار پژوهشی نوین در عرصه کووید ۱۹ در سطح دانشگاه های علوم پزشکی در حال اجرا است و مدتی است که به دلیل شرایط خاص جهانی وبینارهای جهانی در حال شکل گیری است که عمده این وبینارها میان پزشکان ایرانی با پزشکان اروپایی و یا آمریکای شمالی بوده است؛ تقریبا در تمام این وبینارهای مشترک کشورها از قدرت تشخیص، درمان و پیشگیری از این بیماری  شگفت زده شدند. ما امروز می توانیم در عرصه پزشکی کشور صادر کننده شیوه نامه هایی تحت عنوان بهترین عملکرد باشیم.

وی افزود: دارویی مانند «کلروکین» در روزهای ابتدایی شیوع بیماری در ایران در درمان این بیماران مورد استفاده قرار گرفت و تازه پس از ۴۰ روز مسئولین سیاسی سایر کشورها از این دارو به عنوان داروی موثر در درمان یاد کردند. ما امروز بالاترین میزان تجربه متخصصین مراقبت های ویژه تنفسی در کشور در استفاده از ابزارهای غیرتهاجمی تهویه مصنوعی را داریم. ما بالاترین میزان انجام عمل جراحی انتخابی ستون فقرات و ارتوپدی در دنیا در زمان کووید ۱۹ را جزو افتخاراتمان داریم. 

زالی که در یک برنامه تلوزیونی صحبت می کرد، ادامه داد: ما افراد مبتلای به کرونایی را درمان کردیم که حتی همراه نداشتند و خوشبختانه جامعه پزشکی خوش درخشید. ما در تهران در جریان بیماری کرونا با افزایش پسماندها روبرو هستیم که شاید قشری که کمتر به آنها توجه شده است کارگران پسماند شهرداری هستند که کارشان در این مدت ۸ تا ۱۰ برابر افزایش یافته است. 

کلید واژه :

ایران

،

مقابله با کرونا

ثبت نظرات
captcha